Керівник львівського відділу Інституту археографії, професор Ярослав Дашкевич переконаний, що екс-прем‘єр-міністр Віктор Янукович не крав львівських архівних матеріалів, які він подарував Національному музею історії України у липні 2004 року.
Про це Ярослав Дашкевич сказав вчора, 21 квітня, на засіданні історичної комісії НТШ з приводу крадіжки унікальних документів ХVІ-ХХ ст. із фондів Центрального державного історичного архіву у Львові весною 2004 року.
„Я переконаний, що Віктор Янукович не крав львівських архівних матеріалів, треба з’ясувати хто це зробив”, ― сказав він.
Професор Дашкевич наголосив, що не вбачає у справі викрадення архівних документів політичного підтексту.
„Суть справи у знищенні національних надбань, крадіж здійснено ворогами”, — додав він.
Викрадені документи, за словами професора, з’явилися на „чорному ринку” навіть за межами України.
„Досі не оголошено переліку краденого, а те, що не оголошується, полегшує продаж”, — наголосив Ярослав Дашкевич.
У липні 2004 року Національному музею історії України у Києві від імені тодішнього Прем’єр-міністра України Віктора Януковича було подаровано зшиток листів Михайла Грушевського, який за сукупністю ознак виявився архівною справою, викраденою із львівського архіву.
У результаті ідентифікації та відповідного звернення керівництва архіву до уряду „подарунок” було повернуто. Разом із листами повернулася ще одна справа з того самого фонду — листи синів Івана Франка.
З львівського архіву викрадено матеріали з фонду Грушевського, Куліша, Шептицького, Драгоманова, десятки королівських пергаментних грамот, обідрані справи Студинського, поки що не відомо, як справи з документами, поляків, євреїв та ін. народів.
Грошова вартість викраденого згідно з міжнародними нормами становить 200 тис. євро за 100 тис. аркушів.
Слідство за фактом крадіжок в архіві працівники МВС розпочали у грудні 2004 року.