Відповідно до чинного Житлового кодексу особи, які законно проживають в багатоквартирних будинках, несуть відповідальність за шкоду завдану таким користуванням. Однак, кожна особа в залежності від форми власності по-різному несе відповідальність.

Є два типи мешканців багатоповерхових будинків: особи, в яких квартира неприватизована та особи, квартира квартира яких знаходиться у їх приватній власності.

Розглянемо перший варіант. Під неприватизованою квартирою, слід розуміти житло, яке надано на підставі ордера. Тобто, коли особі житло було надане державою, підприємством чи будь-якою іншою установою. В такому випадку ви є орендатором такого житла.

Тепер уявімо собі ситуацію, коли в такому приміщені прорвало трубу і затопило нижні поверхи. В такій звичайній ситуації найчастіше виникає питання: хто повинен відшкодовувати заподіяну шкоду? Відповідь на поставлене питання, регулюється статтями 179 та 176 Житлового кодексу. Де сказано, що наймач повинен виконувати правила користування приміщеннями житлових будинків, а наймодавець повинен безперебійно забезпечувати безперебійну роботу і технічне обслуговування інженерного устаткування. Це означає, що якщо наймодавець, скажімо, вчасно не поміняв трубу, а ви про те йому нагадували – відповідальність несе він.

Швидше за все наймодавець (держава, підприємство), уклав договір обслуговування з ЖЕКом чи ОСББ. І тому всі претензії прийдеться висловлювати їм. Слід також пам’ятати про ваш обов’язок стежити за станом сантехніки. Таким чином, коли ви виявите неполадку, негайно звертайтесь в ЖЕК. І не забудьте скласти заяву на ремонт в письмовій формі і в двох примірниках.

Запам’ятайте! Всі слюсарно-механічні роботи, які пов’язані з заміною сантехніки повинні проводити працівники ЖЕКу. Адже відповідно до ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальне господарство», ви зобов’язані:

1) своєчасно вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини;
2) за власний рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з власної вини.

Наступна ситуація – квартира перебуває на т.зв. праві власності. За таких обставин ситуація дещо міняється, ви самостійно повинні здійснювати ремонт, а працівники ЖЕКу слідкувати за справністю сантехніки та труб як у вашій квартирі, так і у всьому домі.

Припустимо виникає та сама ситуація з затопленням: хто повинен відповідати? Найчастіше відповідає власник тієї квартири, яка затопила. Однак, ви повинні пам’ятати, що відповідаєте лише за ту частину труби, яка знаходиться безпосередньо у вашій квартирі. За іншу частину відповідає балансоутримувач, тобто особа яка використовує кошти мешканців будинку.

Таким чином, спершу з’ясуйте, в працівників ЖЕКу чи самі, з якого місця витікала вода. Якщо ви зіткнулись з подібною ситуацією вперше і не знаєте де саме є те місце за яке відповідає балансоутримувач, перегляньте постанову КМУ № 630. В цій постанові детально розписано коли працівники ЖЕКу мають право робити обов’язкову перевірку і до яких меж за трубу відповідаєте ви. Бо якщо ви цього не зробите справі як то кажуть прийде повна «труба».

Джерело: vkurse.ua