Депутати Верховної Ради відмовились відтерміновувати запровадження касових апаратів для фізичних осіб-підприємців. Це призвело до масових акцій протесту та навіть спроби штурмом взяти Верховну Раду. Деякі нардепи ж покидали приміщення Парламенту підземними ходами.

Відтак, з 1 січня 2021 року почнеться другий етап масового запровадження касових апаратів в Україні. Він передбачає такі дії:

  • Буде розширений перелік видів діяльності, для яких стане обов'язковим використання РРО (традиційних або програмних).
  • Буде запроваджений механізм кешбеку.

На другому етапі РРО будуть використовувати підприємці, які продають:

  • ювелірні вироби,
  • старі товари в магазинах,
  • ліки та медичні вироби,
  • деталі для авто,
  • надають платні послуги в сфері охорони здоров'я,
  • реалізують складні побутові прилади, які підлягають гарантійному ремонту,
  • працюють як готелі, ресторани, кафе, турагентства і туроператори,

Тож чим небезпечний є цей закон для ФОПів? Про це ІА Вголос запитав у експертів.

Олег Кузьмін, доктор економічних наук:

У цій ситуації є дві сторони. Звичайно, що держава повинна контролювати будь-які доходи, сплату податків. Оскільки саме так наповнюється Державний бюджет, виплачуються пенсії і так далі. З іншого боку – введення касових апаратів – це додаткові проблеми для підприємців. Оскільки їм доведеться освоювати нові правила, а подекуди ще і втрачати фінанси через це. А тому тут є протиріччя.

Зараз дуже складний час: коронавірус, карантинні заходи. Вони блокують розвиток підприємництва. Тому, можливо, з боку влади було б розумно відтермінувати ці заходи максимум на рік.

«Вводити касові апарати потрібно»

Проте вводити касові апарати потрібно, бо так працюють у всіх країнах світу. В нас цього і досі немає. А введення касових апаратів – це спроба держави вивести гроші з тіні. І це нормально, бо без податків немає Державного бюджету, немає пенсій, доріг. Податки – це національна безпека нашої країни. А тому, як на мене, касові апарати можна було запровадити вже давно, коли ще були спокійні роки.

Олександр Охріменко, економіст:

В основному проти введення касових апаратів протестують ті, які ввозять в Україну контрабанду. Якщо ввести касові апарати, то кількість незаконно ввезених в Україну товарів різко зменшиться. І звичайно, що люди, які займаються контрабандою, не хочуть на це погоджуватись. Бо контрабанда приносить великі прибутки.

Я взагалі не розумію проти чого протестують. Їм пропонують запровадити навіть не касові апарати, а РРО, ФОПи зможуть працювати буквально зі свого смартфону. Проте, як-тільки з’явиться такий облік, у тих, хто торгує контрабандою – виникнуть проблеми. Тобто вони не зможуть працювати, бо вони покажуть свої обороти, проте у них не буде документів, котрі підтверджують, звідки вони взяли цей товар.

З іншого боку, якщо підприємець чесно працює, у нього не буде взагалі проблем. Бо він і так повинен усе фіксувати у книзі обліку. По факту тепер це пропонується спростити. Замість цих книг – запровадити електронний документообіг. Тобто все те ж саме. Але усі ж розуміють, що якщо вони почнуть це фіксувати у електронному вигляді і це буде доступно для податкової, то там побачать, що вони торгують контрабандою. Як на мене, усі ці акції протесту проплачують ті люди, котрі ввозять в Україну контрабандні товари.

Олексій Дорошенко, директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж:

Я розумію причини, через які відбуваються ці протести. З одного боку, в нас є необхідність збирати побільше коштів у бюджет, особливо, коли він «дірявий». Проте потрібно розуміти, чи доцільно зараз вводити подібні заходи.

Якщо ми проаналізуємо втрати державного бюджету через несплату податків, то там втрата від мінімізації податків ФОПам є на третьому місці. На першому – це митниця, далі – схеми із ПДВ. Відповідно ми повинні пам’ятати, що має бути питання своєчасності. Один із моїх знайомих ФОПів запитав мене, а чому починають із нього, чому влада не закрила для великого бізнесу схеми.

Відповідно у людей виникає питання, а чому ви знову звертаєте свою увагу на ФОПів, котрі особливо не вплинуть на наповнення державного бюджету. Навіть ті ж самі державні закупки: на них втрачаються величезні гроші, є корупційна складова. І, щоб цього було менше, можна було вчинити конкретні дії. Пригадаю вам слова Уманського, котрий сказав, що показав владі усі економічні схеми в країні. А ті, замість того, щоб боротися із ними – очолили.

Я вважаю, що касові апарати потрібно впроваджувати, але через кілька років. Зараз варто боротися із іншими проблемами.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

Введення обов’язковості касових апаратів – це те, що Україна мусить пройти. Бо в усіх цивілізованих країнах, навіть на блошиному ринку продавці видають чеки. А тому усі торгівельні операції, навіть роздрібні повинні обліковуватись. Це робиться і для того, щоб захистити права покупця. А тому тут треба врахувати й інтереси споживачів.

Інше питання – це коли вводити такі обмеження. Бо в умовах світової кризи, спровокованої епідемією коронавірусу, зараз не зовсім доречно та чесно вимагати подібного від підприємців. У цьому випадку, Уряд не повинен створювати труднощі та міг би перенести введення касових апаратів хоча б на півроку.

З іншого боку, треба розуміти, а хто ходить на ці акції протесту. Я проїжджав повз неї та бачив, що 90% протестувальників – це не ФОПи. Це – або студенти, або пенсіонери. При цьому більшість з них одягнені в однакові накидки, у них спеціальні прапори. А це говорить про те, що акція добре організована та ймовірно може бути замовною.

Марія Бойко, Вголос