Це типовий чин російської науки та історії. Нині, незаючи на те, що інформація стала доступною чи не кожному школяреві, в сучасній путінській Росії історія немилосердно фальсифікується. І за історичну правду можна потрапити в тюрму чи в наукове забуття.

Довгі роки і Росія і СРСР фальсифікували причини , хід і результати Кримської війни нащадки зробили останню спробу звільнити бодай частину України від російського ярма. Що цікаво, зазомбовані світлом Кремля, українські історики з НАН України, особливо з Інституту історії, по- нині бояться порушити радянське табу, і об”єктивно висвітлювати цілу низку фальсифікованих пластів нашої української історії. Але повернімося до тодішніх подій.

Як відомо, Росія з ганьбою програла Кримську війну на своїй території через вікову відсталість, кріпосне рабство і політичну чванливість. Проти Росії виступила Англія, Франція, Туреччина та Сардінське королівство. Якщо з Османською Портою Росія ще могла воювати, то з високорозвинутими країнами вона була приречена на повну поразку, що і сталося. Героїзм російської армії ситуацію не врятував. Ні подвиг українця матроса Кошки, ні українки -медсестири Дарії Севастопольської , ні героїзм тисяч українців, що билися по російському боці.

Але нині і не про це . А про те, як українці зробили останню спробу визволитися від московського ярма. В 1855р. український шляхтич Михайло Чайковський (1804-1886), що мав маєтності десь біля Бердичева, сформував з нащадків запорожців, до речі , добровольців, дивізію, що складалася двох полків: кінноти та піхоти і розпочав бої, разом з союзниками, проти російської армії.

Поляки приписують М. Чайковського собі, називаючи його католиком, росіяни називають його авантюристом, турки назвпали його Садик Паша, а був він насправді греко-католиком і відважним українським шляхтичем. Українська дивізія Чайковського розгромила російські сили під Силістрією, про що довгі роки замовчували російські можновладці та російська історіографія, а турецькийм султан, за виявлений героїзм, наказав передати прапор гетьмана Петра Дорошенка, що зберігався в Туреччині, українській дивізії. На жаль, союзники, традиційно, не врахували героїзму українців у Кримській війні і не добилися від Росії ніяких територіальних поступок для українців, що сталося на паризьких перемовинах і в документах Паризького мирного договору. Українську дивізію Чайковського турки розформували, а сам він зробив спрбу підняти проти Росії пригноблені народи Кавказу в часі повстання в Польщі. Але Росія кинула проти поляків величезні сили і повстання в Польщі було придушене. Не відбулося і загальнокавказького виступу проти імперії. Отож український шляхтич Михайло Чайковський бився за свободу України, Польщі і народів Кавказу проти спільного ворога- імперської Росії. Писав твори про героїку козаків, але польською мовою.

Збройний виступ козаків проти Росії у Кримській війні був останньою спробою українців позбутися російської окупації.