Шокуючі подробиці оприлюднив днями німецький часопис Die Presse. «Правозахисники виявили в морзі госпіталю міста Ель-Аріш, столиці провінції Північний Синай в Єгипті, трупи людей з грубими швами по центру тіла або на боках. Нирки, печінка, серце, кришталики очей – все це було вирізане», –пишуть німецькі журналісти.

Зниклі безвісти

Згідно оцінок різних правозахисних організацій, з 2007 року на Синайському півострові зникли щонайменше чотири тисячі осіб. Усі вони були біженцями з охоплених війною Еритреї, Ефіопії та Судану, які намагалися знайти кращу долю в Ізраїлі.

Оскільки значна частина єгипетсько-ізраїльського кордону проходить безлюдною пустелею і слабко охороняється, втікачі з Африки намагаються потрапити до єврейської держави нелегально. Однак це можливо зробити лише за допомогою провідників з-поміж бедуїнів, які чудово орієнтуються в пустелі.

Проте кочівники не обмежуються тим, що беруть з нелегалів гроші за свої послуги провідників. Численними є випадки викрадень з метою сексуального насильства та вилучення органів для перепродажу клінікам, які спеціалізуються на незаконній трансплантології.

Причому жертви не обов’язково вбивають. За даними організації «Лікарі за права людини», від 5 до 7 тисяч африканських біженців, які нелегально потрапили до Ізраїлю через Синайський півострів, пережили «бедуїнські камери тортур». Однак вони воліють мовчати про те, що з ними трапилося, оскільки бояться, що їх відправлять на батьківщину, адже минулого року Ізраїль розпочав процес масової депортації нелегальних іммігрантів з Африки.

«Не так давно одна єгипетська газета опублікувала репортаж про те, як в автомобілі єгипетського лікаря, який загинув на Синайському півострові в результаті автокатастрофи, виявили холодильну камеру з людськими органами. За даними CNN, корумповані медики і торговці органами на Синайському півострові практично не контролюються державою і проводять операції в мобільних клініках», – пише Die Presse.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Єгипет виконує роль найбільшого вузла в нелегальній торгівлі органами. Amnesty International вказує на те, що міжнародне співтовариство ігнорує «трагедію, що охоплює декілька держав».

За даними свідків була складена детальна карта з місцями проживання торговців людьми і навіть їхніми прізвищами. Карту передали єгипетському посольству в Ізраїлі, держсекретареві США і прем’єру Британії, але жодної реакції так і не було.

Водночас навіть обережні спроби єгипетського уряду бодай якось навести лад в синайській пустелі наштовхуються на різку реакцію з боку бедуїнів. Так, на початку січня 2013 року рішення губернатора провінції Північний Синай Сайада Хархура про заборону кочівлі бедуїнів у смузі шириною п’ять кілометрів від ізраїльського кордону призвело до небувалого збурення кочівників. Бедуїнські племена пригрозили єгипетській владі кампанією громадянської непокори.

«Люди пустелі»

Бедуїни (араб. – «люди пустелі», «кочівники», від «ель-байда» – пустеля) – цим терміном прийнято позначати всіх арабів, які ведуть кочовий спосіб життя, незалежно від державної або релігійної приналежності. Чисельність бедуїнів у Єгипті оцінюється приблизно в 340 тисяч, в Ізраїлі – до 150 тисяч.

Протягом всієї своєї історії Ізраїль проводить стосовно бедуїнів політику, спрямовану на розселення їх у постійних місцях проживання. Для цього бедуїнам, які вирішили залишити кочовий спосіб життя, надається низка пільг і привілеїв.

У результаті основна маса ізраїльських кочівників переселилася до так званих законних бедуїнських поселень. Одне з них – Рахат – навіть отримало статус міста з населенням 45 тисяч осіб.

В останні роки серед колишніх кочівників стрімко зростає кількість людей з вищою освітою. Дуже багато з них успішно зайнялися бізнесом.

Бедуїни служать в ізраїльській армії, причому чимало їх у складі різних елітних підрозділів. Знання пустельної місцевості та вроджена психологія воїна роблять бедуїнів дуже корисними в розвідці і в патрулюванні. Вони також великі майстри з організації засідок.

Одним з найкращих вважається Бедуїнський батальйон ГАДСАР, що входить до складу ізраїльського Південного військового округу. Зажив слави і батальйон «Сайерет Шакед» (з івриту – «Хранителі південних рубежів»).

Ця військова частина була створена в 1955 році з ініціативи тоді молодого офіцера-десантника Аріеля Шарона (прем’єр-міністр Ізраїля в 2001-2006 роках), який поставив завдання створити невеликий мобільний загін для припинення диверсійних і агентурно-розвідувальних дій арабських терористів на південному кордоні Ізраїлю. Бедуїни із своїм завданням впоралися блискуче – вже до 1961 року пустеля Негев була повністю очищена від арабських терористичних загонів.

Ізраїльський слід

Але повернімося до теми нашої публікації. Варто звернути увагу на той факт, що в численних справах, що стосуються нелегальної торгівлі людськими органами, фігурують власне ізраїльські хірурги.

Нагадаємо, що на початку серпня 2010 року МВС України заявило про викриття транснаціонального угруповання, яке протягом трьох років вербувало громадян України, Росії, Молдови, Білорусі, Узбекистану, перевозило їх до Азербайджану, Еквадору та Косова для трансплантації органів реципієнтам з Ізраїлю. Організатором угруповання був ізраїльський громадянин Юрій Кацман.

А в травні 2012 року в рамках міжнародного розслідування справи «чорних» трансплантологів у Тель-Авіві були арештовані одразу 10 медиків, які співпрацювали з клінікою «Медікус» у Пріштіні (столиця Косово), де здійснювалися нелегальні операції з пересадки органів.

За деякими даними, «чорні» трансплантологи діяли також в Азербайджані та Україні. Зокрема, в Києві були арештовані три ізраїльських лікаря (репатріанти з України) за підозрою у пересадці органів, вилучених у 24 донорів. Ще один медик з Ізраїлю (репатріант з Росії) був узятий під варту в Донецьку.

Разом з ним заарештували й ізраїльського араба, який, на думку слідчих, займався доставкою в Україну ізраїльських громадян арабського походження, які погоджувалися стати донорами.

На жаль, подробиці розслідування цих резонансних справ досі оповиті таємницею. Однак, можна припустити, що «чорні» трансплантологи використовували не лише добровільних донорів.

Свій до свого по своє

Так виглядає, що «цивілізовані» ізраїльські бедуїни аж ніяк не порвали зв’язків з кочовими єгипетськими побратимами. Не виключено, що постачальниками органів, насильно вилучених в африканських мігрантів синайськими бедуїнами, були бедуїни ізраїльські.

Вони вже давно вкорінилися в ізраїльське суспільство, мають розгалужені бізнесові та політичні зв’язки та можливість вільно подорожувати світом. Водночас усю «чорну» роботу з постачання «живого» товару виконують їхні співплемінники з Єгипту, на яких у разі виникнення проблем можна нацькувати всіх собак. Або пустельних лисиць…

До теми

На початку січня 2013 року Тернопільська обласна прокуратура передала до суду справу про торгівлю людськими органами. Мешканця області звинувачують в тому, що він підшуковував молодих людей з гарним здоров’ям, у яких виникли серйозні фінансові проблеми, організовував їх виїзд за кордон, забезпечивши паспортами і документами, і передавав спільникам для проведення операцій з видалення нирок.

Операції проводилися у медичних центрах Еквадору, Коста-Ріки і Шрі-Ланки, за що донори отримували грошову винагороду в розмірі 10 тисяч американських доларів. Зловмисник встиг переправити за кордон шість донорів, за кожного із яких отримав від спільників по дві тисячі доларів.

Згідно ч. 2 ст. 149 КК України (торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини), тернополянину загрожує позбавлення волі на термін від 5 до 12 років із конфіскацією майна.
Джерело: interfax.com.ua

За матеріалами: Израиль7, Инопресса, egyptrussia.com, jewish.ru, Вікіпедія

Фото: britannica.com