Про це повідомляє прес-служба ВО «Свобода».

Нагадаємо, 13 вересня ЦВК своєю постановою повністю змінив порядок формування дільничних виборчих комісій. Якщо, згідно з попередніми нормами, жеребкування мало відбуватися щодо кожної ДВК в межах округу окремо, то зараз, з ініціативи представника Партії регіонів О.М. Шелестова, проводитиметься одне жеребкування щодо всіх ДВК одночасно, так само, як це відбулося під час формування ОВК.

У своєму позові «Свобода» наголошує, що при ухваленні постанови було допущено низку кричущих порушень. Зокрема, всупереч п. 1 ч. 13 ст. 75 Закону України «Про вибори народних депутатів України», представникові «Свободи» у ЦВК не було надано матеріалів до питань порядку денного, у тому числі і проект постанови. Окрім того, як вбачається зі стенограми засідання, проекту постанови не існувало в друкованому вигляді на момент проведення засідання Центральної виборчої комісії. Більше того, станом на час подання адміністративного позову, постанову не було оприлюднено на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Постанова є незаконною та такою, що грубо порушує права ВО "Свобода" як суб'єкта виборчого процесу та права виборців на забезпечення вільних виборів, адже відповідно до п.20 ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Тобто, порядок утворення дільничних виборчих комісій (у тому числі і спосіб проведення жеребкування для визначення складу дільничної виборчої комісії) може бути визначено виключно Законом України. Таким чином, Центральна виборча комісія вийшла за межі власних повноважень, визначивши спосіб проведення жеребкування у порядку визначення черговості всіх партій, що подали кандидатури до складу дільничних виборчих комісій, одночасно до складу всіх дільничних виборчих комісій.

У позові "Свобода" наголошує, що проведення жеребкування щодо визначення черговості всіх партій, котрі подали кандидатури до складу ДВК, одночасно до складу всіх дільничних виборчих комісій, не відповідає чинному законодавству України з огляду на те, що:

- згідно із Конституцією України, ЦВК не уповноважена самостійно ухвалювати норми, якими визначається спосіб проведення жеребкування інший, ніж передбачений законом;

- Законом України "Про вибори народних депутатів України" визначено спосіб проведення жеребкування, а саме: жеребкування проводиться щодо включення кандидатур від суб'єктів виборчого процесу-політичних партій до складу дільничної виборчої комісії, а не щодо визначення черговості;

- Законом України "Про вибори народних депутатів України" передбачено проведення жеребкування до складу кожної дільничної виборчої комісії окремо.

Крім того, ЦВК ухвалила Постанову з порушенням принципу обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для ухвалення рішення, оскільки не було враховано наступні обставини:

- порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у частині необхідності забезпечення процедурних вимог справедливості та правової певності критеріїв наявності права на вибори, а також реалізації законних очікувань політичних партій-суб'єктів виборчого процесу;

- порушення Кодексу належної практики у виборчих справах у частині забезпечення стабільності виборчого законодавства.

Відтак «Свобода» вимагає визнати нечинною та скасувати Постанову ЦВК «Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року №88 «Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України» від 13 вересня 2012 року.