Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект Закону № 2513 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою».

«За» проголосували  236  народних депутатів, повідомляє пресслужба Нацполіції.

Законропроект дає визначення поняттю «злодій в законі» та вводить кримінальну відповідальність для таких осіб, визначає відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою та організацію або участь у злочинному зібрані (сходці).

Згідно положенням проекту закону, стаття 255 Кримінального кодексу України визначає, що створення злочинної організації, керівництво нею або її структурними частинами, караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Зокрема зазначається, що участь у злочинній організації карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років із конфіскацією майна. А службовим особам, що використовують своє службове становище, загрожує позбавлення волі на строк від 8 до 13 років із конфіскацією майна.

Також створення злочинної спільноти, тобто об’єднання двох чи більше злочинних організацій, керівництво такою спільнотою караються позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна. Якщо такі дії, вчинені особою, яка здійснює злочинний вплив або є особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «злодія в законі» караються позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

Зокрема наголошується, що під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «злодія в законі» слід розуміти особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив.

Також стаття 255 ККУ доповнюється статтею 255-1, згідно якої умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу  карається позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна.

«Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу вчинені повторно або в ізоляторах тимчасового тримання, слідчих ізоляторах чи установах виконання покарань караються позбавленням волі від 9 до 15 років з конфіскацією майна або без такої», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу «злодієм в законі» карається позбавленням волі на строк від 12 до 15  років з конфіскацією майна.

Також проект закону встановлює кримінальну відповідальність за організацію або проведення злочинного зібрання (сходки). Стаття 255-2 ККУ визначає, що організація або сприяння у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників злочинних організацій або організованих груп, або осіб, які здійснюють злочинний вплив, для планування вчинення одного або більше злочинів, матеріального забезпечення чи координації злочинної діяльності, у тому числі розподілу доходів, одержаних злочинним шляхом, або сфер злочинного впливу, а також участь у такому зібранні (сходці), у тому числі з використанням засобів зв’язку, – караються позбавленням волі на строк від 7 до 12  років з конфіскацією майна.

Відповідно до проекту закону на строк від 3 до 7 років позбавлення волі карається також звернення за застосуванням злочинного впливу до особи, яка завідомо для винного може здійснювати злочинний вплив, зокрема, до особи, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «злодія в законі», з метою застосування нею такого вплив.

Як відомо, у Верховній Раді України 4 червня у другому читанні проголосували за закон про “злодіїв у законі”. Під час розгляду закону Дмитро Разумков ввімкнув аудіо розмови кримінального авторитета з Дніпропетровщини “Сводіка” із його знайомими.