Міський голова Львова Андрій Садовий «протягнув» на минулому засіданні сесії міськради ухвалу про прийняття у комунальну власність ДП Львівській державний інститут проектування комунального будівництва «Львівдіпрокомунбуд», проте ані трудовий колектив інституту, ані профільне міністерство про це не знали. В інституті це називають рейдерською атакою.

Вчора, 8 червня, відбулися збори ради трудового колективу «Львівдіпрокомунбуду», на яких було прийняте рішення звернутися до міського голови Андрія Садового з вимогою відмінити ухвалу про передачу інституту в комунальну власність. Кореспонденту Вголосу вдалося потрапити на ці збори. 

Як розказав директор «Львівдіпрокомунбуду» Олег Хаврона, трудовий колектив вважає недоцільним передачу інституту у комунальну власність. Для цього, за його словами, є низка причин.

По-перше, юридичні - інститут належить до об’єктів, які не підлягають приватизації, приймати будь-які рішення щодо підприємства можливо лише за згодою міністерства житлово-комунального господарства, якому інститут підпорядковується, та за згодою трудового колективу.

По-друге, фінансові причини - інститут працює за госпрозрахунком, платить величезні податки до державного бюджету і, окрім того, дивіденди, отже, є прибутковим підприємством. Передача ж його у комунальну власність узалежнить проектантів від міської влади, яка навряд чи зможе утримувати близько 100 працівників інституту. Міськрада навіть немає елементарного бізнес-плану...

«Ми ніколи не відмовляли місту у виконанні тих чи інших замовлень. Проте для того, щоб заробляти, нам потрібні й інші замовлення. Зараз ми співпрацюємо з багатьма областями України, маємо навіть замовлення з Росії. Андрій Садовий хоче зробити проектантів залежними від міста, сьогодні ми потрібні йому для підготовки до Євро, а потім нас викинуть на смітник. Передача інституту у комунальну власність призведе до деградації підприємства, і, відповідно, до його розвалу», – говорить Олег Хаврона.

Рада трудового колективу звернулася з листами до міністра житлово-комунального господарства, до профспілки працівників житлово-комунального господарства, до міської прокуратури Львова. І ось які відповіді отримала.

Міністерство житлово-комунального господарства не вважає за потрібне передавати «Львівдіпрокомунбуд» в комунальну власність, що детально пояснюється у листі заступника міністра Р.Крамаренка (див. нижче).

Львівська обласна організація профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України вважає недоцільним передати дане підприємство у комунальну власність міста, що також аргументовано у відповідному листі.

Прокуратура Львова ще не надала відповіді, оскільки рада трудового колективу інституту тільки вчора звернулася до прокурора. Але, за найбільш ймовірним сценарієм, прокурор мав би накласти протест на ухвалу міськради про передачу „Львівдіпрокомунбуду” в комунальну власність.

Чому Садовий „поклав око” на „Львівдіпрокомунбуд”? Міський голова також має низку ґрунтовних причин.

Міськрада заборгувала інституту близько 3,5-4 мільйонів гривень, також є борги дворічної давнини. За словами Олега Хаврона, на зустрічі міський голова пообіцяв зробити все можливе, щоб найближчим часом повернути хоча б частину боргу. Але обіцяти і не виконувати для Андрія Садового так само природно як і дихати. А, якщо підприємство перейде у комунальну власність, то погашення боргу можна відкласти на невизначений термін.

Інститут має адміністративну будівлю у центрі міста, на вулиці Академіка Богомольця. За словами заступника директора інституту Наталії Маргаль, ще на початку створення підприємства, за рішенням профільного міністерства інститут за власні кошти викуповував квартири в історично-архітектурній пам’ятці та пристосовував їх для своїх потреб.

«Основною причиною бажання міського голови привласнити інститут ми вважаємо саме наше адміністративне приміщення в центрі міста площею 2500 квадратних метрів. Це вже не перша рейдерська атака на нас. Перша сталася ще у 2006 році, одразу після зміни влади у місті. Тоді у нас вимагали половину приміщення за гривню на рік для потреб бюджетної установи», – говорить Наталя Маргаль.

Також, за словами заступника директора „Львівдіпрокомунбуду”, інститут має виробничі приміщення, гуртожиток, житловий будинок.

Що очікує на підприємство, якщо воно перейде у комунальну власність?

На зборах ради трудового колективу „Львівдіпрокомунбуду” були присутні й депутати міської ради Юрій Кужелюк, Володимир Гірняк та Іван Гринда. Олег Хаврона зазначив, що запрошували всіх голів фракцій, проте чомусь зголосилися тільки УНП та «Свобода».

Юрій Кужелюк розкрив свої прогнози щодо майбутнього підприємства, якщо воно дістанеться місту: «По-перше, буде змінено директора, по-друге, новий директор проведе реорганізацію, що по суті означає звільнення багатьох працівників інституту. На їх місце понабирають так званих менеджерів. І, по-третє, інститут, звичайно ж, виселять на околиці міста».

До повернення міською владою боргів інституту Юрій Кужелюк також ставиться скептично, адже, за його словами, недовиконання загального фонду міського бюджету сьогодні складає 58 мільйонів гривень, по спецфонду – неоплачені борги минулого року на суму понад 70 мільйонів гривень. Очевидно, що 4 мільйони гривень боргу перед «Львівдіпрокомунбудом» – лише крапля в морі.

Чому депутати проголосували за ухвалу, яка збурила колектив підприємства?

Як пояснив заступник голови фракції ВО „Свобода” у Львівській міській раді Іван Гринда, на колегії, яка передувала засіданню сесії, міський голова у властивому для нього екстреному порядку запропонував внести в порядок денний питання про прийняття у комунальну власність ДП Львівський державний інститут проектування комунального будівництва „Львівдіпрокомунбуд”.

«Ми запитали в міського голови чи є всі необхідні погодження, чи була розмова з трудовим колективом. На що він відповів ствердно. Він же міський голова, ми не можемо якось вимагати в нього розписку. А вже після того, як ми проголосували за ухвалу, мені подзвонив Олег Хаврона і розповів якою ситуація є насправді і що колектив просто обурений», – розповів Іван Гринда.

Депутати пообіцяли трудовому колективу свою підтримку і порадили звернутися також до інших фракцій. Юрій Кужелюк вважає, що прокурор опротестує ухвалу на найближчому засіданні сесії 24 червня. А, якщо раптом ні, то, за його словами, депутати будуть ініціювати внесення у порядок денний проекту ухвали про скасування попереднього рішення щодо інституту. Також Юрій Кужелюк порадив працівникам інституту набратися моральних сил і в разі потреби вийти 24 червня під стіни міської ради...

Чим „Львівдіпрокомунбуд” важливий?

Інститут займається проектуванням мереж водопостачання, очисних споруд, транспортних розв’язок та магістралей. Оригінальним проектом, що розроблений підприємством, є так званий безшумний трамвай.

„Практично всі мережі водопостачання, транспортні магістралі та багато іншого по Західній Україні спроектовано нашим інститутом. А головне, що сьогодні ми можемо конкурувати на ринку – ціни, які ми пропонуємо набагато нижчі за ціни іноземних компаній. Якщо інститут перейде у комунальну власність, то за кілька років українці будуть подавати папір для принтерів. А керуватиме тут хтось інший” – говорить директор інституту.

Проте мабуть основною цінністю інституту є його кадри.

Головний інженер інституту Анатолій Єфименко, який працює на підприємстві 45 років, говорить, що для підготовки якісного спеціаліста-інженера після отримання ним вищої освіти потрібно мінімум 10 років, тому основною задачею старшого покоління працівників є передавати досвід молодим. Хоч молодь зараз не поспішає подаватись в інженери...

І останнє питання. Чому міського голову Львова Андрія Садового не запросили на збори трудового колективу підприємства?

«Я не став запрошувати Андрія Івановича, тому що побоявся, що він нас всіх просто заговорить...», – пояснив Олег Хаврона.