Іноземні медіа описали перемогу “Слуги народу” на виборах як “успішний другий акт” президента Зеленського. Багато з них також звернули увагу на виклики, які стоять перед новою владою, аби втілити передвиборчі обіцянки.

Неофіти в Раді

Партія “політичних неофітів” Володимира Зеленського виграла вибори, пише Financial Times.

“Слуга народу” “створена із свіжих політиків, у тому числі активістів та підприємців”, хоча “деяких із її кандидатів пов’язували з Ігорем Коломойським”, пише газета.

Інвестори сподіваються, що президентська партія створить реформаторську коаліцію з “Голосом” і збереже програму МВФ, пише видання.

“Зеленського, який пообіцяв прискорити реформи і при цьому залишити курс Києва на інтеграцію з ЄС і НАТО, тепло прийняли іноземні партнери Києва”, – додає видання.

“Але його нещодавній заклик люструвати чиновників, які служили за його попередника, засудили країни Великої сімки”.

Стурбованість посилилась, коли поліція розпочала слідство щодо бізнесу, пов’язаного з Порошенко, додає газета.

“Найнесподіваніший український президент Володимир Зеленський, здається, завершив ще один успішний акт, де виборці віддали його партії панівну перемогу”, – пише Independent.

Видання також пише, що “сильні” результати “Голосу” означають, що можна створити коаліцію “споріднених сил”.

Вакарчук – інший “головний переможець” виборів, додає видання.

“Наявність “Голосу” в парламенті прибрала великий головний біль Зеленського – перспективу переговорів із партією “Батьківщина”, – пише видання.

“Тимошенко, хитра і набагато досвідченіша колишня прем’єр-міністр, хотіла повернутися до своєї минулої ролі”.

Домінанта з партнером

“Тріумф Зеленського означає, що його партія домінуватиме у парламенті, й він може стати одним із найсильніших лідерів в історії цієї геополітично важливої колишньої радянської республіки”, – пише Washington Post.

Аналітики називають “Голос” найімовірнішим партнером по коаліції.

Однак порядок денний президента досі викликає питання, додає видання. Деякі його кроки стурбували Захід, зокрема, законопроєкт про люстрацію.

Газета цитує 26-річного ІТ-спеціаліста Ігора Климончука, який бачить у команді “Слуги народу” “багато старих корумпованих облич, які намагаються видати себе за нові”.

“Слуга народу” і “Голос” посваряться через олігархів?

Партія Зеленського схильна правити самостійно, особливо враховуючи законопроєкт “Голосу” про “деолігархізацію” економіки, пише Liberation у статті під заголовком “Незупинна хвиля Зеленського”.

Президент не проти такого закону. “Однак зв’язки багатьох його членів партії з олігархічними групами, особливо Ігорем Коломойським, можуть створити великі перешкоди”, – зазначає видання.

Викликає стурбованість також заклик до місцевих виборів, який може повністю передати владу в руки Зеленського, пише видання.

Обличчя нові, влада – та сама?

Зеленський позиціював себе як “альтернативу” старим політикам, однак його зв’язки з Коломойським, можливо, призведуть до того, що повториться “знайома історія”, пише New York Times.

Експерт Вадим Карасьов із Інституту глобальних стратегій в Києві каже, що олігархи матимуть величезну владу в країні після виборів, пише газета.

“Буде багато нових облич, але з точки зору неформальної влади, в країні все буде сак само”, – сказав він.

“Загальний курс буде більш центристським, влада буде балансувати між Росією та Заходом і намагатиметься звернути увагу до внутрішніх справ”.

Інший експерт, Володимир Фесенко, каже, що буде одна важлива деталь – Зеленський нестиме відповідальним за помилки.

“Аргумент, що він не може втілювати свою політику, вже не діятиме, – каже він. – Адже він матиме рішучий вплив на центральну владу та повну відповідальність за все, що діятиметься в країні”.

Більші можливості – більша відповідальність

“Володимир Зеленський завершив свій блискавичний напад на українську політичну сцену”, – пише Le Monde.

Він блискуче зіграв другий акт, пише газета. Для нього це – історична перемога.

Попри очікування, перші результати з одномандатних округів свідчать про те, що кандидати від “Слуги Народу” “скинули з престолу” добре влаштовані місцеві еліти, які “чудово володіють мистецтвом кумівства”.

Якщо “Слуга народу” створить коаліцію з “беззаперечно ліберальним та реформістським” “Голосом”, це дозволить поставити нову владу під нагляд, пише видання. Адже в партії Зеленського є “багато невідомих”, яких підозрюють у зв’язках з олігархами.

Опозиція того парламенту, що завершив свою роботу, була “зручним виправданням” для “безрезультатних перших місяців президентства”, пише газета.

Однак тепер настав час втілити всі перевиборчі обіцянки. Це скасування депутатської недоторканності, фіскальна амністія, судова реформа, лібералізація економіки, електронний уряд, а також поступки від Путіна щодо миру на Донбасі.

“Завдання – скинути політико-мафіозну систему, засновану на непрозорості та кулуарних домовленостях”, – заявляє видання.

Карт-бланш для новачка

“Здається, українці дали карт-бланш своєму новому президенту, колишньому коміку та новачку в політиці Володимиру Зеленському”, – пише Le Figaro.

Це – “рекордна перемога для партії” в Україні за часи незалежності, нагадує видання.

Експерти кажуть, що від 50 до 70 відсотків депутатів будуть “новими обличчями”.

“Це – поворот для цієї колишньої радянської республіки, в політичному пейзажі якої до цього часу домінували еліти, які зросли в Радянському Союзі”, – пише видання.