В реаліях Європейського Союзу децентралізація не має явних негативів, більше того, має велику кількість «плюсів» ніж «мінусів». Це і можливість громади самостійно приймати рішення, відкривати нові освітні заклади, жити відповідно до власного бачення та традицій того чи іншого регіону. Проте, переносячи це поняття на українські реалії, воно стає викривленим і навіть небезпечним для країни та її громадян. Враховуючи «досвід» попередніх реформ, які офіційно подавалися як європейські, на практиці ж ставали віддзеркаленням феодально-олігархічного ладу в Україні. Будь які з цих псевдореформ перетворювалися на фарс, в якому враховувалися інтереси влади та олігархічних структур.

            Повертаючись до децентралізації варто відзначити її вбивчий характер перш за все для районних громад. Реформа передбачає укрупнення територіальних громад, ліквідація сільських рад, створення певних органів влади, які курують одразу 2-3 райони певної області. Для того, щоб зрозуміти, як це відбувається на практиці потрібно побачити ситуацію з середини.

            Кілька днів назад вдалося відвідати один із таких «децентралізованих» районів. Це Волочиський район Хмельницької області. Протягом останніх років реформ в районному центрі не залишилося відділку міліції (тепер Національної Поліції), прокуратури. В перспективі повинна зникнути районна лікарня, яка «перебереться» або до сусіднього райцентру Теофіполя, або до Красилова, які знаходяться за 30-50 кілометрів. Іще більш катастрофічною є ситуація в селах району. Якщо раніше в багатьох крупних селах були амбулаторії – тепер настав час на їх закриття. Те саме чекає на школи, де налічується невелика кількість учнів. У разі, якщо в селі проживає менше 500 чоловік – бібліотеки також закриваються, якщо менше 200 – закриваються і будинки культури. Повертаючись до питання органів влади, зокрема зникнення поліції та прокуратури у районі з населенням 50-60 тисяч ставить під сумнів законний лад, поширює беззаконня, погіршує криміногенну ситуацію. В свою чергу це дає можливість місцевим феодалам будь якого району чи будь якої області почувати себе всевладними, а людям – беззахисними.

                Ситуація що складається з так званою «реформою децентралізації» заганяє людей на межу виживання, до кінця знищує села та невеликі міста, змушує населення емігрувати до великих міст, або навіть більше – за кордон. Відсутність лікарень, шкіл, бібліотек, органів влади призводить до розщеплення віри українців в державу, в її можливості та закон, ставить людей перед питанням виїзду з держави у зв’язку з неможливістю самореалізації. Якщо додати до цієї проблеми низькі заробітні плати, непідйомні ціни на газ та інші комунальні послуги, це стає катастрофою як для більшості громадян, так і для країни в цілому.

             Якщо ситуація не буде змінена в найближчі роки – більшість працездатного населення країни виїде закордон в пошуках кращого життя, частина буде доживати в страшній бідності, а ще частина маргіналізується і перетвориться на аморфну біомасу.