„Квітневі дослідження в порівнянні з березневими показують досить високу нестабільність поглядів українських виборців. Найпопулярнішими особами, як і були, залишаються Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко. Як і раніше, соціалісти випереджають комуністів, трохи покращились показники у СДПУ(о), стабільний національно-демократичний електорат, який ділиться між „Нашою Україною”, блоком Тимошенко і Народним Рухом”, - зазначив народний депутат, голова Київської міської організації Руху Олександр Чорноволенко, коментуючи результати соціологічних опитувань, проведених фондом „Демократичні ініціативи”.
О.Чорноволенко зауважив, що якщо в березні популярність БЮТ і партії „Батьківщина” наздоганяла, а по деяких параметрах випереджала блок „Наша Україна”, то зараз її популярність впала на третину, що, напевно, пов’язано з останніми економічними процесами в Україні: „Попереднє опитування давало партії „Батьківщина” 15 відсотків, нинішнє – 10. Популярність „НУ” збільшилася. Хоча, як і раніше, розподіляється між прихильниками „Народного союзу „Наша Україна” Р.Безсмертного – 10 відсотків і 8 відсотків у прихильників „Нашої України” В.Пинзеника. Тоді як в березні це співвідношення було 8 до 6. Отже, можна сказати, що 4 відсотки набрані суто за рахунок БЮТ або „Батьківщини”. Новостворені партії не мають підтримки, їх результати близькі до нуля. І дуже високий відсоток людей, які ще не визначилися з вибором”.
Якщо ж брати популярність тих чи інших блоків, то, за словами народного депутата, „ми повертаємося до старої картини. Якщо б НСНУ і Народний Рух виступали б на виборах разом, то такий блок набрав би 27 відсотків. Це в порівнянні з 6 відсотками комуністів, 7 – соціалістів, 2 – СДПУ(о), 8 – „Батьківщини”, 13 – Партії „Регіонів”. Тобто очевидно, що обидві гілки „НУ”, Народний Рух, інші націонал-демократичні партії разом взяті не матимуть 27 відсотків, якщо йтимуть на вибори окремо. А 27 відсотків у парламенті це більше 226 голосів. Отже, якщо взяти всіх прихильників Віктора Ющенка і об’єднати в єдиний блок Президента Ющенка, то в майбутньому парламенті можна отримати більше половини голосів. Знову ж таки, якщо всі ці партії йтимуть окремо, то всі разом взяті не наберуть половини депутатських місць”.
Парламентарій зазначив, що дослідження показують, що при умові розширення цього блоку Народною партією України В.Литвина, рейтинг зросте до 29 відсотків, якщо додати „Батьківщину”, УНП і ще деякі партії – до 35. Такий мегаблок Президента Ющенка, якщо б його ще й до того ж очолила Прем’єр-міністр Тимошенко, набирав би дві третини голосів у Верховній Раді.
В той же час комбінація Ющенко-Тимошенко-Литвин не набирають цих двох третин. Отже, суттєву роль грає об’єднання націонал-демократичного електорату, перш за все, за рахунок виборців Києва, Центральної та Західної України. На Східній Україні тенденції залишилися ті ж самі – на користь лівих сил, а також партії „Регіонів”.
О.Чорноволенко підкреслив, що блок Януковича може набрати до 20 відсотків голосів: „При 30 відсотках блоку Ющенка, 6,5 у комуністів та 7 соціалістів. Це небезпечна тенденція, яка говорить, що певна рівновага між політичним силами підтримується або при повній роз’єднаності, або максимальній об’єднаності. Якщо комусь вдасться максимально об’єднатися, а інші розпорошаться, то переможе той, хто виступить блоком”.
Крім того, в середині націонал-демократичних, пропрезидентських, пропрем’єрських сил спостерігається цікава тенденція. Якщо відбувається потужне об’єднання навколо того, що раніше називалося блоком „НУ”, то співвідношення між ним і невеликим об’єднанням навколо Тимошенко буде становити 3 до 1. Це показують квітневі опитування. Березневі показують, що якщо партія НСНУ піде окремо, а БЮТ нарощуватиме свої можливості, то тоді останнє об’єднання зможе набрати 30 відсотків, а голоси за НСНУ впадуть до 5. Нарешті, якщо їх об’єднати разом, то вони здатні більше, ніж інші учасники виборчих перегонів.
„Цікаві результати, що могло б бути, якби партії виступали приблизно у тому ж складі, що і в 2002 році. Суттєво домінував би блок „НУ” – майже 30 відсотків, комуністи впали б до 7, 5, блок „За ЄдУ” – до 4, рейтинг соцпартії підвищився б до 7, 5. Такий же результат у БЮТ”, - зауважив парламентарій.
Загалом сьогоднішня ситуація, за словами О.Чорноволенка, показує, що стабільний націонал-демократичний електорат складає біля половини всіх виборців. Впала популярність антидемократичних сил, які втратили більше половини своїх виборців, і четверта частина ще не визначилася.
ПРЕС-ЦЕНТР РУХу