Вперше реєструвати sim-карти запропонували депутати в 2012 році. Наступного разу народні обранці проголосували за цю норму в «диктаторських законах» 2014 року. Як тільки Віктор Янукович втік до Росії, їх скасували. У 2015 році уряд і Держспецзв'язок розробили свій проект закону про реєстрацію sim-карт. Він повинен був перешкодити російським військовим і бойовикам анонімно передавати інформацію про українську армію і коригувати вогонь по телефону, пише «Сегодня».

У кінці 19 липня 2017 року служба Держспецзв'язку знову винесла на обговорення подібний законопроект. На цей раз реєстрація sim-карт пояснювалася як засіб боротьби з кіберзагрозами. Відомство наполягало, щоб офіційне оформлення «сімок» було обов'язковим. Але поки закон не прийнятий. Замість цього Нацкомісія з регулювання зв'язку спростила реєстрацію абонентів, запроваджуючи можливість реєструватися онлайн.

Крім безпеки, реєстрація дає нові можливості. Абоненти зможуть підтверджувати особистість через телефон і міняти оператора без втрати номера.

Навіщо реєструвати sim-карти

90% користувачів мобільного зв'язку в Україні – анонімні, повідомляє глава Нацкомісії з регулювання зв'язку. Тому більшість українців не можуть отримувати повний перелік телеком-послуг. Наприклад, без ідентифікації неможливо повернути гроші з мобільного рахунку. Не можна зберегти свій номер телефону при переході на іншого оператора.

maxresdefault_1

Реєстрація sim-карти діє вже в 90 країнах світу, йдеться в звіті GSMA (торгової організація, яка представляє інтереси операторів мобільного зв'язку по всьому світу, – ред.). Користь від реєстрації sim-карт отримають всі: держава, оператори й абоненти, вважають чиновники. Таке рішення зменшить рівень мобільного шахрайства, поліція буде працювати ефективніше, підвищиться рівень нацбезпеки країни при кібератаках, впевнені в Держспецзв'язку.

У той же час, в GSMA відзначають, доведеного зв'язку між реєстрацією «сімок» і скороченням злочинів немає.

Кому і як потрібно буде реєструвати sim-карту

Реєстрація sim-карти залишиться добровільною. Зараз 90% абонентів мобільних операторів фактично користуються зв'язком анонімно. З осені подати заяву на реєстрацію можна буде в сервісному центрі оператора або онлайн на сайті.

Заяву в електронній формі можна буде подати в особистому кабінеті на сайті оператора або через мобільний додаток.

У заяві потрібно вказати свої дані:

- Прізвище ім'я по батькові;

- Серію і номер паспорта або індивідуальний номер платника податків;

- Номер телефону або IMEI телефону.

Заяву також потрібно буде підтвердити через цифровий підпис або BankID.

Оператор повинен прийняти заяву протягом робочого дня. Пізніше він повідомляє про внесення абонента в свою базу.

Реєстрація «сімки» – безкоштовна, і не змінює умов тарифу без згоди абонента. Цікаво, що інформацію про абонента оператор може розміщувати в телефонних довідниках, базах даних інформаційно-довідкових служб за згодою абонента.

В Україні з'являться нові мобільні послуги

Реєстрація sim-карт відкриє нові можливості, вважають в Держспецзв'язку. Це можуть бути електронні послуги, електронна торгівля і розрахунки через sim-карти. У світі мобільні послуги вже давно вийшли за рамки дзвінків і доступу в інтернет. Sim-карта в багатьох країнах перетворилася на фінансово-платіжний сервіс і «мобільний паспорт» – Mobile ID.

У цьому році в Україні планують запустити MNP - послугу, яка дає можливість абоненту змінювати оператора, зберігаючи номер. Без реєстрації зробити це технічно неможливо.

«Як показує практика більшості країн, введення обов'язкової реєстрації абонентів полегшила доступ до електронних урядових послуг, з'явилася можливість мобільної комерції, підтримки урядових програм фінансового обліку, і найголовніше, на наш погляд, полегшило процес зміни оператора в процесі перенесення абонентського номера», – прокоментували в прес-службі одного з операторів.