Про це повідомив кореспондент «Вголосу».

«Сьогоднішня зустріч особлива, бо це розмова з генієм через його сина, дружину, через його тексти. Юрій Іллєнко – це той, який випереджав час, Юрій Іллєнко – це той, який розбивав стереотипи, який плив українським морем, як криголам, який багато в чому підтверджував біблійні істини», – пояснила Ірина Фаріон.

Згадуючи про митця, його син, народний депутат України від ВО «Свободи» Андрій Іллєнко наголосив, що батько багато в чому був людиною, яка випереджала час, і твердженням цьому є його фільми.

«Мене часто запитують, чому батько пішов у політику. І я пояснюю, що все його життя було так чи інакше політикою в широкому сенсі цього слова. Не в сенсі політики як професійної діяльності, а як впливу на суспільство для змін у цьому суспільстві. Адже, тільки-но почав декларувати себе як українського митця, щойно почав знімати українське національне кіно, він, може, й не хотів, але потрапив у політику. І ця цензура, яка знищувала його фільми, була так само політикою, і його боротьба, намагання вкласти у фільми той зміст, який він хотів, і той вплив, які мали його фільми, теж були політикою», – говорить Андрій Іллєнко, згадуючи видатні фільми «Молитва за гетьмана Мазепу», «Легенда про княгиню Ольгу».

«Його політична діяльність була логічним завершенням, логічним етапом розвитку всього його попереднього життя. І коли він став націоналістом, вступив до ВО «Свобода», це був не випадковий елемент у його житті, а свідомий учинок, закономірна еволюція його життя», – наголошує син. І згадує публіцистичні статті Юрія Іллєнка, як-от «Відозва до українців», де він описував ще у 2004 році, що основна війна, боротьба за вплив іде в інформаційному просторі. «І ми бачимо, що нині ця тема є ключовою для української політики. Він передбачав також війну з Росією – і все це є в його творах»– каже Андрій Іллєнко.

Для того, щоб зрозуміти, що хотів сказати Юрій Іллєнко, якими були його ідеї, наголошують рідні митця, треба дивитися його фільми, читати його твори, де він усе сказав.

Андрій Іллєнко повідомив також приємну новину, що з нагоди ювілею батька нову версію фільму «Молитва за гетьмана Мазепу» у відмінній якості виставлять для широкого доступу в Інтернет.

Своїми спогадами про Юрія Іллєнко поділився і «свободівець» Руслан Кошулинський, який зачитав уривки з «Відозви до українців». «Він настільки був правдивий у любові до українців, і це було не підлабузництво, не закоханість, а правдива та щира любов до українців. Він настільки був щирий у словах до українців. І ми бачимо, наскільки забуваємо любити живих українців. І лише коли втрачаємо їх, тоді дозріваємо до думки, які генії були серед нас», – наголосив Кошулинський.

Своїми спогадами про чоловіка поділилася й українська кіноактриса Людмила Єфименко. Вона зізналася, що Юрій Іллєнко пробудив у ній заспаний ген українства. Після фільму «Білий птах з чорною ознакою» подумала, як можу думати взагалі про те, щоб працювати в Москві, коли я  українка? Я повинна повертатися в Київ, в українське кіно. Юра був для мене все, він був неймовірно добра людина і просто чудовий батько», наголосила Людмила Єфименко.

За її словами, цей рік буде присвячено Юрію Іллєнку, з цієї нагоди буде виставка в Києві, присвячена його творчості, буде встановлено меморіальну дошку на будинку, де він жив, буде відкрито пам’ятник на студії ім. О. Довженка.