Черговий жорсткий карантин, або – локдаун, діюча українська влада, в традиційному для неї стилі, організовує настільки непродумано, що від економічних втрат постраждають не лише вітчизняні підприємці та державний бюджет, але й пересічні українці залишаться … немитими.

Коронавірусна шизофренія

Згідно з рішенням Кабінету Міністрів, з 8 січня 2021 року до 25 січня 2021 року на всій території України забороняється торгівля цілою низкою важливих для громадян товарів. Зокрема, навіть в супермаркетах буде заборонено продавати значну частину товарів повсякденного вжитку: побутову хімію та інструменти, одяг, пресу, лампочки, батарейки, дитячі товари для навчання. Зібравши і привітавши діточок з Новим Роком, Зеленський “забув” їм сказати, що в цьому місяці дітки залишаться без багатьох звичних і важливих для них побутових речей.

При цьому для обмеження доступу відвідувачів до заборонених для реалізації товарів, згідно з рішенням уряду, супермаркети будуть вимушені закривати окремі відділи або забороняти продаж таких товарів безпосередньо при розрахунку на касі. Приймаючи таке необдумане рішення, урядовці чомусь не врахували, що торговельні заклади є цілісною торговельною одиницею, до того ж супермаркети єдині, які здатні задовольняти базові потреби населення в  містах в умовах карантину. У випадку втілення урядової ініціативи, торговельним закладам доведеться закривати більш як половину своїх непродовольчих відділів, звільняти більшу частину працівників і отримувати численні конфлікти з клієнтами, намагаючись дотримуватися букви закону.

Викликає чимало запитань і заборона уряду продавати під час локдауну “побутову хімію” з одночасним дозволом на продаж “засобів гігієни”. Адже мило та засоби гігієни, зубні пасти, гелі та креми для душу відносяться саме до побутової хімії. Як і дезодоранти. В одному тексті власного указу влада видає взаємосуперечливі вказівки, які лише місцевий поліцейський, на власний розсуд, трактуватиме, коли забреде до супермаркету у пошуках порушників карантину.

Скоріше за все, що жіночі прокладки, як засоби гігієни, продавати дозволять, а от мило вже як “побутову хімію” напевно, все-таки заборонять. А за спробу продажу шматка мила немитим українцям – штрафуватимуть. І на різдвяні свята українці, і в тому числі, зібрані під президентською ялинкою діти з виступу Зеленського, залишатимуться майже весь січень брудними, немитими, замурзаними, спітнілими і з нечищеними зубами.

Вірус і черги

Водночас, немає підстав вважати, що такі абсурдні заборони зменшать кількість нових інфікованих на коронавірус, адже в передріздвяні та “передлокдауні” дні, українці кинулися величезними натовпами до супермаркетів закупляти мило, шампуні, порошки, побутову хімію та інші товари, яких найближчі три тижні не буде.

До того ж, далеко не всі українці користуються послугами доставки, особливо, у невеликих містечках, а ті декілька нечисленних магазинів побутової хімії які функціонують – невдовзі закриють. Тож багатотисячні черги без жодного дотримання соціальної дистанції, з засапаними людьми в масках на бороді і неминучими сварками, конфліктами та бійками, які завжди трапляються в чергах за дефіцитними товарами (так, мило при Зеленському в цьому місяці буде дефіцитним товаром) – просто гарантовані.

Не варто дивуватися, якщо після передріздвяних черг кількість заражених коронавірусом в Україні зросте в декілька разів

Тож не варто дивуватися, якщо після передріздвяних черг кількість заражених коронавірусом в Україні зросте в декілька разів – і левова частина заразиться саме в чергах, штучно і необґрунтовано створених владою. В Україні знову може повторитися така ж ситуація, яка була весною 2020-го року, коли після ініціативи Зеленського закрити кордони країни, десятки тисяч українських трудових мігрантів кинулися з Італії, Польщі та інших найбільш інфікованих держав до України, і в тісних, багатотисячних чергах на кордоні, без будь-яких натяків на соціальну дистанцію, люди буквально проривалися в Україну, бо президент у відео заявив, що завтра вже нікого не пропустять. Своїм необдуманим відеозверненням, Зеленський, тоді мимоволі підвищив кількість інфікованих Covid-19 в рази. Сьогодні влада знову провокує небезпечні скупчення людей, яких би ніколи не було, якщо б українці не були змушені поспішати панічно скуповувати товари, яких невдовзі купити не вдасться.

Про недоцільність та шкідливість таких карантинних заборон низки найбільш затребуваних груп товарів неодноразово заявляла українським урядовцям і Американська торговельна палата. На думку компаній-членів Палати, рішення українського уряду не лише є прямим обмеженням прав споживачів у придбанні необхідної продукції, але й потенційно призводитиме до виникнення конфліктних ситуацій в магазинах. Тож різдвяний локдаун може більше нашкодити епідеміологічній ситуації в країні, аніж послабити її. До того ж, варто очікувати й додаткових збитків для бізнесу та держави, що безумовно позначиться на здатності уряду виплачувати пенсії та зарплати.

“Не равноє всєм равєнство”

Однак, зовсім не виключено, що навіть після такого рішення уряду, не постраждає жодна велика мережа супермаркетів, які знайдуть спосіб “викрутитися”, а весь удар припаде на український малий та середній бізнес – невеличкі магазинчики побутової хімії, які повністю закриють майже на цілий місяць.

Зокрема, згідно урядової постанови, забороняється приймання відвідувачів торговельними підприємствами, крім торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, на торговельних площах, не менш як 60% яких призначено для торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. Тобто, будь яка мережа супермаркетів може на 60 % своєї площі понаставляти пампушків, а поруч нагромадити величезні полиці з побутовою хімією та одягом – і це означатиме виконання норм урядової постанови. В той час, як ФОП-власник невеличкого кіоска з милом та порошками буде змушений справді припинити підприємницьку діяльність.

Ніхто не здивується, якщо великі торговельні мережі та центри легко обійдуть урядові заборони і зароблятимуть надприбутки в умовах “блакитного океану”

Зрештою, українці добре пам’ятають як навіть в часи “жорсткого карантину” весною минулого року, попри заборону, без жодних перешкод працювали і ресторан “Велюр” “слуги” народу Миколи Тищенка, і мережа гіпермаркетів “Епіцентр”, для якої уряд Шмигаля навіть видав спеціальну дозвільну постанову, в той час, як пересічні українські підприємці терпіли фінансові збитки. То ж, непевне, ніхто не здивується, якщо великі торговельні мережі та центри легко обійдуть урядові заборони і зароблятимуть надприбутки в умовах “блакитного океану” – тобто відсутності жодної конкуренції з боку малого та середнього бізнесу.

“Великому кораблю – велике плавання” – приблизно таким став девіз економічної політики урядовців Зеленського в часи карантину. А фраза Григорія Сковороди “Не равноє всєм равєнство”, написана на купюрі номіналом у 500 гривень, непевне, належить до найбільш улюблених стандартів діючого президента.

Крім того, успішні випадки ігнорування карантинних постанов Зеленського під час “карантину вихідного дня”, який закликали порушувати навіть мери великих українських міст, сформували ситуацію, за якої українські підприємці влади більше не бояться і навіть відверто зневажають. То ж не виключено, що чимало підприємців, обурених нечесними правилами гри, встановлених урядовцями Зеленського, відверто порушуватимуть карантин. До того ж, для багатьох підприємців буде дешевше заплатити кілька сотень гривень поліцейським перевіряючим, аніж закривати свої магазини на майже цілий місяць.

Тож влада й далі може тішити себе ілюзіями імітації боротьби з коронавірусом, паралельно розпилюючи “коронавірусний фонд” на будівництво доріг сумнівної якості та розкішні особняки для дружин заступників керівника Офісу Президента, проте на реальну статистику захворюваності такі нелогічні ініціативи навряд чи позитивно вплинуть. А от на зниження особистого рейтингу Зеленського та наростання народної ненависті до діючого гаранта можуть вплинути дуже радикально.

Валерій Майданюк, політолог, спеціально для “Вголосу”