Про ймовірність закриття польського ринку праці для українців інформує «Газета Виборча».

Треба закрити кордон для емігрантів з України та Білорусі – вимагають польські профспілки від уряду. Чому? Бо вони забирають роботу, яку в першу чергу повинні отримувати поляки, які повертаються з закордонних заробітків.

«Ми повинні захистити свій ринок праці за посередництвом обмеження можливості залучення працівників з-поза ЄС. Сьогодні ми занадто відкрили кордон» – вважає Ян Гуз, керівник Загальнопольского Порозуміння Профспілок (OPZZ).

Загальнопольске Порозуміння Профспілок - це одне з найбільших в Польщі профспілкових об’єднань, до складу якого входять 4 тис профспілок, а в них разом - майже мільйон працівників. На думку Гуза, його позиція не є проявом ксенофобії чи поганого ставлення до іноземців, а піклуванням про інтереси польських працівників.

Звідки беруться такі постулати діячів профспілки? Досі ЗПП погоджувалось, щоб в Польщі працювали іммігранти: домогосподарки з України, будівельники з Білорусі тощо. Бо, як кажуть, - не було іншого виходу. Через виїзди поляків до Ірландії чи Великобританії не було кому працювати в Польщі. Проте, зараз ситуація змінюється. Через кризу, на Заході фірми звільняють поляків. Англійські, ірландські, голландські профспілки з транспарантами в руках вимагають закрити кордони для іноземців. Відтак, польські профспілки прийшли до висновку, що мусять так само реагувати і захистити свій ринок праці.
Висловлюються за обмеження імміграції, встановлення вимог, які дозволяли б працювати в Польщі лише емігрантам «спеціалістам високого рівня» - лікарям чи інформатикам. З менш освіченими – кінець.
Такі постулати ЗПП невдовзі подасть прем’єру Польщі Дональду Туску.

Позиція ЗПП має значну підтримку у середовищах профспілок. «Маємо щоразу більше голосів з регіонів, щоб якось вирішити питання іммігрантів» - визнає Януш Лазновсі з профспілки «Солідарність». Наступного тижня президія «Солідарності» прийме рішення у цій справі. Для діячів профспілок, закриття кордону для іммігрантів дорівнює звільненню робочих місць для співвітчизників, які повертаються з заробіткової міграції на Заході. Єремі Мордасевіч з Польської Конфедерації Приватних Роботодавців «Левітан» турботу профспілок про робочі місця для емігрантів розуміє, хоча, на його думку, обмеження для іноземців не гарантує роботу для поляків, які повертаються з Англії.

«Хто, з тих, які повертаються з Великобританії хотітиме в Польщі прибирати в будинках, працювати на рецепції в готелі, в полі чи на будові?» - питає Мордасевіч «Якось не бачу бажаючих. Звісно, в Англії можуть це робити, що отримують заробітки в чотири рази вищі, ніж в Польщі». Закриття кордонів, на його думку, не має сенсу: «якщо заборонимо працювати українкам, то польські лікарки, юристки не матимуть з ким залишити дітей» – аргументує.

На думку Роберта Гвяздовского з Центру ім. Адама Сміта, рецепт від профспілок лише на перший погляд виглядає цікавим. Перш за все не відомо, наскільки закриття дверей перед іноземцями може покращити ситуацію на польському ринку праці. На еміграції за оцінками більш чи менш офіційними може перебувати 2 млн. поляків. Іммігрантів – набагато менше. Роботодавці минулого року заявили, що мають намір працевлаштувати на короткий термін (до 3 місяців) 156 тис. українців, білорусів і росіян. До цього варто додати ще майже 20 тис. іноземців, які у 2008 році працювали на основі трудових договорів та нелегальних робітників. Останніх, за даними Фонду FOR, в Польщі є від кількох десятків тисяч до, максимально, 100 тисяч.

А працевлаштування іноземця в Польщі не є дешевшим, ніж працевлаштування польського фахівця. «Ми зобов’язані покрити транспортні видатки, надати помешкання, провести відповідні навчання, часто також потрібні перекладачі» - заявляє Мачєй Хоінскі, радник однієї з найбільших будівельних фірм J.W. Construction Holding, у якій на даний час працює 100 іноземців: таджики, узбеки, болгари, мексиканці, китайці, чехи та українці. На його думку, пропоновані профспілками обмеження не мають сенсу, бо у будівництві, незважаючи на кризу, бракує робочих рук: «якщо тільки поляки захочуть у нас працювати, то одразу їх візьмемо» - додає Хоінскі.

А що про ідею профспілкових діячів думають політики? Збігнев Хлєбовскі, керівник фракції правлячої «Громадянської Платформи» вважає, що вона звичайно немудра і прийняти її не можна. «Іммігранти ще недавно були нам потрібні. Без них інвестиції у будівництві, будові доріг були б під загрозою. Зараз маємо їм сказати – «то вже вам дякуємо»? Маємо закривати кордони, хоча ще недавно їх запрошували? Це було б нечесно» - вважає Хлєбовскі.

Замість того, щоб закривати кордони, «Громадянська Платформа» прагне заохочувати поляків, які повертаються з заробітків, створювати власні фірми. «Маємо для цього пропозиції – пільги для малих та середніх фірм. Особа, яка закладає власний бізнес, матиме змогу включити у кошти інвестиційні видатки розміром до 100 тис. євро. І не треба буде з цього платити податків» - обіцяє керівник фракції. Проект такого закону депутати «Громадянської платформи» планують подати наступного тижня, а у життя він повинен увійти з 1 квітня.