- Загалом йдеться про створення історико-духовного комплексу у селі Лаврів. Цей об’єкт внесено до Державної цільової програми підготовки і проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу. У цьому році Мінрегіонбуд  передбачив 2,520 млн. грн. на ремонтні роботи. за ці кошти передбачається провести реставрацію та ремонт церкви Св. Онуфрія з монастирськими приміщеннями та дзвіницею.

Однак, у ході засідання з’ясувалося, що працівники ЛОДА (начальник управління охорони навколишнього природного середовища Василь Івановський, начальник головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку Степан Лукашик) навіть не знають хто замовник. Вже жовтень, а вони не провели ще тендер, а часу освоїти кошти вже майже не залишилось .

Варто зауважити, що Львівська облрада виділила  з обласного бюджету розвитку 250 тис. грн.  на проектні роботи, які виконав «Укрзахідпроектреставрація». Згідно з проектом мали б проводитися роботи із водовідведення. Проблема церкви і монастиря заключається у тому, що їх підтоплює водойма.   

Цікавим є також те, що водовідведення робила фірма ПП «Нова Аркада» (м. Нововолинськ). Мотивація чому нельвівська фірма - бо львівські нібито не хотіли цим займатися. Вартість робіт – 1,7 млн. грн.

Що у Львівській області не будо фірми, яка б зробила водовідведення? І це у час економічної кризи.

Авторський і технічний нагляд за виконанням їх робіт не вівся. Виходить, що ці роботи ніхто не контролював. Тому є сумніви у їх якісному виконанні.    

Крім цього для проведення будь-яких земельних робіт потрібні археологічні роботи. Держава не виділила грошей на археологічні розкопки, тому вони проводяться виключно за кошт церкви.

Ремонт приміщень і встановлення систем водовідведення – це всі заходи, які плануються для створення історико-духовного комплексу?

Звичайно, ні. Цих коштів не достатньо для проведення усіх необхідних заходів і приведення цієї території до належного стану. Розглядалося питання, чи можливо залучити кошти ЄС під якусь з програм розвитку туризму. Зокрема, існує програма ЄС «Україна – Польща - Білорусь» на 2007-2011 роки». Однак, до такого інвестиційного проекту є певні вимоги. Якщо Львівська обласна рада підтримає проект, то кошти треба було б закладати вже в проекті бюджету на 2010 рік. Згідно з вимогами ЄС проект повинен передбачати залучення 10% власних коштів.

Скільки коштів необхідно для втілення усього проекту?

Думаю, виділену державою суму потрібно множити десь на 10 або й більше.

Чим може зацікавити цей проект Європейський Союз?

Цей проект може бути цікавим тим, що  поряд українсько-польський кордон, порядка 10 км. Навіть з точки зору розвитку туризму з польською стороною. Це цікава тема. Хоча є певні нюанси, бо перехід Нижанковичі – Макровіце погоджений польською стороною, але досі немає погодження Україною.

Чи можливо залучити кошти з інших джерел?

Без сумніву. Ведеться дискусія, що там похований король Лев. Мене дивує, чого мер Львова Андрій Садовий досі за це не зачепився. Місто могло б теж долучити до цього проекту. Для Львова це могло б стати місцем паломництва.

Однак зараз стоїть питання освоїти кошти, а далі вже можна говорити про якісь інвестиційні проекти. Бо ЄС  не дасть коштів, якщо побачить, що ми не в стані навіть своїх освоїти.

Обласна рада буде розглядати на сесії це питання?

Так. На сесії ми будемо просити адміністрацію підготувати звіт про використання коштів, хід виконання робіт.  Від комісій теж будуть свої пропозиції. Ми як депутати Львівської обласної ради докладемо максимум зусиль для того, щоб здійснити цей проект.

Скажу від себе, що там справді святе місце. Це відчувається. Біда у тому, що ми не вміємо шанувати свої історичні цінності.

Довідка. Монастир св. Онуфрія Чину Святого Василія Великого Лаврів Старосамбірського району Львівської області Пам'ятка архітектури національного значення XIII - поч. XX ст.
Історична традиція пов'язує заснування монастиря у Лаврові з іменем галицько - волинського князя Льва Даниловича. Вірогідно, його княжа резиденція була неподалік монастиря у Спасі, на горі, що згодом називалася Замковою і Княжою. За переказами, саме він збудував монастир у Лаврові і забезпечив його маєтностями, а наприкінці життя прийняв чернецтво й тут був похований.

Монастир у Лаврові також прославився єдиними у Східній Європі мощами святого Онуфрія й став місцем численних прощ і відпустів.

Підземелля Святоонуфріївської церкви стали усипальницею відомих духовних та світських історичних осіб. Тут були поховані київські митрополити Антін Винницький ( +1679), Юрій Винницький(+1713), єрусалимський патріарх Макарій( +1681), перемиські єпископи Інокентій Винницький (+1700), Ієронім Устрицький (+1748), родини молдавських господарів Петричайків (+1675) та Басарабів( +1674 -1684).

У монастирських архівах зберігалися безцінні стародруки, гетьманські грамоти, рукописи.
Церковний музей при монастирі мав велику колекцію старовинних ікон. У   1939  році  монастир  ліквідовано,   ченців  арештовано   й   вивезено,  архів, бібліотеку та музей знищено. У післявоєнний час у монастирі знаходилась школа - інтернат для неповносправних дітей, церкву перетворили на складські
приміщення, поруч розташували колгоспні ферми й свинарники.
У  липні   1994   року  до   монастиря   повернулися   його   власники  -  ченці-василіяни.

Інститут « Укрзахідпроектреставрація» у 1998 році розробив пропозиції з функціонального використання споруд і території та програму черговості робіт. Зроблено перші спроби з реставрації фресок. Через відсутність коштів роботи припинено. Руйнівні процеси в пам'ятці прогресують.

З 2003 року тривають ініційовані Генконсульством Румунії у Чернівцях перемовини з Львівською обласною та Старосамбірською районною адміністраціями щодо встановлення у церкві надмогильних плит молдавським господарям, захоронення яких виявлені під час досліджень у підземеллях церкви.

Наміри були підтверджені останньою зустріччю представників консульства з керівництвом області в березні 2007 року.