Головна інтрига місцевих виборів на Львівщині - чи братиме участь у них партія Юлії Тимошенко ВО «Батьківщина»? Деякі політичні партії уже заявили про свою підтримку «Батьківщині» і навіть запропонували місця у своїх виборчих списках. У своїх заявах конкуренти «Батьківщини» заявляють про неприпустимість блокування участі опозиційної сили за допомогою судів та органів юстиції.

Чи справді члени ВО «Батьківщини» йтимуть у списках інших партій, чи є шанс піти на вибори самостійно? Про це ми спілкувались із головою Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина», першим заступником голови Львівської обласної ради Романом Іликом.

Романе Романовичу, в одній із останніх заяв обласної організації ВО «Батьківщина» наголошується на тому, що для неї сьогодні головним пріоритетом стала не тільки політична боротьба, в тому числі і підготовка до місцевих виборів, а боротьба за відновлення справедливості в питанні юридичного оформлення організації. Поясніть, будь-ласка, чому так?

Останнім часом почала з’являтися інформація про те, що Львівська обласна партійна організація ВО «Батьківщина» розглядає можливість участі у місцевих виборах у складі інших партійних списків. Нас не цікавить участь у цих виборах від інших партій. Хоча треба зазначити, що від різних політичних сил ми отримали такі пропозиції. Проте ми жодним чином не націлюємося на такий сценарій розвитку подій. Переконаний, ВО «Батьківщина» повинна брати участь у виборах як самостійний суб’єкт і наш обов’язок сьогодні – докласти максимум зусиль для того, щоб зламати всі спроби з боку влади завадити нам. Тому вирішення юридичних питань з переоформленням документів обласної організації для нас є пріоритетними.

Група Портнова-Деньковича за сприянням чиновників обласного управління юстиції, грубо порушуючи закони, на підставі сфальшованих документів, виготовила дублікат свідоцтва про реєстрацію Львівської обласної організації ВО «Батьківщина». Проте нам вдалося вжити ряд заходів, в тому числі і юридичних, які не дозволять члену провладної коаліції Деньковичу виставити під брендом «Батьківщини» на Львівщині список перевертнів. Переконаний у цьому на 100%. ВО «Батьківщина» зможе зареєструвати свої справжні списки для участі у виборах у Львівську обласну та міську ради, а також кандидатів у мажоритарних округах.

«Батьківщина» пікетувала обласне управління юстиції і ухвалила звернення до міністра юстиції Лавриновича з приводу порушень. Чи надійшла відповідь на ваше звернення?

Жодної відповіді наразі ми не отримали. Влада свідомо блокує і затягує будь-які дії в цій справі. Як нам стало відомо, з боку Адміністрації президента чиниться шалений тиск на всіх держаних чиновників, які дотичні до вирішення питань реєстрації політичних організацій. Їм погрожують звільненням.

У ваших заявах також прозвучало звернення до губернатора Львівщини, пана Горбаля. Ви просили його оприлюднити позицію щодо ситуації з порушенням закону обласним управлінням юстиції .Чи є реакція з його боку?

Те, що ми звернулися до голови Львівської ОДА Василя Горбаля, є цілком логічним. Адже саме він очолює президентську гілку влади в регіоні, в підпорядкуванні якої є, в тому числі й, юстиція. Офіційної відповіді на наше звернення ми до цього часу від нього не отримали. І це відмовчування, як на мене, переконливо свідчить про те, що насправді обласна державна адміністрація є активним гравцем у цьому конфлікті. Вона також задіяна в сценарій усунення опозиції від влади на Львівщині.

Те, що зараз відбувається на Львівщині з ВО «Батьківщина», – це розвідка напередодні основного бою. Якщо опозиція «проковтне» нехтування законом з боку діючої влади зараз, то це означатиме, що остання може діяти ще брутальніше, в тому числі в ході вже самих виборів, знімаючи будь-кого з кандидатів перегонів. Тому нам необхідно вистояти і здобути перемогу.

Члени ВО «Батьківщина» зазнають інших методів тиску сьогодні з боку діючої влади?

Тиск на наших представників однозначно йде, особливо на тих, хто пов’язаний з підприємницькою діяльністю. З усіх куточків Львівщини вони повідомляють про те, що проводяться позапланові податкові перевірки, про тиск з боку правоохоронних органів. Але ця тактика боротьби з опозицією не є новою. Ці методи широко використовувалися до 2004 року на Львівщині. Добре відомо, що саме такі дії призвели до зворотного ефекту – малий і середній бізнес Львівщини активно долучився до революційних подій і саме завдяки його підтримці помаранчеві змогли здобути перемогу на виборах президента.

Все ж таки, нехай теоретично, але варіант неучасті ВО «Батьківщина» у виборах в обласну раду відкидати наразі неможна. Чи досліджувалося питання, кому відійдуть голоси «Батьківщини»: опозиційним чи провладним партіям?

Прогнозування – справа невдячна. Разом з тим мені відомо, що на Львівщині проводилися заміри з метою з’ясувати, як неучасть ВО «Батьківщини» у виборах вплине на електоральні настрої. Результат виявився прогнозований. Голоси ВО «Батьківщина» розподіляться поміж опозиційних партій. Наш виборець голосуватиме за демократію, за свободу і справедливість.

У зв’язку з цим, хотів би нагадати, що ще у квітні ВО «Батьківщина» виступила з ідеєю об’єднання націонал-демократичних сил в області, передусім в облраді. На жаль, ця ідея тоді не була сприйнята нашими партнерами. Сьогодні шкодують всі. Адже в умовах наступу на українські національні та державні цінності, в умовах згортання демократичних та реформаторських процесів, в умовах тиску на свободу слова сьогодні не важливо, який з опозиційних брендів здобуде більшість мандатів в облраді, важливо, щоб критична маса представників опозиції була більшою від провладних сил. Отож об’єднуватися опозиції доведеться. Це питання недалекого майбутнього. Іншого не дано.

Романе Романовичу, над якими проблемами в житті громади Львівщини зараз працює ВО «Батьківщина»?

Перш за все ми бачимо своє завдання в тому, щоб максимально захистити мешканців Львівщини від антисоціальних рішень уряду Азарова: підняття тарифів на газ, ріст комунальних тарифів, зростання цін на основні продукти харчування. Місцеві органи влади повинні вжити всіх можливих регуляторних механізмів для того, щоб захистити населення, перш за все малозабезпечених категорій. І це завдання ми вже поставили перед депутатами від ВО «Батьківщина» у всіх місцевих радах. Ми також запровадили постійний незалежний моніторинг цін на соціально важливі категорії продуктів в області.

Також нас непокоїть ситуація у сфері боротьби з корупцією, хабарництвом в області, а також ріст злочинності. Саме тому фракція БЮТ у Львівській облраді ініціювала надання інформації керівниками міліції та прокуратури на найближчій сесії облради.