Ціна поставок російського газу в Україну з 2006 року може зрости в три рази - до 160 дол. за тисячу кубометрів з нинішніх 50 дол. Про це РІА "Новости" повідомило джерело, обізнане з переговорами голови правління "Газпрому" Олексія Міллера і голови правління НАК "Нафтогаз України" Олексія Івченка, що пройшли у Москві.
За його словами, на попередніх зустрічах, зокрема з Президентом України, було досягнуто домовленостей про перехід на оплату транзиту і поставок газу грошовими коштами з 2006 року за цінами і тарифами, що відповідають європейському рівню. "На даний момент ціна газу для України, розрахована за методом net back (ціна газу на "базовому" ринку збуту, мінус витрати на транспортування) становить близько 160 дол.", - сказав співрозмовник агентства. За його словами, українська сторона аналізує цю інформацію і готує пропозиції щодо можливої ставки транзиту. "При цьому потрібно враховувати, що витрати на транспортування газу територією України також враховуються у формулі net back", - додало джерело.

"Газпром" з 2002 по 2004 роки щороку поставляв НАК "Нафтогаз України" 23-26 мільярдів кубометрів газу як оплату за транзит. При цьому ціна російського газу становила 50 дол. за тисячу кубометрів, а ставка за транзит - 1,09 дол. за тисячу кубометрів на 100 кілометрів. Джерело повідомило також, що "Газпром" не може отримати від України відповіді, куди поділися 7,8 мільярда кубометрів зданого на зберігання газу. Співрозмовник агентства пояснив, що така кількість газу була в підземних сховищах газу (ПСГ) України на початок осінньо-зимового сезону 2004-2005 років. Відповідно до балансу газу було заплановано до відбору 3,5 мільярда кубометрів. З 13 жовтня 2004 року по 22 березня 2005 року "Газпром" надіслав українській стороні 40 заявок на відбір свого газу з українських ПСГ для поставок за експортними контрактами, проте жодної з цих заявок українська сторона не задовольнила. За словами співрозмовника РІА "Новости", цифри офіційної статистики контрольно-вимірювальних станцій газотранспортної системи України свідчать, що зазначені обсяги газу не могли бути поставлені Україною на експорт цього сезону.

На зустрічі українська сторона підтвердила, що з російськими обсягами газу в ПСГ існують певні проблеми, відзначило джерело. "Проте виразної відповіді, куди ж подівся російський газ з українських ПСГ, поки що немає", - сказало воно. "Українська сторона повинна купити у "Газпрому" цей газ", - вважає співрозмовник агентства.
Сьогодні увечері Управління по роботі зі ЗМІ ВАТ "Газпром" розповсюдило прес-реліз про переговори Міллера і Івченка. "Олексій Міллер і Олексій Івченко розглянули прикладні аспекти, пов'язані з рішенням сторін про перехід на оплату послуг з транзиту російського газу по території України грошовими коштами", - йдеться у повідомленні.

Крім того, за даними управління, сторони обговорили "поточні питання організації транзиту, підземного зберігання газу "Газпрому" в підземних сховищах газу (ПСГ) на території України і поставок газу в країну, а також подальшої співпраці Росії та України в газовій сфері". За даними "Газпрому", обсяг транзиту російського газу по території України в 2005 році планується в обсязі понад 128 мільярдів кубометрів. У прес-релізі повідомляється, що "в рахунок оплати послуг з транзиту газу через територію України "Газпром" в 2004 році поставив 29,2 мільярда кубометрів газу, при сумарному обсязі поставок - 34,34 мільярда кубометрів".
"Згідно з Протоколом про обсяги й умови транзиту природного газу по території України на 2005 рік, підписаним урядом Росії і Кабінетом Міністрів України 5 липня 2004 року, в поточному році поставки в рахунок оплати транзиту заплановані в обсязі 23 мільярдів кубометрів", - йдеться у повідомленні "Газпрому".

УНІАН