З 20-го січня цього року більшість українських супутникових телеканалів закодують і зроблять платними, а чотири з половиною мільйони українських сімей будуть змушені або платити за телебачення, або ж дивитися безкоштовне… російське.

 Як українці "обкрадали" олігархів

Дивитись телеканали через тарілку і не платити за телебачення українці більше не зможуть, тому що власники чотирьох найбільшим медіа груп "1+1 Медіа", "Медіа Група Україна", "StarLightMedia" і "Inter Media Group", після тривалих обговорень, домовилися про те, як ще більше заробити на українцях.

Трансляції для українського глядача старих американських фільмів півстолітньої давнини та дешевих російських серіалів з гігабайтами телевізійної реклами кожні двадцять хвилин ефіру виявилося недостатньо для заробітків медіа-олігархів. Навіть після того, як телевізор, де-факто зробив президентом колишнього коміка Зеленського і став колосальним джерелом політичного впливу на виборців, олігархи, які й без того заробляють на телеглядачах після утвердження своїх політиків біля бюджетного корита, вирішили, що було б непогано змусити виборців ще й платили за своє телезомбування і трансляцію політичної агітації.

Бажання заробити на тому, що досі залишалося безкоштовним, пасувало б подати в більш пристойній формі, тому медіа-олігархи заявили про боротьбу з піратством, підвищення якості трансляції і навіть … про вимогу Євросоюзу зробити платними українські телеканали! В роз’ясненнях для телеглядачів, українцям почали втовкмачувати, нібито телевізійний сигнал, який в Україні ловлять через тарілку, насправді є технічним, він призначений виключно для провайдерів телевізійних послуг. А якщо встановити тарілку та дивитися супутникові канали напряму, так як робить більшість українських глядачів,  то це фактично є піратством. Українці, виявляється, весь цей час нахабно обкрадали власників телеканалів безкоштовно дивлячись їхнє телесміття та політичну джинсу в новинах!

Європейське ТВ агонізує під натиском українських конкурентів

Більше того, за словами телевізійників, справа пахне скандалом міжнародного масштабу і несе загрозу самим основам Європейського Союзу! Через супутник незакодований сигнал українських телеканалів доходить до мешканців європейських країн і вони можуть безкоштовно дивитися наші українські канали, що є кричущим  порушенням законодавства ЄС.

Уявляєте, як угорці, румуни, поляки, німці та французи вмикають українські телеканали і з насолодою безкоштовно дивляться їх дивляться своїми очима, в той час, як бідні європейські провайдери ледве зводять кінці з кінцями? Очевидно, європейські телеканали BBC, France 5, Das Erste, WDR втрачають мільярди через те, що всі європейці масово дивляться українські програми "Вагітна у 16", "Битва екстрасенсів", "Від пацанки до панянки", "Караоке на майдані" і "Зважені та щасливі", а українські телесеріали "Свати", "Папік" та "Останній москаль" залишили далеко за бортом глядацьких симпатій виробників європейського кіно. Мабуть, в той час, як угорці на Закарпатті, ніяк  не можуть вивчити української мови, угорці в Будапешті перфектно вивчили українську, щоб безкоштовно дивитися незакодовані українські телеканали!

Отож, кодування сигналу, за словами провайдерів – це боротьба з піратством, і відтепер гроші від споживача будуть йти безпосередньо постачальнику послуг, а їхня якість, за обіцянкою телевізійників, істотно зросте. І тепер українська домогосподарка, яка миє посуд стоячи спиною до телевізора під час випуску новин, зможе насолодитися якістю зображення на своєму старенькому "Електрон 51ТЦ". Не безкоштовно звісно ж.

За все у цьому житті потрібно платити і такі вимоги сучасного світу – стверджують українські телевізійники. Це конче необхідно для підвищення якості телепрограм, оновлення телевізійного обладнання, боротьби з піратством та провайдерами-шахраями. Тож українським любителям халяви доведеться підключатися до офіційного провайдер та замінити тюнер, який коштує близько 1100 гривень. А щомісячно за перегляд телеканалів буде потрібно вносити  абонплату в розмірі 60-80 грн в місяць.

Або ж українцям, які не перейдуть на Інтернет-телебачення, доведеться відшуковувати на горищах старі антени і дивитися три найближчі до вашого району канали. Можна звісно ще почати слухати радіо, читати пресу, більше спілкуватись особисто або збиратись разом у друзів, щоб переглянути серіал чи новини, якщо, звісно ж,  ваші друзі платитимуть за ТВ.

Російський телевізійний гамбіт

Медіа-магнати, які вирішили здирати платню з українців за свої телеканали добре ознайомлені з прогнозами, за якими до 2 млн. українських сімей залишаться на супутнику й не будуть спроможні оплачувати їхнє телебачення. Для таких у вільному доступі залишаться близько 40 менш рейтингових регіональних та нішевих українських каналів, таких як "UA: Перший", "Культура", "Рада", "Ескулап" і тд.

Залишаться у вільному доступі й порошенківські телеканали "5 канал" та "Прямий", які скориставшись жадібністю конкуруючих олігархів, будуть монопольно транслювати вигідні Порошенкові інтерпретації новин та образи політиків для українських телеглядачів, які цікавляться політикою.

Не оминають нагоди безплатно позомбувати українців й проросійські телеканали, зокрема "112 Україна", який пов’язують з кумом президента РФ Володимира Путіна і одним з лідерів "Опозиційної платформи — За життя" Віктором Медведчуком. Цей телеканал українська влада навіть намагалася позбавити ліцензії, однак коли популярні проукраїнські телепрограми такі як "Антизомбі", "Секретний фронт", "Громадянська оборона" стануть платними – політичний світогляд українців формуватимуть люди з оточення Медведчука та їхні кремлівські куратори.

Натомість, якщо українським глядачам захочеться подивитися фільми чи серіали, то на супутнику у відкритому доступі залишиться ряд російських телеканалів, заборонених в Україні за антиукраїнську позицію. Російські канали ніхто не кодує і робити цього не збираються. І саме вони можуть запропонувати альтернативу улюбленим телепрограмам українців. ОРТ, РТР, НТВ та інші російські канали з радістю підхоплять українських глядачів, а в перервах між фільмами, у випусках новин переконуватимуть як українські "карателі вбивають дітей на Донбасі", як в Україні "давлять православних, переслідують російську мову" і як Америка "інспірувала Майдан". Близько 12 російських каналів залишаться доступними для українських глядачів, адже Кремль не настільки дурний, як українські олігархи, щоб брати з людей гроші за зомбування пропагандою. І яких телеглядачів та виборців ми отримаємо за рік-два перегляду цих телеканалів?

В той час, як в українському бюджеті припиняють фінансувати українське іноземне мовлення англійською та іншими мовами, яке мало б показувати світові українську, а не російську версію подій в Україні, Москва витрачає мільярди на фінансування своїх міжнародних телеканалів на всіх світових мовах.  Проте поразки в інформаційній війні з РФ "українським" олігархам виявилося недостатньо й вони вирішили віддати Кремлю ще й половину українських телеглядачів, які не зможуть платити за дороге українське ТВ і поступово перейдуть на російські канали.

Де-факто, все, що Україна робила в гуманітарній та інформаційній сфері за роки війни з Росією буде втрачене через елементарну жадібність українських медіа-магнатів, які взагалі не думають про інформаційну безпеку країни. Саме тому популярні світові канали BBC, CNN, Euronews, Al Jazeera, Deutsche Welle та безліч інших телеканалів не закодовуються. Дехто з патріотичного середовища навіть прямо називає це спробою української влади "закрити" для телеглядача українські супутникові канали на догоду російським". На шостому році гібридної війни з Росією, "українські" телевізійні магнати власними ж руками  дозволяють кремлівським пропагандистам заволодіти увагою, а отже і світоглядом та електоральною поведінкою значної частини українських телеглядачів.

Росіяни  давно борються з українською культурою, мовою та інформаційним простором, проте віднедавна українське повільно але впевнено, рік за роком почало витісняти російське в головах українських громадян. Але тепер цей український наступ успішно зупинений елементарною жадібністю власників "українських" медіа-груп.

Достеменно невідомо, чи то росіяни вигадали як позбутися українських каналів і вдало зіграли на жадібності "українських" олігархів, чи ця жадібність вітчизняних медіа-магнатів була їхньою власною ініціативою, однак в кінцевому рахунку у виграші залишаться Кремль та "українські" олігархи, а в програші – український телеглядач.

Валерій Майданюк, політолог