Як стало відомо газеті «Жечпосполіта», Агентство внутрішньої безпеки (АВБ) два тижні тому повідомило прем’єр-міністра Ярослава Качинського, міністра-координатора польських спецслужб Збігнєва Вассермана та голову Фонду держмайна Войцєха Ясінського про те, що Польському нафтовому концернові (ПНК) «Орлен» «загрожує взяття під контроль російським концерном».

Занепокоєння АВБ пояснюється надмірною розпорошеністю акціонерів «Орлену». Й справді Фонд державного майна контролює безпосередньо і посередньо близько 33% капіталу ПНК. Водночас акції найбільшого польського концерну котируються на Варшавській фондовій біржі, а отже купити їх може кожен бажаючий. Дані біржі вказують на активізацію обороту акцій «Орлену» влітку цього року: в липні своїх власників змінили 9% капіталу, в той час як до того цей процес становив приблизно 6,3% в місяць. Дуже важко встановити хто є власником понад 62% акцій концерну, оскільки акціонери, які володіють менш ніж 5% акцій не мусять цього декларувати.

Російський бізнес не приховує свого інтересу до польських нафтопереробних підприємств, газопроводів та Нафтопорту. Спроби взяти їх під контроль робились як у 90-х роках ХХ століття, так і в наші часи, прикладом чого може служити участь Лукойлу в тендері на Гданський нафтопереробний завод (тоді Фонд держмайна РП відмовився від продажі заводу). «Енергетична стратегія Російської Федерації до 2020 року» недвозначно передбачає взяти під контроль або проставити в залежність від російських енергетичних концернів національні ринки нафти і газу (нафто- і газопроводів, нафтопереробних заводів та АЗС) в країнах Центрально-Східної Європи.

Багато експертів, яких попросили прокоментувати інформацію, висловлюють припущення, що «Записка» могла бути підготовлена на політичне замовлення: впродовж кількох місяців польський уряд форсує програму фузії «Орлену» з «Лотосом», називаючи головним аргументом на її користь покращення енергетичної безпеки країни. Автором цієї ідеї вважають керівника правління ПНК «Орлен» Петра Ковнацького, на думку якого при нинішній розпорошеній структурі власників акцій концерну, існує реальна загроза взяття його під контроль іноземним інвестором.

За твердженням «Жечпосполитої» польські спецслужби отримали вказівку перевірити власників акцій «Орлену» та існуючі між ними зв’язки.