Про це пише російське видання «Ведомости» з посиланням на середньостроковий прогноз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) до 2020 р.

За рік США збільшили видобуток на 1,5 млн бар./добу – до 11,81 млн, аналогічний показник у Росії за цей період зріс на 50 000 бар./добу – до 10,93 млн. Саудівська Аравія, як і раніше, займає 3 місце. Річ у тім, що МЕА під час підрахунку видобутку не враховує газовий конденсат, який займає близько 15% сумарного видобутку країн ОПЕК. Завдяки цьому Саудівська Аравія є світовим лідером з видобутку рідких вуглеводнів.

МЕА прогнозує, що найближчим часом відрив лідера від переслідувачів зростатиме. Основний приріст видобутку в США до 2020 р. припадатиме на сланцеву нафту: якщо торік її видобуток становив 3,6 млн бар./добу, то до 2020 р. він зросте до 5,2 млн. Загрозою цьому є висока закредитованість американських нафтових компаній, яка може обмежити їм доступ до фінансових ресурсів.

Торішнє падіння цін на нафту було своєрідним тестом для сланцевих виробників, за вартості нафти в 50 дол./бар. тільки 40% з них перебували в зоні беззбитковості, зазначає МЕА. Проте низькі ціни змушують виробників уважніше ставитися до капзатрат, знижувати витрати і підвищувати ефективність. Деякі нафтові компанії, навпаки, почали вкладати великі суми в нові території, сподіваючись знайти великі нафтоносні провінції найбільших в Америці родовищ сланцевої нафти «Eagle Ford» і «Bakken».

Виклики, з якими зіткнулася Росія торік, окрім зниження цін на нафту, включають у себе західні санкції та падіння курсу рубля. Все це на тлі падіння видобутку на традиційних родовищах призведе до зниження добового видобутку на 560 000 бар. до 2020 р. Рік тому агентство прогнозувало зростання на 200 000 бар.

Але навіть без санкцій ситуація в російському нафтогазовому секторі непередбачувана. Постійні зміни податкового режиму, непрозоре регулювання, а також загроза вилучення компаній на користь держави роблять інвестування в сектор доволі ризикованим.