Часткове вирішення проблеми Кабмін знайшов ще три роки тому. 19 вересня 2009 року Кабінетом Міністрів було затверджено Концепцію створення єдиної системи електронного реєстру деревини. Однак про Концепцію, яка повинна була втілюватися продовж 2009 – 2012 років, зовсім забули. Варто зазначити, що положення концепції були доволі прогресивними. Можна хоча б згадати про ідею продажу ялинок з електронними чіпами.

Сьогодні основним піднормативно–правовим актом, який покликаний захищати зелені насадження, є постанова Кабінету Міністрів № 665 від 23 червня 2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» (далі – постанова). Вона встановлює розмір штрафу за нанесену шкоду тільки підприємствам, установам і громадянам.

Так, за ялинку діаметром до 10 см передбачається компенсація 189 грн., від 10 до 14 см – 333 грн., від 14 до 18 см – 754 грн., від 18 до 22 см – 1 753 грн.

Крім того правопорушник повинен сплатити штраф в розмірі від 5 до 10 неоподаткованих мінімумів доходу громадян, тобто 85 – 170 грн. Такий штраф передбачений ст. 65 Кодексу про адміністративні правопорушення і накладається в незалежності від сплачених сум компенсацій.

Що стосується посадових осіб, то санкція згаданої статті передбачає штраф у розмірі від 7 до 12 неоподаткованих мінімумів.

Загалом  в українському законодавстві передбачено два види відповідальності за незаконну вирубку дерев: адміністративну і кримінальну.

Так, стаття 246 Кримінального кодексу України встановлює кримінальну відповідальність за такі дії: «Незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах – карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого».

І хоча порушення кримінальних справ та притягнення до адміністративної відповідальності за згадані дії на практиці не рідкість, про «ефективність» таких санкцій яскраво свідчить той факт, що кожного року незаконна вирубка ялин не зменшується.

Джерело: ligazakon.ua