Спостерігачами у цих дослідженнях були п'ятеро українських експертів, зокрема секретар державної комісії з питань увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.

У коментарі «Вголосу» Святослав Шеремета повідомив, що за три дні на кладовищі у Грушовичах було досліджено ділянку під фундаментом українського пам'ятника воїнам УПА.

«Загалом виявлено 18 поховань. Вони різношарові та різнорівневі - від глибини 1,6-1,7 м до 1 м. Серед похованих є чоловіки, три жінки та двоє дітей. Відповідно до наших висновків, під пам'ятником були поховання як цивільних мешканців, так і воїнів УПА. Цивільні поховання були на глибині 1,6-1,7 м, а поховання воїнів УПА - на глибині до 1 м. Це підтверджує свідчення ветеранів УПА, які ховали своїх побратимів, про те, що упівців підзахоронювали до цивільних поховань уночі. Разом з тим, ці поховання є хаотичні і багаторівневі. Супровідний матеріал підтверджує, що це поховання 20 століття. Цей же супровідний матеріал, а також висновки експертів дають підстави припускати, що на цьому місці лежить від 3 до 5 воїнів УПА», - зазначив Шеремета.

Разом з тим, за словами Шеремети, цього разу було досліджено тільки територію фундамента пам'ятника. Натомість територія всього меморіалу була суттєво більшою, тому й поховань упівців може бути більше:

«Свідчення ветеранів УПА та місцевих мешканців кажуть, що на цьому кладовищі можуть бути від 12 до 18 воїнів УПА. Тому ми можемо однозначно стверджувати, що пам'ятник воїнам УПА був не символічним, а на похованні воїнів УПА».

Також Святослав Шеремета розповів, що під час досліджень було знайдено останок молодої людини з розтрощеним черепом:

«Відповідно до попередніх висновків польського судмедексперта, смерть настала від механічного розтрощення черепа. Також на черепній коробці була дірка, яку, на думку українських експертів, можна ідентифікувати як кульовий отвір. Проте польська сторона це заперечує. На нашу думку, це міг бути воїн УПА, убитий шляхом механічного розтрощення черепа. Можливо, оця дірка - слід від контрольного вистрілу».

Під фундаментом пам'ятника на глибині до 1 м було знайдено також німецький армійський гудзик часів Другої світової війни. За словами Шеремети, цей гудзик був на останках 25-30 річної людини. А це, зі свого боку, дає підстави припускати, що останки належать воїнові УПА, адже партизани часто одягали трофейну форму різних армій. 

Як писав «Вголос», на місці надгробного пам'ятника воякам Української повстанської армії, зруйнованого польськими шовіністами у квітні минулого року, вже цього місяця польська сторона запланувала розпочати пошуково-ексгумаційні роботи.

Зазначається, що метою археологічних робіт є перевірка достовірності інформації про поховання бійців Української Повстанської Армії на місці пам'ятника.

Про проведення робіт ІНП Польщі повідомив посла України в Польщі, Об'єднання Українців у Польщі, а також запросив їхніх представників взяти участь у роботах як спостерігачі.

Разом з тим, днями віце-директор Інституту нацпам'яті Польщі Кшиштоф Швагжик заявив, що ніде на території Польщі більше не буде пам'ятників Українській повстанській армії.

З українського боку участь у пошукових роботах польського Інституту національної пам'яті у Грушовичах бере секретар державної комісії з питань увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, якому на рік заборонили в'їзд до Польщі та Євросоюзу.

Нагадаємо, що 18 листопада 2017 року Святослава Шеремету не впустили до Польщі, звинувативши його у «нацизмі» і «пропаганді злочинних ідеологій» та заборонивши в'їзд до РП та ЄС аж до 18 жовтня 2018 року.

У коментарі «Вголосу» Святослав Шеремета повідомив, що разом з іншими чотирма українськими делегатами перетнув польський кордон без жодних проблем.

«Зараз польська сторона проводить розкопки. Ми спостергіаємо, що тут відбувається, аби не дати можливості здійснити жодних фальсифікацій. Попри те, що ми не давали згоди на проведення цих робіт, вважаю, що присутність української сторони має бути, аби ми знали реальну ситуацію», - розповів Шеремета. 

За його словами, польський інститут нацпам'яті не повідомив ні Державну міжвідомчу комісію, ні Український інститут нацпам'яті про заплановані роботи безпосередньо. Сповістили тільки МЗС України, поставивши дипвідомство перед фактом.

Також Святослав Шеремета додав, що рішення польського ІНП завдало українській стороні чимало незручностей, адже українським еспертам, аби долучитися до проведення робіт в Грушовичах, довелося залишити інші міжнародні експедиції, які було заздалегідь заплановано на ці дні.

Нагадаємо, 26 квітня 2017 року представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник воякам УПА на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля, який до цього вже плюндрували вандали. Тоді акція, яка відбувалася за згодою війта гміни Стубно і в яку не втручалася поліція, викликала рішучий протест Об'єднання українців у Польщі (ОУП).

Відомо, що упродовж 2014-2016 років на півдні Польщі знищено чи сплюндровано більше десяти місць пам'яті. В жодному із випадків зловмисників не було затримано. Часто інформація про це першою з'являлася на проросійських сайтах.