Документ з висновками робіт Інститут національної пам’яті Польщі у місці знесеного пам’ятника УПА отримали, зокрема, Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам'яті та Міністерство культури України, повідомляє Польське Радіо.

Про відправлення доповіді українській стороні поінформувала у вівторок Анна Шельонґ з Бюро пошуків та ідентифікації ІНП Польщі.

«Наразі ми не отримали жодного відгуку», – сказала вона, зазначивши, що доповідь у понеділок надіслали у паперовому та електронному вигляді.

Документ відправили п’ятьом українським установам: Державній міжвідомчій комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій, Міністерству культури, Інституту національної пам’яті, Посольству України у Польщі та Об’єднанню українців у Польщі. Доповідь складається з двох документів: висновку археологічних робіт щодо знайдених останків людей та предметів, що лежали поряд з ними, а також медично-судової експертизи місця та останків.

Раніше польський Інститут національної пам'яті заявив, що під зруйнованим пам'ятником Українській повстанській армії у Грушовичах «немає могил УПА». Так, у ІПН Польщі повідомили, що під час археологічних робіт були знайдені поховання жінок, чоловіків і дітей в різному віці, але поки немає жодної передумови, щоб стверджувати, що це поховання, пов'язані з воєнними діями.

Водночас у розмові із «Вголосом» секретар державної комісії з питань увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, який на розкопках був спостерігачем з українського боку, повідомив: тільки під фундаментом пам'ятника можуть бути останки 3-5 воїнів УПА.

За його словами, цього разу було досліджено тільки територію фундамента пам'ятника. Натомість територія всього меморіалу була суттєво більшою, тому й поховань упівців може бути більше.

«Свідчення ветеранів УПА та місцевих мешканців кажуть, що на цьому кладовищі можуть бути від 12 до 18 воїнів УПА. Тому ми можемо однозначно стверджувати, що пам'ятник воїнам УПА був не символічним, а на похованні воїнів УПА», - зазначив Шеремета.

Як писав «Вголос», на місці надгробного пам'ятника воякам Української повстанської армії, зруйнованого польськими шовіністами у квітні минулого року, вже цього місяця польська сторона запланувала розпочати пошуково-ексгумаційні роботи.

Зазначається, що метою археологічних робіт є перевірка достовірності інформації про поховання бійців Української Повстанської Армії на місці пам'ятника.

Про проведення робіт ІНП Польщі повідомив посла України в Польщі, Об'єднання Українців у Польщі, а також запросив їхніх представників взяти участь у роботах як спостерігачі.

Разом з тим, днями віце-директор Інституту нацпам'яті Польщі Кшиштоф Швагжик заявив, що ніде на території Польщі більше не буде пам'ятників Українській повстанській армії.

З українського боку участь у пошукових роботах польського Інституту національної пам'яті у Грушовичах бере секретар державної комісії з питань увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, якому на рік заборонили в'їзд до Польщі та Євросоюзу.

Нагадаємо, що 18 листопада 2017 року Святослава Шеремету не впустили до Польщі, звинувативши його у «нацизмі» і «пропаганді злочинних ідеологій» та заборонивши в'їзд до РП та ЄС аж до 18 жовтня 2018 року.

У коментарі «Вголосу» Святослав Шеремета повідомив, що разом з іншими чотирма українськими делегатами перетнув польський кордон без жодних проблем.

«Зараз польська сторона проводить розкопки. Ми спостергіаємо, що тут відбувається, аби не дати можливості здійснити жодних фальсифікацій. Попри те, що ми не давали згоди на проведення цих робіт, вважаю, що присутність української сторони має бути, аби ми знали реальну ситуацію», - розповів Шеремета. 

За його словами, польський інститут нацпам'яті не повідомив ні Державну міжвідомчу комісію, ні Український інститут нацпам'яті про заплановані роботи безпосередньо. Сповістили тільки МЗС України, поставивши дипвідомство перед фактом.

Також Святослав Шеремета додав, що рішення польського ІНП завдало українській стороні чимало незручностей, адже українським еспертам, аби долучитися до проведення робіт в Грушовичах, довелося залишити інші міжнародні експедиції, які було заздалегідь заплановано на ці дні.

Нагадаємо, 26 квітня 2017 року представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник воякам УПА на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля, який до цього вже плюндрували вандали. Тоді акція, яка відбувалася за згодою війта гміни Стубно і в яку не втручалася поліція, викликала рішучий протест Об'єднання українців у Польщі (ОУП).

Відомо, що упродовж 2014-2016 років на півдні Польщі знищено чи сплюндровано більше десяти місць пам'яті. В жодному із випадків зловмисників не було затримано. Часто інформація про це першою з'являлася на проросійських сайтах.