Поки народні обранці пішли на вимушені «канікули» та готуються до місцевих виборів, у Раді можуть відбутися неформальні зміни. Так, глава Офісу президента Андрій Єрмак задумав переформатувати «Слугу народу».

Джерела кажуть: у фракції можуть з’явитися ще кілька груп, які очолять лояльні до ОП депутати. Проте «слуги» далеко не в захваті від нової ініціативи. До того ж експерти кажуть: однією з причин є те, що як такої монобільшості у Парламенті вже просто не існує.

Відтак, чому ж Єрмак взявся за це переформатування «Слуги народу» та до чого воно може призвести, «Вголос» запитав у політичного експерта Олександра Кочеткова та політтехнологів Андрія Золотарьова і Ярослава Макітри.

Монобільшості в Раді вже справді немає, що Єрмак взявся переформатовувати «Слугу народу»?

Олександр Кочетков:

Це не ідея Єрмака, а просто необхідність для чинної влади, бо в Офісу президента виникли проблеми щодо певних голосувань «слуг» у Раді. Тепер доводиться частіше залучати Президента до Парламенту, а бувають навіть випадки, коли поява Зеленського у Верховній Раді не допомагає вирішити проблеми з голосуванням. Хоча те, що монобільшість розвалюється, – абсолютно природній процес, адже будь-яка більшість з часом розсипається через певні образи та інтереси депутатів. Тим більше обов’язково у когось з’являється манія величі тощо.

Єрмак змушений повернути керованість своїх депутатів, яку влада втрачає

Якщо ж говорити про «Слугу народу, то у ній є різні групи та люди з різними ідеологічними уподобаннями – щонайменше 4 такі групи. Є, зокрема патріотична група «слуг», яка незгодна з тим, що відбувається у Мінській переговорній групі. Інші депутати тяжіють  до певних комерційних кіл. Є так звана група «контрабандистів».  Загалом же усіх депутатів зі «Слуги народу» фінансують додатково: хтось гроші з Офісу президента отримує, в когось комбіновані доходи. Напряму ж олігархи поки «слуг» не фінансують, а опосередковано через Офіс президента, з яким співпрацює олігархат. Якщо ж олігархи почнуть напряму перекуповувати депутатів, то вони їх відтягуватимуть у певну групу, таку, як «За майбутнє» чи «Довіра».

Тому, враховуючи, що такі групи у «Слузі народу» є, Єрмак змушений якимось чином повернути керованість своїх депутатів, яку влада втрачає. Він не надто прагне цим займатися: не дуже добре знає, як це робити, при цьому в нього є проблема, що голова Верховної Ради, а за сумісництвом член «Слуги народу» Дмитро Разумков не зовсім згоден з тим курсом, який пропонує голова ОП. А останній пропонує щось на зразок військового порядку: є генерал, офіцери, себто керівники депутатських неформальних об’єднань, а всі інші – солдати. Тобто, як він їм скомандує, так вони і рухатимуться. А Разумков вважає, що самі депутати мають вибирати найбільш впливових і авторитетним поміж собою, які керуватимуть організовано певними об’єднаннями на підставі парламентської демократії. Офіс президента така позиція відповідно не влаштовує. Вони хочуть, аби «слуги» виконували слухняно все, що їм скажуть, як і на початку, за часів керівництва ОП Богданом.

Андрій Золотарьов:

Зеленський після виборів може сказати, що деякі депутати зрадили його та виборців

Юридично поки ніде не зафіксовано, що монобільшості вже немає.  Але проблеми у «слуг» таки є. Зокрема, проблема у тому, що є кілька груп з батьками-утримувачами, які дуже ображені. Наприклад, група Коломойського чи Павлюка (останній є дуже впливовою людиною на митниці), яка справді саботує цілий ряд голосувань. І я не здивуюсь, якщо після місцевих виборів Володимир Зеленський цей факт (що вже немає монобільшості) зафіксує і скаже, що деякі депутати зрадили його та виборців такі, як той же Павлюк, політично вага яких дорівнює нулю. Але я дуже добре знаю цей ефект: людина, яка завдяки комусь опинилася у Верховній Раді, через півроку починає відчувати себе великим державним діячем, на голові у неї виростає корона і ця людина починає вважати, що потрапила до Парламенту не завдяки феноменально високому рейтингу Зеленського, а завдяки власним талантам і здібностям.

Якщо говорити про те, чому є такі ображені депутати, то, на мою думку, просто їхні побажання матеріально-економічного характеру не виконали. Та коли дуже скрутна економічно-фінансова ситуація у країні, йти на забаганки цих олігархічних груп, це не тільки політичне, а й економічне самогубство для країни. А люди, які на щось розраховували, а зараз відповідно не отримали, і починають внутрішньопартійну колотнечу у лавах монобільшості.

Тому, відверто кажучи, деяким депутатам просто потрібний холодний душ. Не здивуюся, якщо через певний час ми щось таке побачимо. Думаю, після місцевих виборів буде така нагода з’ясувати, хто є хто, і вирішити подальшу долю монобільшості.

Чому саме Єрмак за це взявся?

Андрій Золотарьов:

У монобільшості залишилась група тих «слуг», яких привів ексглава Офісу президента Андрій Богдан. Зрозуміло, що ці люди й зараз орієнтуються перш за все на Богдана, а не на Зеленського, а Богдан ображений і дав зрозуміти, що він ще про себе нагадає. А Єрмак намагається відформатувати партію так, щоб позбавити її від усяких таких зовнішніх впливів.

Ярослав Макітра:

Тут два фактори впливають: монобільшість формував попередник Єрмака Богдан відповідно до свого бачення. Також зараз немає  монолітної більшості і не вистачає голосів для ухвалення низки законопроектів, тому чинний голова ОП і хоче переформатувати фракцію і взяти її роботу під свій контроль. На скільки це все може бути ефективним, малоймовірно, адже фракція «слуг» дуже строката. Та й після цілої низки скандалів, пов’язаних з керівником ОП, не так багато серед «слуг» є охочих відкрито підтримувати Єрмака. Та й у самій фракції є розуміння, де інтереси Єрмака, а де Зеленського, а це не зовсім тотожні речі. Тому ігри різних гравців навколо Президента очевидні і тим, хто знаходиться у цій великій команді «слуг».

Єрмак може взяти під особистий контроль частину фракції «Слуги народу»?

Олександр Кочетков:

Частину фракції, десь осіб 50-70, Єрмак їх може взяти під контроль без проблем – і це такі собі «весільні фотографи», тобто люди, яким треба отримувати надвеликі для їхнього попереднього життя гроші, конкретніше – тисячі доларів – і вони будуть голосувати за все, що їм кажуть, і робити будь-які заяви. Це люди без біографії і жодних політичних перспектив, які випадково потрапили у Верховну Раду і хочуть скористатися цим шансом максимально. От таких депутатів Єрмак може «прибрати під себе» на комерційній основі.  Усі інші, які мають якісь ідеї, принципи та позицію, не сильно рватимуться, тому з ними главі ОП буде важко. А після місцевих виборів ще важче. При цьому варто пам’ятати: немає окремих рішень Єрмака від Зеленського, керівник ОП повністю залежний від Президента і все, що він робить, повністю погоджено із главою держави.

До чого призведете таке переформатування і взагалі яке майбутнє чекає на «Слугу народу»?

Ярослав Макітра:

Ми вже зараз бачимо, як фракцію покидають нардепи. А серйозне потрясіння для них буде після місцевих виборів, адже багато хто з представників «слуг» сподівався, що йому вдасться взяти під контроль певні місцеві осередки партії, а так не відбулося. Також окремі «слуги» розраховували на потрібні списки на вибори та змогу проштовхнути туди своїх кандидатів. І третя лінія конфлікту – за підсумками виборів також будуть групи невдоволених і це може призвести до серйозних скандалів щодо формування коаліції. І це може бути серйозним потрясінням, яке може призвести навіть до розколу фракції на великі групи.

Та говорити про перевибори поки зарано, адже навряд чи владі вдасться отримати таку ж велику фракцію станом на зараз. Та й для розпуску Парламенту мають бути серйозні підстави, а не лише воля Президента – зокрема, якщо більшість вийде з коаліції і фракція в Раді не налічуватиме 226 нардепів.

Андрій Золотарьов:

Чи вдасться Єрмаку переформатувати «Слугу народу», залежатиме від результатів місцевих виборів. Якщо вони будуть не дуже добрими для Офісу президента, то швидше за все різко зросте ймовірність нових виборів до Верховної Ради. А поки ще є можливість порозумітися представникам монобільшості і працювати надалі.

Олександр Кочетков:

Медведчук та Коломойський спробують переформатувати «слуг» на власну користь

Та спроба переформатувати фракцію «Слуга народу» з боку Єрмака та Офісу президента обов’язково буде. Така сама спроба буде і після місцевих виборів з боку олігархічних сил – Медведчука та Коломойського, які спробують переформатувати «слуг» на власну користь.

Коломойський та Медведчук, зокрема останній, справді можуть після місцевих виборів «долучитися» до переформатування «Слуги народу»?

Ярослав Макітра:

Зараз обидві ці політичні групи намагаються критикувати команду Президента, але при цьому дають зрозуміти, що готові у будь-який момент зупинитися і «підставити плече», щоб врятувати коаліцію. Такий сценарій ймовірний, тому й Медведчук теоретично може впливати на «слуг», зокрема, якщо Зеленський опиниться перед вибором: розпуск Парламенту при низькому рейтингу або ж формування в Раді коаліції з кимось іншим.

Марія Волошин, ІА «Вголос»