Своєрідною жестикуляцією українського президента зацікавилися учені. «Потрібно зазначити, що в різних умовах одні і ті самі жести можуть означати абсолютно різні речі», – розказав психолог-консультант Володимир Козицький.

«Перше, що впадає в очі: коли великий і вказівний пальці підняті вгору, вони сполучені, це своєрідна «щіпка». Вона, по суті означає «трохи», «близько», «скоро». Тобто президент показує, що хоче бути ближче до своєї аудиторії, що речі, про які він говорить, здійсняться в найближчий час і так далі. Друге значення цього жесту, як у ченців- буддистів: сприяє концентрації уваги – і власної, і глядачів», сказав психолог.

Що ще важливо в його жестах? Він часто лічить про себе. Наприклад, говорить за планом – пункт перший, пункт другий і так далі. Зовні виражається так: загинає пальці. Це цілком відповідає його стилю мислення.

– Але у жестах президента є ще декілька менш явних смислових рівнів, – продовжує психолог. – Коли Ющенко жестикулює під час розмови, у нього, як правило, долоні обернуто всередину, пальці спрямовані вгору і при цьому стиснуто. З погляду психології всі ці моменти характерні: вони говорять про великі, значущі плани, про відчуття особистої відповідальності. Крім того, подібна жестикуляція може вказувати на деякий прояв владності (пальці вгору) і також на те, що він чогось недоговорює або не повністю упевнений у своїх можливостях (долоні всередину).

«У Кучми, до речі, жестикуляція була абсолютно іншою. Його улюблений жест – руки розведені, пальці розчепірені. Це «фігура» повної упевненості, жорсткого контролю ситуації. Жестикуляція Кучми видавала владність і практицизм», наголосив психолог.

Обком