Правозахисники Amnesty International розкритикували українську владу через те, що за п'ять років після Ревоюції гідності немає жодного відчутного прогресу у розслідуваннях.

Про це у п'яту річницю розстрілів на вулиці Інститутській в Києві заявили в Amnesty International, повідомляє ТСН.

"Масштаб порушень прав людини, скоєних під час Євромайдану, був далеко за межами того, з чим могла впоратися українська система кримінального судочинства, не кажучи вже про її загальну неефективність. Більше того, система чинила опір і перешкоджала правосуддю замість того, щоб притягти до відповідальності в судовому порядку колишніх і теперішніх співробітників правоохоронних органів, відповідальних за розстріли протестувальників", – заявив старший директор офісу генерального секретаря Amnesty International Колм О’Куанахайн під час свого візиту до Києва.

Він переконаний, що п'ять років — це більш, ніж достатньо для відновлення справедливості.

"Для більшості жертв, які постраждали від рук української поліції, справедливість як і раніше не доступна. Політики давали гучні обіцянки, виголошували гучні слова, але час і факти свідчать самі за себе. Доти, поки всі відповідальні, включаючи тих, хто віддавали накази, не будуть притягнуті до відповідальності, справедливість не буде відновлена", — додав він.

За даними Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури, станом на кінець 2018 року слідством встановлено 441 підозрюваного у причетності до злочинів проти учасників протестних акцій, зокрема, до масових вбивств. Як зазначається, під час протестів були вбиті понад 100 людей. Більшість із підозрюваних були працівниками правоохоронних органів, а також чиновниками міської адміністрації, прокурорами та суддями. До суду було направлено справи 288 осіб; у 52 справах були ухвалені судові рішення, зокрема, винесено 48 вироків, дев'ять із них встановлюють покарання у вигляді позбавлення волі і жоден не стосується колишніх представників правоохоронних органів.

"Через рік після подій ми опублікували звіт "Україна: рік після Майдану — з правосуддям затягують, в правосудді відмовляють". Через п'ять років після Євромайдану назва все ще точно відображає реальність. Це ганьба і звинувачення на адресу української системи кримінального судочинства", — заявив О’Куанахан.

Amnesty International закликала українську владу цілком сприяти ефективному розслідуванню порушень прав людини, скоєних під час Євромайдану, включаючи побиття і вбивства.

"Влада повинна захистити слідчих від політичного тиску і надати їм ресурси і повноваження, необхідні для виконання їхніх завдань, зокрема, можливості здійснити слідчий експеримент із відтворенням подій під час розстрілу маніфестантів 18-20 лютого 2014 року. Обіцянки були зроблені, сильні слова представниками влади були сказані, але час і факти говорять самі за себе. Правосуддя досі немає. Поки всі злочинці не будуть притягнуті до відповідальності, справедливість не буде встановлено", — додав старший директор.

Його думку також поділяють низка національних та міжнародних організацій, зокрема, Центр громадянських свобод, ініціатива Євромайдан SOS.

"Ми змушені констатувати, що управління спеціальних розслідувань, яке виконує роль координаційного центру у справах Майдану, фактично розвалюється через суперечності законодавства, недостатнє забезпечення та конфлікт із керівництвом генпрокуратури. До цього ж у низці справ Майдану відбуваються зловживання зі сторони суддів, які ігнорує Вища рада правосуддя. Попри увесь пафос високопосадовців щодо “найрезонанснішої справи незалежної України", треба сказати відверто. Без залучення міжнародного елементу як у процес розслідування, так і в судовий розгляд, ми не зможемо добитися встановлення усіх винних у цих злочинах та притягнення їх до відповідальності”, — вважає голова правління ЦГС Олександра Матвійчук.

Як писав “Вголос”, батьки Героїв “Небесної сотні” помирають, не дочекавшись суду.

Напередодні Порошенко заявив, що він 2014 року під час розстрілів рятував на Майдані поранених і виносив загиблих.

Також суд затягує справу про побиття на Майдані Миколи Пасічника.