Тому Садовий та його чиновники раптом помітили вражаюче (знову, напевно, явився маленький Ісусик) досягнення міста: Львів за І півріччя 2019 року досягнув високого темпу росту за надходження пайового внеску порівняно з іншими містами і тепер – на другій позиції після самого Києва. Бюджет Львова поповнився аж … на 75 млн грн завдяки надходженню пайового внеску за І півріччя 2019 року. І виявляється, місто Лева у цьому плані є лідером вже не перший рік.

І поки мер Садовий хвалиться, що «Львів відкритий для світу», місцеві мешканці щодалі, то частіше плюються в його бік і скаржаться на погіршення умов життя. Бо поки іноземних туристів вражають порівняно низькі ціни у кнайпах та старовинна архітектура міста Лева, львів’ян щодалі, то більше шокують габаритні багатоповерхівки, які у місті ростуть, як гриби після дощу.

Обурені таким дискомфортом мешканці вже просто б’ють на сполох, мовляв, де навчатимуться їхні діти? Адже у Львові при цьому не вистачає дитячих садків та шкіл, а будувати їх у достатній кількості місцева влада не поспішає. Мер Садовий навіть цинічно бідкався: мовляв, це через дітей із приміських сіл, яких батьки, їдучи на роботу, везуть у дитсадки Львова.

Львів’яни навіть реєстрували петицію на сайті ЛМР під назвою «Заборонити будівництво нових багатоквартирних будинків (готелів тощо), офісних (розважальних, торговельних) центрів без збільшення мережі комунальних навчальних закладів, насамперед, садків та шкіл», яка вже набрала потрібну кількість голосів. «Через брак закладів дошкільної освіти, в порушення ст.53 Конституції України, тисячі дітей не можуть навчатися, про що свідчать дані електронної черги в заклади дошкільної освіти. Намагання управління освіти ДГП ЛМР збільшити кількість місць у садках через ущільнення груп – призводить до порушення санітарних та інших норм, порушуються права дітей на якісну освіту, тому такі заходи не сприяють вирішенню проблеми. Аналогічна проблема з переповненими класами (понад норми) і в школах», – було зазначено у петиції.

ЛМР не звикла слухати львів’ян

Активісти ж наголошували: «Громадськість намагається максимально своєчасно реагувати на порушення та контролювати дії у сфері містобудування Львівської міської ради та виконавчого комітету, які створюють та є першопричиною проблем міста».

При цьому ще торік громадські активісти зазначали: «Обходячи державні будівельні норми, Генеральний план міста, незважаючи на відсутність плану зонування Галицького району, житлові «хмарочоси», зокрема, у центрі Львова, отримують дозвільні документи».

Також «відповідно до даних Головного управління статистики у Львівській області, Львів має перевищену у 10 разів (!) щільність забудови, що є найвищою серед усіх міст України. ДБН 360-92 говорить: «Величина щільності населення житлового кварталу може бути прийнята більше як 450 люд./га (у значних і найзначніших містах) за відповідного обґрунтування». Цього порушення департамент архітектури та урбаністики Львівської міської ради вперто не бачить, переконані активісти. Бо лише станом на 2017 рік у Львові було 4436 мешканців на один гектар, і це тільки за офіційними даними статистики, а осіб, що проживають на орендованих квартирах, приїжджають на роботу, привозять дітей до школи, помітно більше.

І поки мешканці скаржаться, що надлишкові забудови перешкоджають їм нормально жити, міська влада вдає, що проблеми не бачить. А головний архітектор Львова Юліан Чаплінський на запитання про те, «Чи зобов’язані забудовники будувати місту садочки?» каже: «В Україні немає закону, де би це прописувалося. Забудовник може будувати школи та садочки за власним бажанням (!), якщо йому це комерційно (!) вигідно. А щодо того, чи дотримуються будівельних норм забудовники, уточняє: «Правил не дотримується майже ніхто. А міська інспекція будівельного контролю не може нічого вдіяти, бо підпорядкована обласній». Хоча при цьому не забуває хвалитися: йому особисто у Львові жити комфортно.

«Кругова порука»

Натомість активісти вкотре доносять до вух не лише міських чиновників, а й уже усіх мешканців, що проблема незаконних забудов, особливо в історичній частині Львова, є дуже серйозною, не забуваючи акцентувати на бездіяльності як обласної, так і міської влади.

«Тут є фактично кругова порука. Всі правоохоронні структури теж вживають неналежних заходів, лише в поодиноких випадках є якісь зрушення. В основному вони дають просто банальну відписку, що існують цивільно-правові відносини, тож у них немає підстав для відкриття кримінальних проваджень", – зазначав журналістам громадський діяч Роман Салабай.

Також він наголошував, що компанії не бояться забудовувати історичну частину Львова, адже знають, що навіть якщо їх притягнуть до відповідальності, вона буде досить мізерною. Тому, на його думку, треба посилювати відповідальність за порушення у сфері містобудівного законодавства, а не обмежуватися лише штрафом.

Ось лише невеличкий перелік забудовних «подвигів» Садового:

Вул. Малоголосківська: львівський «відчай, мурашник та вулик».

Прикладом того, як без міри, порушуючи всі можливі правила та нехтуючи думкою мешканців, можна забудовувати шмат території, є вул. Малоголосківська. Місцеві вже неодноразово виходили на протести із промовистими плакатами ЖК «Вулик», ЖК «Мурашник», ЖК «Відчай».

Пересвідчились у тому, як Малоголосківську перетворюють на «будівельне гетто» без відповідної соціальної інфраструктури і журналісти. Будинки будують там, де теоретично мали б будувати дитячі садочки та школи.

Про те, що такого безчинства на один метр квадратний метр землі, ще треба пошукати, підтверджують навіть депутати, мовляв «тут весь спектр порушень, які тільки можна вчинити під час будівництва». При цьому одна за одною, як гриби після дощу, ростуть багатоповерхівки, хоча відповідно до документів тут мають спорудити малоповерхові будови.

Тим більше, мешканці, які щодня місять болото, проходячи повз ці архітектурні «шедеври», обурені: тут навіть нормальної дороги немає. А зі всіма їхніми скаргами забудовники посилають їх просто … до міськради. Бо їх дороги не обходять, їм головне збудувати, а цим нехай переймається Садовий (якого у Львові останнім часом майже не зустріти). От і виходить замкнене коло.

Активісти також досліджувати це питання і з’ясували: на вул. Малоголосківській масово почали зводити багатоповерхівки, що призвело до перевищення щільності забудови та відсутності достатньої інфраструктури для нормального проживання місцевих мешканців. Люди фактично залишились без прибудинкових території, паркомісць та не мають де елементарно погуляти з дітьми, не говорячи про відсутність достатньої кількості місць у садочках чи школах. А єдина вузька дорога, вул. Малоголосківська, що сполучає цю вулицю з містом, перетворилась у магістраль для важкої будівельної техніки.

Так один із найбільш перспективних у плані житлового будівництва мікрорайон Львова міські чиновники відкрито перетворюють у найбільш депресивну місцевість. Управління архітектури та урбаністики ЛМР видало, а виконком міста затвердив більш ніж  десять містобудівних умов та обмеження для зведення багатоквартирних житлових будинків на цій території з порушенням державних будівельних норм.

Активісти наголошують: інтереси мешканців керівництво міста не враховує. Не відповідає і на листи щодо проблем, які виникають внаслідок помилок, допущених під час проєктування. Також активісти наголосили: змінили зонування цих земельних ділянок (з Ж-1 в Ж-3) в обхід сесії Львівської міської ради, що на той момент було фактичним порушенням закону. Окрім того, уся дозвільна документація видана з перевищенням максимально допустимого відсотка забудови майже вдвічі. А це призводить до критичного перевищення щільності населення, що значно погіршує майбутні умови проживання. Люди фактично залишаються без прибудинкових територій, паркомісць та не мають жодної відпочинкової інфраструктури, а школи і садочки переповнені вщент.

Активісти, зокрема, обурювались кількарічним будівництвом на вул. Під Голоском нового 9-поверхового будинку на ділянці, яка передбачена під «парковку», 17 ТзВО «Омега-Львів». Вона наголошували: відповідні містобудівні умови та обмеження, що фактично покривали це незаконне будівництво, видані міською владою з численними порушеннями державних будівельних норм.

У березні 2014 року департамент містобудування ЛМР видав забудовнику, ТзВО «Омега-Львів» містобудівні умови та обмеження на забудову земельної ділянки площею понад 0,2 га по вул. Під Голоском, 17 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з прибудованими гаражами та гранично допустимою висотою у 7 поверхів. Однак землю в оренду місто передало забудовнику у 2010 році для обслуговування автостоянки, а не будівництва багатоповерхівки! А щоб легалізувати таке незаконне будівництво, забудовник, запевняючи міських обранців, що усі квартири уже продані, у 2017 році отримує ухвалу депутатів ЛМР щодо зміни призначення земельної ділянки з земель промисловості, транспорту, оборони та іншого на землі житлової та громадської забудови, за функцією використання – землі комерції на землі житлової та громадської забудови. Після цього ТзВО «Омега-Львів» подає документи на отримання нових містобудівних умов та обмежень.

У свою чергу, громадська організація «Розвиток громади» звернулась у Державну архітектурно-будівельну інспекцію у Львівській області щодо перевірки законності видачі таких містобудівних умов та обмежень. За результатами позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, у березні 2018 року було встановлено, що Департамент містобудування ЛМР видав «містобудівні» з численними порушеннями ДБНів.

Про будівельний жах, який спотворює не лише мікрорайон, а й життя його мешканців, розповіла Людмила Федяй, яка мешкає на вул. На Нивах, 13:

«Свого часу ця територія відповідно до Генплану справді була призначена під забудову: тут були виділені ділянки під будівництво малих котеджів, 4-5-поверзхових будинків та окремою мірою десятиповерхівок. Але що відбувається насправді! У 2012 році цей район починають розбудовувати. Активно видають дозволи на будівництво, які мали б бути обґрунтовані у межах містобудівної документації. При цьому малі котеджі та 4-5-поверхівки є невигідними для забудовників – краще ж збудувати 9-10-поверхівки!

Що робить управління архітектури та урбаністики ЛМР: вони вносять зміни у детальний план території і тихенько малюють на місцях, де мають бути малоповерхові будинки, багатоповерхівки (зону Ж1 змінюють на Ж3). Мало того, що дозволи на цій території видають з порушенням Генплану, та ще з порушеннями ДБНів: щодо щільності населення, нормативів прибудинкової території, також не передбачені громадські місця, дитячі майданчики тощо. Отож такі містобудівні умови та обмеження формує це управління на чолі з Чаплінським, а затверджує наш нешановний виконком міської ради».

Вона також додала: мешканці, коли побачили, яке безчинство коїться на цій території, навіть подали позов до суду з вимогою визнати, що, згідно з Генпланом, це зона Ж1. «Суд першої інстанції 6 вересня 2018 року задовольняє цей позов. Але оскільки ми подали позов проти міськвиконкому, вони подали на апеляцію. Судові засідання переносили, відтягували та затягували: то представник міської ради йде у відпустку неочікувано, то документи якісь не донесли тощо. В результаті ми програли, хоча судова тяганина, апеляційна, тривала десь понад пів року. Згодом ми подали касаційну скаргу на оскарження апеляційного рішення суду у Верховний Суд України. Чим це все закінчиться – невідомо, бо розгляд може тягнутися роками. А протягом того часу тут вже повиростали величезні «коробки», які активно продають, і зносити їх ніхто вже не буде».

При цьому пані Людмила підтвердила: «коробки» виростають набагато швидше, ніж розбудують інфраструктуру. Доріг, окрім вулички Малоголосківської, немає взагалі. Місцями, де їздить важка техніка, постійно пилюка і болото. І ніхто покращувати інфраструктуру навіть не збирається.  А дитячі садочки, школи, лікарні, амбулаторії – немає нічого. «І якщо всі ці новобудови здадуть в експлуатацію з 2020 року, то до кінця 2020 року населення нашого мікрорайону перевищить 13 тисяч осіб. А відповідно до Генплану міста мало б бути 10-12 тисяч! При цьому далі видають дозволи на будівництво – і ця цифра – 13 тисяч – ще не кінцева», - наголосила мешканка.

Також вона розповіла: «Ми звертатися з цими проблемами до міської влади, і скажу вам так: всі люди, які починають боротьбу із не зовсім правомірними будовами, починають її з кабінету мера Садового. Спочатку пишемо до нього звернення (писали ще влітку 2018 року) – результату нуль. Після цього знову забили на сполох: звернулися до місцевих депутатів. У жовтні відбулося виїзне засідання комісії архітектури та містобудування на території нашого мікрорайону.

Протоколу засідання ми не маємо досі – його просто нема, де мали зафіксувати порушення та сформували алгоритм дій вирішення з їхнього боку. А чиновники, які приїжджали до нас і обіцяли вирішити питання із інфраструктурою, палець об палець не вдарили».

Пані Людмила також бідкається та застерігає: «Проблеми доріг, інфраструктури досі не вирішені. Якщо прорве каналізацію через надмірну забудову, затопить нечистотами вул. Варшавську. При цьому на Малоголосківській також вже зафіксували зсуви ґрунту, бо зелені насадження знищили».

Тернопільська, 21: прогулянки на асфальті серед припаркованих авто

Із будівельним безчинством зіштовхнулися і мешканці новобудови на вул. Тернопільській, 21, які мали можливість спостерігати, як замість обіцяного внутрішнього дворику житлового комплексу забудовник облаштував новий будівельний майданчик. Посеред 10-16 поверхових будинків в повній тіні розпочали будівництво і приватного дитячого садка на 75 місць.

Компанія «Мальви», яка будує житловий комплекс на вул. Тернопільській, вирішила просто залишити мешканців квартир без прибудинкової території, дитячого майданчика і скверу. Натомість під час однієї з перевірок, яку здійснювала міська інспекція, порушень не виявили. Хоча мешканці новозбудованого житлового комплексу наголошували, що вони не проти дитячого садочка, а за дитячий майданчик та зелену зону їхніми будинками, яка їм була обіцяна.

Активісти разом із мешканцями навіть ходили до чиновників Садового в гості: 12 квітня на засіданні міського виконкому вимагали скасувати містобудівні умови та обмеження на зведення компанією «Львівторгбуд» скандального приватного садочка на місці їх прибудинкової території. А нещодавно, під час чергової акції протесту проти забудови зеленої зони у їх дворі, на людей напали невідомі особи, серед яких були підлітки.

Сховались за спинами: у бій кинули … підлітків!

Забудовник вирішив не зупинятися ні перед чим: навіть найняв підлітків, аби розігнати обурених місцевих мешканців, які зібралися висловити своє незадоволення. 8 квітня на мешканців вул. Тернопільська, 21, які вже близько двох років намагаються не допустити зведення компанією «Мальви» незаконного приватного садка на місці дитячого майданчика на їх прибудинковій території, напали невідомі особи, серед яких були й підлітки. Скандал відбувся посеред білого дня, коли власники квартир на вул. Тернопільська, 21 проводили мирну акцію протесу. Підлітки організованою колоною зайшли на будмайданчик. Під час конфлікту відбулась сутичка. Мешканці переконують, що «будівельники», «сховавшись» за спини несвідомих дітей, застосовували до них фізичну силу. Люди одразу викликали поліцію та написали заяву на компанію-забудовника. Більшість з підлітків впізнали самі потерпілі, кажуть, це місцеві школярі, яким пообіцяли по 50 грн винагороди.

Відтак місцеві мешканці разом із активістами й надалі вимагали скасувати скандальне рішення виконкому про будівництво приватного садочка на місці прибудинкової території, де повинен розташовуватись дитячий майданчик та зелена зона. Люди наголошували, що дошкільний навчальний заклад повинні звести там, де це було запроєктовано, коли вони купували квартири – на місці двох секцій багатоповерхівок. Натомість головний архітектор Львова Юліан Чаплінський пропонував переробити проєкт внутрішнього двору та збільшити кількість прибудинкової зони через автомобільні проїзди, при цьому залишити приватний садок.

Міськрада погодила будівництво дитячого садка з порушеннями ДБНів

Мешканці будинку також звернулися з заявою до обласної і міської інспекції  державного архітектурно-будівельного контролю щодо перевірки достовірності даних, наведених у декларації про початок виконання робіт. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові склала припис про призупинення будівництва дошкільного навчального закладу на вул. Тернопільській, 21, яке здійснювалось на підставі містобудівних умов та обмежень, виданих Управлінням архітектури та урбаністики Львівської міської ради 07.06.2016 року №138.

Під час позапланової перевірки також з’ясувалось, що управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради погодило містобудівні умови та обмеження на будівництво дошкільного навчального закладу на підставі проєктної документації, розробленої ТзОВ «Люксар» з порушенням трьох ДБНів. По-перше, площа земельної ділянки дошкільного навчального закладу, що розміщується в житловій забудові має становити з розрахунку 45 м кв – на одне місце для дошкільних закладів до 80 місць, отож площа земельної ділянки мала б становити 3375 м кв, замість 2360 м кв, які є по факту. По-друге, не дотримано нормативних площ приміщень завантажувальної комори сухих продуктів, які замість 8 і 10 м кв становлять 7 і 5,62 м кв. І по-третє, у проєктній документації не дотримано відстань від наземної автостоянки до межі ділянки дошкільного навчального закладу, замість 25 м, передбачені будівельними нормами, відстань становить близько 1,5 м!

Активісти наголошували: дивина полягає в тому, що такі порушення ДБНів, ДАБІ побачила лише під час повторної позапланової перевірки, після того, як на сторону мешканців, які навіть вдавалися до протестних акцій, встали представники громадськості. А порушення забудовниками Державних будівельних норм не є винятками, однак у випадку будівництва дитячого садка на вул. Тернопільській – це омана покупців новозбудованих квартир, які замість обіцяного відкритого простору, дитячого майданчика і відпочинкової зони отримали пейзаж «вікна навпроти» і прогулянки на асфальті серед припаркованих авто.

«Нас відверто …. послали»

Один із найактивніших борців за власні права з вул. Тернопільської Володимир розповів: «На момент продажу-купівлі квартир детальний план території і візуалізація від забудовника передбачали гарний квартал з п’яти-шести будинків із зоною відпочинку всередині. Але потім на цій території почали будувати ще три додаткові будинки, про які початково не йшлося. Виявилося також, що всередині кварталу починають будувати приватний (!) дитячий садок. Ми намагалися знайти компроміс із забудовником, але нам пообіцяли подумати. Після цього дуже швидко почали будівництво. Забудовник казав, мовляв, це місто його зобов’язало цей садок збудувати. Ми взяли містобудівні умови і обмеження, найняли юриста і виграли суд і перші містобудівні умови і обмеження щодо цього садочку скасували. Думали, історія завершилась але на одному із міських виконкомів, де мали розглядати наше питання, видали дозвіл на будівельні роботи, попередньо без попередження його перенісши, і роботи розпочались ще з більшою силою. Відтак містобудівні умови та обмеження видали в кінці серпня 2018 року, дозвіл на проведення будівельних робіт – 19 лютого 2018 року».

Він підтвердив: обурені мешканці звертались і до юристів, і в міську раду, де їм відповіли, що не мали права не видавати містобудівні умови і обмеження, бо, відповідно до законодавства, їм надали всі необхідні умови та обмеження. «Нас прямо послали. А на сайті міськради розмістили детальний план території без врахування того, що містобудівні умови та обмеження скасували. Згодом з’ясувалось, містопроєкт, який розробляв детальний план території, врахував цей нюанс і подавав у міську раду, але чомусь місто затвердило зовсім інший детальний план території. У міськраді з цими містобудівними умовами та обмеженнями обійшли усіх. Однак забудовника це не зупинило».

«Після історії з тітушками нас нарешті почули в міськраді і допустили на виконком і пообіцяли, що всередині двору нічого будувати не будуть, розпочали службове розслідування. Окрім того, ДАБІ України недавно скасувало містобудівні умови та обмеження, посилаючись на те, що у первинній версії детального плану території цього садочка не передбачали.  Зараз міська рада разом із забудовником нібито спільно шукають нове місце для будівництва дитячого садка, однак це триває вже понад 1,5 місяці і особливого прогресу поки немає», - резюмував мешканець Тернопільської.

Лемика, 26: «Садовий, Львів - це не ваше ТзОВ!»

За своє помешкання переживає і мешканка вул. Лемика, 28 Венгринович Мар’яна та розповідає:

«У 2010 році мер Садовий безкоштовно передав земельну ділянку на вул.  Лемика, 26 у власність тодішньому голові Львівського апеляційного суду Валентину Государському. Причому ця земля була включена у перелік ділянок, які підлягали продажу з аукціону, однак ухвалою її звідти виключили і передали у власність цій особі.  При цьому у мене є лист за жовтень 2013 рік, що ця територія є моєю прибудинковою територією, прибирання якої я маю оплачувати. Це вже свідчить про те, що там була якась махінація.

Проте у 2017 році нам зателефонував наш «майбутній сусід» і заявив, що буде будуватися на цій земельній ділянці. Я пішла з’ясовувати ситуацію у Львівську міську раду. І мені показали цю ухвалу і заявили, що рішення про те, кому передавати землі львівської громади, ухвалює ЛМР. І відповідно до своїх повноважень щодо цієї ділянки так і зробила, бо Государський звернувся до них із відповідним проханням».

Жінка зазначила: писала навіть в АП, аби розібратися, чому цю ділянку безкоштовно передали у власність Государському. Цільове ж призначення тоді цієї ділянки визначали «під житлове індивідуальне будівництво». А відповідь отримала від управління земельних ресурсів ЛМР про те ж саме, що це вони ухвалюють рішення.

«Більше того: коли я нещодавно ознайомилася із проектом будівництва – вжахнулася. Там же схил і поряд – пам’ятка архітектури, старовинна Вілла Долинського.

Я взагалі не розумію, як йому цю земельну ділянку надали.  Цей проект повністю порушує норми будівництва, при цьому вони ще й дворівневий підземний паркінг там хотіли збудувати. І якщо так станеться, я виходитиму на балкон, а переді мною буде стіна. Виходить – житиму в тунелі», - додала схвильована мешканка.

«Є також висновок експерта про те, що пам’ятки архітектури, які розташовані поряд із цією земельною ділянкою, в аварійному стані. Тому скажіть, як можна  рухати цю гору? Тим більше мій будинок на Лемика, 28 із 1902 року! Що з ним може статися, якщо розпочнуть будівництво? Та він може просто рухнути!, - побідкалась пані Мар’яна.

Тому зараз мешканці борються за те, аби власнику не залишили шансів на будівництво, бо це, за їхніми словами, буде катастрофа. «Ми сказали йому: «Ви підпишетесь під кожною тріщиною наших будинків?» При цьому він знає: забере нам світло у квартирах, якщо зведе свою будівлю. Тим більше його скляна споруда спотворить наш історичний ареал своїм п’ятиповерховим будинком з підземним паркінгом». Але вони не зупиняються», - додає жінка.

Та наголошує: «Чому з людьми ніхто не рахується? Садовий, Львів - це не ваше ТзОВ! Захотів – тому віддав чи іншому? А що далі – його не цікавить? Мене це просто обурює! Обурює до глибини душі! Тому ми відстоюємо свої інтереси, бо це взагалі в жодні ворота не лізе!»

Карпинця:

«Крадуть землю з-під носа у самісінькому центрі міста»!

Саме такими словами намагалися достукатися до усіх небайдужих і навіть до самих чиновників Садового активісти щодо земельної ділянки на вул. Карпинця. «Міські посадовці безоплатно хочуть віддати 10 соток землі громадянину Багрію Сергію Григоровичу для житлової забудови! Вартість землі близько 1 млн доларів!», - наголошували.

Вважали: це ще один надзвичайно привабливий інвестиційний проект Львівської міської ради. На комунальній ділянці 0,399 га в зоні зелених насаджень «проектом ДПТ було передбачено розташування по вул. І. Карпинця кварталу садибної зблокованої забудови поверховістю до 2-х пов. (з можливістю влаштування мансарди) на 10-ть будинків.

Мешканці ж забили на сполох: відведення у приватну власність громадянину С. Багрію безкоштовно 10 арів комунальної землі у районі, що у межах вул. Д. Вітовського, вул. Болгарської, вул. Академіка А. Сахарова, на яку ще торік у липні Львівська міська рада затвердила детальний план території, буде остаточним кроком до того, аби невдовзі тут з’явилася чергова новобудова з гарною панорамою на історичний центр міста.

І наголошували: «Ми категорично проти тут будь-якої забудови. Нам тут поставили дитячий майданчик – між гаражами в болоті. Діти там навіть не мають як бавитися. І загалом нам тут скоро не буде чим дихати. Для студентів тут теж нема місця, адже тут гуртожитки. І ми переживаємо, що ґрунт далі буде сунутися. Бо після двох новобудов по нашому будинку утворилися тріщини. Я вважаю, що тут має бути маленький парк для нас всіх», - заявляла місцева мешканка  Жанна Новікова.

Мешканці наполягали: вирішувати, що саме буде на цій ділянці - чи сквер, чи забудова – мають люди, а не міська рада. При цьому, якщо таки забудова, то, продавши таку землю з аукціону, місто заробило би мільйони доларів.  Натомість активісти були переконані: хтось швидше за все і хотів на цьому  заробити, не менше 10 мільйонів доларів.

До слова, рішенням архітектурної комісії ЛМР, депутати запропонували вивести з ДПТ 0,399 га на вул. Карпинця, бо це територія парку. Секретар ради А. Забарило тоді поставив на голосування ухвалу з такою поправкою, але на сайті міської ради її опублікували (26.07.2018 р.) без неї. І в результаті в ухвалі лише з'явився пункт про підготовку рішення виконкому щодо надання дозволу на розроблення проекту внесення змін до детального плану території в частині, яка включає ділянку на вул. І. Карпинця. Однак рішення про внесення змін до ДПТ прийняте в листопаді минулого року, але Зміна до ДПТ досі не розроблена, управління архітектури навіть не уклало відповідний договір з проектантами.

Відтак ухвалу щодо ділянки на вул. Карпинця вже на сесії 6 червня 2019 року не прийняли, депутати проголосували проти її прийняття і відповідно виділення земельної ділянки.

Погулянка-Олеся: «Будинок обвалюється, а забудовник мовчить!»

Отруює життя мешканцям забудовник і на Погулянці. Бо на вул. Погулянка, 6, 8, 8-А бізнесмен Руслан Савіцький вирішив звести 3-поверховий житловий будинок на двох ділянках площею 0,15 та 0,03 га. Перша із них є у комунальній власності, другою володіє сам Савицький. Майбутнє житло мало складатися із 4 квартир, а перед ним мали б облаштувати парковку на 8 місць. Хоча ці ділянки належать до зони Ж-2 – зоні малоповерхової квартирної житлової забудови відповідно до зонінгу Личаківського району та входять у межі історичного ареалу Львова.

Місцеві мешканці виступили категорично проти цього, оскільки таке будівництво зруйнує сусідній будинок на вул. Олександра Олеся, 9. Вони зазначили: будівельні роботи вже спричинили зсув ґрунту, а в підпірній стіні сусіднього будинку на вул. Олександра Олеся, 9 виникли тріщини. «Було проведено експертне дослідження, яке показало, що будинок на вул. Олександра Олеся, 9 руйнується саме через будівництво на вул. Погулянка. Подальші будівельні роботи можуть призвести до присідання фундаментів сусідніх будинків. Такі руйнування можуть стати незворотними, а сам будинок на вул. Олександра Олеся може взагалі стати непридатним для проживання», – пояснила Марія Білічко.

Також вона наголосила, що будинок на вул. Погулянка, 6, 8, 8-А зводять просто поміж двома існуючими. І сам забудовник відмовився припиняти будь-які роботи на об’єкті. До того ж ще кілька років тому на цій території був прекрасний сад, який милував око місцевих мешканців. Однак від зелених насаджень залишились лише попиляні гілки. Однак те, чи має забудовник договір про оренду, мешканці не можуть з’ясувати й досі.

Анна Кручініна, мешканка вулиці Олеся каже: «Почали робити нам нібито опорну стіну – і пішли тріщини на нашому фундаменті. Тепер практично вся моя тераса відкривається і хоче впасти вниз. А забудовник не йде з нами на контакт. Ми його просимо надати нам документи, адже частина землі знаходиться у комунальній власності».

Варто зауважити, що на початку червня 2017 року містобудівні умови затвердив виконком міськради. Документ же втратив силу, але чому небезпеку не передбачили заздалегідь, не розуміють активісти. Юрист Володимир Беньо дивувався: «Територія – на перепаді рельєфу і велике питання: «Як можна було взагалі підготувати такі містобудівні умови і обмеження з боку управління архітектури ЛМР? Яким чином і на якому коліні це було зроблено?»

В управлінні архітектури натомість вважали, що мешканцям і забудовнику треба домовлятися.

Тож подальша доля будинків, що на верхівці – і досі висить у повітрі. І тепер мешканців прилеглих будинків переслідує страх, що їхнє житло просто обвалися вниз зі схилу. Мешканці вулиці Олеся заручилися підтримкою адвокатів і подали на забудовника до суду. А бригада будівельників тим часом, навіть незважаючи на відсутність дозволів, продовжувала роботи й далі.

Обурена мешканка Анна Кручініна підтвердила «Вголосу»: «Ми проти цього будівництва – нехай повернуть такий стан місцевості, який був до початку будівельних робіт. Натомість забудовник досі з нами не спілкуються, хоча у нього забрали сертифікат на будівництво, новий ще не видали і зараз тривають суди. При цьому у міській раді нам кажуть: забудовник має вирішити питання з мешканцями. І мене саме це вразило найбільше: ЛМР дала йому дозвіл на роботи, а ми маємо вирішити питання? Та ми навіть договір на оренду в забудовника на цю ділянку отримати не можемо у підтвердження. А тим часом  моя тераса просто починає сповзати вниз. І якщо там і далі продовжать будівництво, мій будинок буде непридатним для життя».

Горбачевського, 19: «За» відсторонення Андрія Садового від обов’язків міського голови»

Заборонити будівництво багатоповерхівки вимагають і обурені місцеві мешканці на вул. Горбачевського, 19. Щодо недопущення будівництва багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на цій ділянці 7 травня відбулось громадське слухання.

Зазначимо, ця земельна ділянка належить до державної форми власності і надана Національною академією наук України у постійне користування з цільовим призначенням: «для будівництва та обслуговування будівель та споруд науки». Підкреслимо, будівництво не житлової забудови, а освітніх закладів. Окрім цього, на ділянці по вул. Горбачевського, 19 розташована пам'ятка архітектури місцевого значення (№ 1279) – «Стара вілла», споруджена у 1929-1930 рр.

Забудовник ж має намір реконструювати її під офісний будинок. Відтак мешканці вул. Горбачевського, Кастелiвки, Ак. Сахарова та суміжних вулиць виступають категорично проти нищення Карпатським відділенням інституту геофізики НАНУ пам’ятки архітектури XX ст. та будівництва багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на території, яка використовується ними, як зелена зона.

У результаті громадських слухань було прийнято низку пропозицій, зокрема скасувати містобудівні умови та обмеження, які були виданні ще у 2015 році на таке будівництво, притягнути винних до відповідальності, заборонити будь-які підготовчі та будівельні роботи по вул. Горбачевсього, 19, а ще передати земельну ділянку по вул. Горбачевського, 19 на баланс міста для облаштування та відновлення діяльність дитячого дошкільного навчального закладу, який діяв на цій території у період 1950-1970 роках. Як бонус, зазначили активісти, присутні проголосували також за відсторонення Андрія Садового від обов’язків міського голови!

І у той час, як мешканці вимагають дитячий садок, а в міській раді обіцяли облаштувати там сквер, нещодавно на цій ділянці зрубали всі дерева. Забили на сполох першими активісти Екологічної Платформи: «На минулій зустрічі звучали обіцянки спершу висадити нові, а потім рубати старі дерева. Ми повірили, не робили чергувань і ось результат: на Горбачевського 19 зрубано всі дерева вздовж паркану».

Мешканець вул. Горбачевського, 21 Юрій вважає: «Тут була задумана корупційна схема». Він розповів: «Ця земельна ділянка – у державній власності, знаходиться в управлінні Академії Наук України. Жодне житлове будівництво тут не передбачене. Причому вона єдина за кілька десятків років залишилась автентичною, бо відповідно до земельного кодексу її статус не передбачає  передачу чи продаж. Але на цій ділянці один із забудовників захотів збудувати багатоповерхівку з підземною стоянкою. Суть схеми: для того, аби тут збудувати багатоповерховий будинок, керівництво філії академії заключило договір із забудовником про передачу ділянки в оренду на 49 років, а забудовник реконструює віллу. А ми, мешканці мікрорайону, хочемо, аби тут був дитячий садок».

При цьому мешканці переконані: забудовник не заспокоїться, бо ця територія – ласий шматок.

Вороного, 4: «Для міських чиновників громадські слухання й надалі залишаються формальною процедурою, яку необхідно пройти тихо і безперешкодно»

У центрі міста також не спокійно. Мешканці прилеглих вулиць категорично проти, аби на місці парковки на вул. Вороного, 4 розпочалось будівництво нового 6-типоверхового готелю та ще й з підземним паркінгом.

Зазначимо, ухвалою Львівської міської ради № 2461 від 05.03.2009 року було погоджено ТзОВ «Ательєр» місце розташування земельної ділянки на вул.Вороного,4 і надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1880 га в оренду терміном на 10 років для будівництва багаторівневого паркінгу.

Зважаючи на те, що земля на вул. Вороного, 4 знаходиться у комунальній власності, місцеві мешканці виступили категорично проти будівництва там готелю. Натомість, пропонують на місці стихійної парковки автомобілів зробити громадський простір з облаштуванням паркінгу на 1-му поверсі, а також оранжереєю і бібліотекою на інших рівнях. Це, на їхню думку, дозволить створити унікальну архітектурну локацію у центральній частині міста, що у свою чергу привабить туристів і поповнить казну міста.

Також львів’яни спільно з ГО «Розвиток Громади» підготували звернення в суд щодо грубого порушення процедури проведення громадських слухань міськими чиновниками. Адже, коли мешканці прилеглих будинків виступили категорично проти будівництва готелю, вони офіційно через ЦНАП, зареєстрували відповідно до закону, до закінчення громадських слухань декілька письмових пропозиції та зауважень до проекту Детального плану території. Та незважаючи на це, ДПТ був поданий на розгляд виконавчому комітету Львівської міської ради, без попереднього розгляду пропозиції та зауважень від місцевих мешканців. Міські чиновники повинні були проаналізувати пропозиції людей та опублікувати результати такого розгляду.

Варто нагадати, що у Галицького району не затверджено зонінгу, відтак усі Детальні плани території у межах цього району Львова, мають затверджувати депутати на сесії ЛМР.

Однак 11 червня 2018, управлінням архітектури та урбаністики, попередньо не проінформувавши львів’ян, було скликано засідання містобудівної ради на якому розглянули цей проект без жодної згадки про зауваження від місцевих мешканців. Ба-більше, присутніх на засіданні мешканців мікрорайону, які випадково дізнались про це засідання, повідомили, що жодного письмового зауваження від них не отримували.

Активісти переконані: аби ввести людей, які виступили категорично проти будівництва готелю, в оману, та не допустити створення погоджувальної комісії, у вівторок, 12 червня, представники управління архітектури та урбаністики ЛМР організували незрозумілу виїзну зустріч, нібито для обговорення спірних питань проекту ДПТ. За результатами зустрічі мешканці наполягли на складанні протоколу, де люди знову зафіксували свою чітку позицію - не допустити забудови на вул. Вороного, 4, а передбачити цю територію для парковки, або відпочинкової зони.

Однак вже наступного дня міські чиновники оперативно внесли у порядок денний засідання виконкому ЛМР питання «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. М. Вороного, вул. С. Руданського, вул. Ф. Ліста, вул. М. Коперника, пл. А. Міцкевича, просп. Т. Шевченка». Відтак, схоже на те, переконані активісти, що представники управління урбаністики та архітектури не вважали за потрібне виконувати процедуру проведення громадських слухань у містобудівній сфері та просто нехтують думкою місцевих мешканців, сумлінно виконуючи свої попередні домовленості з забудовником.

«Для міських чиновників громадські слухання й надалі залишаються формальною процедурою, яку необхідно пройти тихо і безперешкодно. А думка громади - це неочікувана перепона, яку господарі міста намагаються просто ігнорувати, вважаючи, що людям забракне наснаги йти до суду і відстоювати своє право на простір і комфорт у місті», - наголошували громадські активісти.

Мешканка Вороного, 5 Юлія Старчак розповідає: «Міській раді на наші проблеми і на все решта нахчати»

«Ми, мешканці, приходили на виконком ще в червні 2018 року, пояснили, які загрози такого будівництва. Садовий заявив, що нас почув. При цьому, коли ми прийшли на виконком, дізналися, що нібито-то жодних заяв не подавали. Міська рада просто хотіла проігнорувати наші побажання та інтереси. А ця ділянка – небезпечна, бо знаходиться на ґрунтах, де є протоки Полтви і там просто неможливо будувати підземний паркінг. Плюс - навколо багато пам’яток, які мають свої захисні зони.

Але міській раді на наші проблеми і на все решта нахчати. Вони просувають свій проект. У процесі ми дізналися, що там хоче здійснювати будівництво готелю депутат від «Самопомочі». Ми ж категорично проти будівництва, бо воно руйнує історичне середовище міста. Причому нікому не хочеться жити у напівзруйнованих будинках, в які мешканці вкладали свої кошти. А Садовий за свої провладні 13 років якісь будинки хоча би відреставрував?»

Жінка також заявила: мешканці виграли суд у кінці травня 2019 року і суд визнав, що їхні права порушили, і відповідний детальний план території скасовано. Проте вона все одно обурюється: «Ми на одному з виконкомів сказали, що таке будівництво може спричинити багато проблем мешканцям, а Садовий відказав: «Будинок не впаде!». Як можна покладатися на таку міську владу?»…

Знесіння – Довбуша, 15:  «Легені міста» - під загрозою!»

Найбільш же скандальним об’єктом у Львові ще торік називали забудову у парку "Знесіння" на вул. Довбуша, 15. «Парк – легені міста, тим більше його землі мають історико-культурне й рекреаційне призначення. Тому будівництво на цій території будь-чого, тим більше житлового комплексу, – апріорі незаконна річ", – зазначав юрист Роман Салабай.

Сам же ландшафтний парк "Знесіння" з 1993 року є об’єктом природно-заповідного фонду України, охороняється ЮНЕСКО. Скандал розпочався, коли у листопаді 2016 року у парку "Знесіння" розпочали будівельні роботи. Тоді ж стало відомо, що міська Інспекція ДАБК не видавала дозволів на початок будівельних робіт на вулиці Довбуша, 15.

Хоча з 2010 року місто перебуває в судах з ТзОВ "Архібуд" щодо оренди цієї земельної ділянки, що раніше належала військовій частині. Але влітку 2015 року прокуратура Львівщини оскаржувала ухвалу Львівської міськради про довготривалу оренду земельної ділянки площею 2,8 га на вул. Довбуша, 15. А 20 лютого цього року Господарський суд Львівської області задовільнив позов Військової прокуратури Західного регіону про визнання недійсним договору оренди землі та витребування з незаконного володіння земельної ділянки на вул. Довбуша, 15.

Однак у серпні 2018 року виконавчий комітет Львівської міської ради з другої спроби дозволив будівництво на вул. Старознесенській. Виконком погодив містобудівні умови та обмеження ТзОВ «Ореста» багатофункціонального готелю та багатоквартирного житлового будинку з вбудованою медіатекою, підземною автостоянкою на вулиці Старознесенській 58,60,60А,62,62А,64,66,70 зі знесенням існуючих будівель. Згідно з проектом, гранично допустима висотність багатоквартирного житлового будинку мала бути не вищою 24 м, а багатофункціонального готелю – не вище 15,5 м.

Висловити протест напередодні проти будівництва прийшли громадські активісти. «Навіть, якщо проектанти зменшили поверховість, все одно ця будівля не вписується в архітектуру, яка є навколо. Це архітектурний жах. Якщо ми допустимо таке висотне будівництво в ландшафті, який повинен охоронятися, тоді над кожним, хто там мешкає, нависне загроза, що його «випихатимуть» звідти, щоб купити хату і також збудувати щось таке громіздке, бо одне вже таке буде. Тобто все старе Знесіння буде під загрозою», – заявляла тоді активістка ГО «Народна дія» Анна Біликівська.

У квітні 2019 року під стінами Львівської міської ради також відбувся пікет проти незаконної забудови на вул. Довбуша, 15 на території парку "Знесіння". За словами мітингувальників, вони вже 12 років протестують проти протиправних дій фірми-забудовника ТзОВ "Архібуд", яка діє у інтересах народних депутатів Богдана і Ярослава Дубневичів. Окрім того, вони вимагали також демонтування паркану, який забудовник розмістив на території парку.

«Наша міська рада так вміє: довго судитися, а потім програти і сказати: «Ну ми хотіли, але не змогли»

Активістка та місцева мешканка Зоряна Іванків каже: «Торги щодо цієї земельної ділянки оголошували навіть не у Львові, а в Києві на аукціоні. А коли у 2016 році техніка заїхала на територію, в забудовника навіть не було всіх документів необхідних для будівництва».

Вона додає: «На початку там хотіли будувати елітне котеджне житло. Але громада була проти, як тільки почула. Хоча ця ділянка огороджена і досі. Потім, враховуючи, що це в межах рекреаційної зони, вирішили збудувати там невеликий рекреаційний готель для потреб парку. Мав би поставити одно- чи двоповерховий будинок. Але забудовник пішов далі: вирішив спорудити цілий комплекс на горі Лева – історичному археологічному об’єкті».

Після того, як, за її словами, почали роботи на цій ділянці, мешканці однієї із прилеглих вулиць заявили, що на їхніх будинках з'явилися тріщини. До того ж на цій території вирубали дерева, незважаючи на те, що це природоохоронна зона.

Жінка додає: «Міська рада тепер разом з нами судиться із забудовниками щодо перевищення ними своїх повноважень. Але Садовий не хоче видати указ і нівелювати своїм рішенням відповідні ухвали. Не має бажання. Та й наша міська рада так вміє: довго судитися, а потім програти і сказати: «Ну ми хотіли, але не змогли». Тому це допомога тільки для виду».

Відтак і цих мешканців влада міста залишила сам на сам зі своїми проблемами.  Не кажучи вже про історичну цінність самої території для Львова.

То ж поки у міськраді відмовчуються і вдають сліпих, глухонімих та вічно зайнятих, у Львові продовжується будівельне безчинство, жертвами якого є перш за все прості мешканці, які щодалі, то сильніше бояться руйнації своїх осель. Іноді, а той досить часто просто складається враження, що на ручних виконкомах мера Садового рішення ухвалюють за принципом: «Це для своїх? – Узаконюємо!».

Тому детальніше про проблему зі скандальними забудовами у Львові ми вирішили поцікавитися у юриста та громадського активіста Володимира Беня.

Скільки приблизно є у Львові скандальних забудов та чому вони взагалі існують?

«Виконком ЛМР ухвалює рішення, а відповідальність не несе ніхто»

З огляду на те, що «скандальні забудови» поняття оціночне, неможливо вказати точну кількість таких забудов, адже воно включає як незаконні забудови, визнані такими судом, так і забудови, які побудовані згідно документації, наданої ЛМР, однак такі забудови ущільнюють район, порушують інсоляцію, не відповідають зонуванню тої земельної ділянки, загрожують цілісності розташованих поряд будинків тощо.

Міська рада офіційно на своєму сайті (станом на квітень 2019 року) вказує на 10 незаконних забудов. Так, це випадки, коли забудовник здійснює/здійснював будівництво без права власності/користування на відповідну земельну ділянку; за умов відсутності відповідних дозвільних документів на початок будівельних робіт; без/або з порушенням містобудівних умов та обмежень; порушенням ДБН, поверховості тощо. Асоціація Західноукраїнських забудовників створила Інтерактивну карту новобудов, в тому числі на карті міста позначено 17 незаконних новобудов. Однак, такі списки вміщують не повний перелік скандальних будівництв чи реконструкцій, їх насправді набагато більше, адже частина з них – це реконструкції історичних пам’яток, інші – будуються по документації, наданій ЛМР, однак, така документація або видана з порушеннями, або не враховує ситуації мікрорайону (як у випадку з мікрорайоном Малоголоськівська), чи то вимог та потреба історичного ареалу міста – вигляду, поверховості, грунтів тощо (як у випадку з незаконними забудовами в історичному ареалі міста).

Як видають дозволи і чому часто з порушеннями на такі будівництва?

Сьогодні у Львові склалася не дуже конструктивна ситуація з прийняттям рішень у сфері містобудування таким органом ЛМР як виконавчий комітет ЛМР, адже такий орган не є професійним органом у сфері містобудування. До  слова, до складу виконкому ЛМР не входить жоден професійний архітектор чи інший спеціаліст з відповідної сфери. Крім того, це – колективний орган, відповідно – важко поставити питання відповідальності за прийняті рішення. На сьогодні кримінальне законодавство України не передбачає відповідальності юридичних осіб, а колективну відповідальність (особливо варто звернути увагу на те, що члени виконкому не є професіоналами у сфері містобудування) надто важко довести. Тому склалася ситуація, коли виконком приймає рішення, а відповідальність не несе ніхто.

Які норми в основному порушують такі забудовники?

По-перше, існує ухвала ЛМР, яка визначає те, що за допомогою розробки детального плану території можуть бути внесені зміни до генерального плану території. А такий процес зміни генерального плану суперечить законодавству України в сфері містобудівної діяльності. По-друге, сьогодні нема затвердженої складової частини генерального плану – історико-опорного архітектурного плану міста. Останній знаходиться на стадії розробки. Він передбачає і встановлює відповідні захисні зони та режими історичних пам’яток, встановлює межі історичного ареалу міста. Відповідно, багато реконструкцій та будівельних робіт не можна було б проводити в історичному ареалі міста, коли б такий план був затверджений. Сьогодні забудовники користуються недосконалостями законодавства. Саме тому, дуже часто проектуються забудови, які потенційно загрожують навколишнім кам’яницям, пам’яткам місцевого чи національного значення. Інші порушення, які найчастіше трапляються, це порушення поверховості, коли змінюється зонінг, до прикладу, з Ж-1 на Ж-4 в районі з малоповерховою забудовою, порушення інсоляції – тобто часу потрапляння сонячного проміння в помешкання, щільності забудови, забудовники також забувають споруджувати паркінги, під’їзди до будинків споруджуються незручні для доступу пожежних машин у разі необхідності, забудовуються райони без об’єктів соціальної інфраструктури тощо.

Чому не відкоригують Генплан міста?

«Генеральний план не відповідає реаліям розвитку міста»

Попередньо було подано запит щодо коригування генерального плану міста Львова, однак надано відповідь, що на разі нема закладених коштів у міському бюджеті на таке коригування або розроблення нового генерального плану. На жаль, станом на сьогодні генеральний план є дещо застарілим та таким, що не відповідає реаліям розвитку міста – особливо в частині земель промисловості, адже в цьому генеральному плані закладалася ідея збереження таких зон з надією на те, що заводи відновлять свою роботу та потужності. Однак, вже сьогодні ми бачимо, що економічний розвиток міста йде іншим шляхом, а території заводів відводять під житлову забудову. Частково можемо говорити про те, що генеральний план став формальністю, адже мало не щоп’ятниці на виконавчому комітеті ЛМР детальними планами території всупереч законодавству вносяться зміни до плану зонування, а також до самого генерального плану. Власне тому, місто має зробити на цьому етапі «аудит» об’єктів, запланованих у генеральному плані, підвести баланс того, що є і того, що необхідно реалізувати. Це, по суті, і є метою коригування або створення нового генерального плану: зрозуміти і запланувати, що і в які терміни необхідно реалізувати місту в найближчі 10 років.

У квітні було запропоновано петицію про коригування генерального плану, яка набрала необхідну кількість голосів і незабаром буде це питання розглядатися на сесії міської ради, в травні  було проведено громадські слухання, які лише підтвердили необхідність коригувань, адже, здавалося б таке далеке для звичайного львів’янина поняття генерального плану, на справді впливає на життя кожного – від розмітки червоних ліній і відповідно можливості забудови і документального оформлення певних ділянок в приватному секторі, до шкіл, садочків, дорожніх розв’язок і розташування бізнес середовища в місті.

Хто у Львові має контролювати діяльність недобросовісних забудовників?

ДБК м. Львова або ДАБІ Львівської області – залежно від ступеня складності забудови, яка визначається законодавством України: ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» ЗУ «Про архітектурну діяльність».

Який вихід із ситуації із скандальними забудовами та недобросовісними забудовниками?

В ідеалі необхідно, аби міська рада змінила механізм прийняття рішень в цій сфері – прозорі механізми з визначеними конкретними відповідальними особами; коригування генерального плану з визначеними термінами виконання конкретних робіт; чіткого дотримання останнього. Сьогодні поки, на жаль, такого процесу не налагоджено – звертатися на засіданнях виконавчого комітету ЛМР до членів виконкому з поясненням своїх вимог, подання письмових зауважень під час процедури громадських слухань, що відбуваються під час розроблення детального плану території, виступи на сесії, якщо йде мова про детальний план у Галицькому районі, який затверджує сесія ЛМР, звернення до ДБК в м. Львові, ДАБІ у Львівській області.

«Схаменіться, люди!»

Тож львів’яни самі намагаються дати раду своїм проблемам, які допомогла створити міська влада, а мер Садовий у той час безтурботно, наплювавши на клопоти своїх виборців, і далі займається політикою і намагається хоч кудись просунути свою вмираючу партію.

Натомість все більш озлоблені та доведені до відчаю містяни, які роками спостерігають та навіть стають жертвами будівельної вакханалії у Львові, і це при тому, що на кожному міськвиконкомі під пильним оком Андрія Івановича ледь не пачками видають дозволи на нові будівництва у місті, вже не просять, а вимагають: «Схаменіться, люди, бо лихо нам і … вам буде!».

Гімн львівських забудовників:

 

P.S. Про те, наскільки мешканців міста Лева обурює забудова Львова, дивіться у відео.