Останнім часом до ЛАЗу привернута увага громадськості. Пишуть і кажуть про завод різне. Що ж відбувається насправді на підприємстві, ми вирішили дізнатись з перших уст, у генерального директора ЛАЗу Сагіта Фарбазова.

Чи була доцільною переорієнтація ринків збуту на комунальні підприємства? Адже саме вони зараз найбільше боргують ЛАЗу?

Переорієнтація не виникла спонтанно. Дуже ретельно вивчалось це питання, стан комунальних підприємств, їхні потреби і реальні можливості. Зараз завод працює на перспективу. Одразу отримувати прибутки, звичайно, не можливо і це ми прекрасно розуміємо. Ми прагнемо у Євросоюз, а там нас не чекають з тим транспортом, який існує. Тому ми поставили собі за мету розробляти та впроваджувати транспорт європейського рівня. Треба вкладати гроші в перспективні галузі, в нашому випадку в комунальний транспорт. По-перше, у нас потужна матеріально-технічна база і ми реально втілюємо свої плани у життя. Повірте, змінилась психологія людей, вони стали вибагливішими і хочуть їздити на сучасному, зручному транспорті. Держава теж зацікавлена в розвитку комунального транспорту. З нічого ніщо не народжується, треба думати не тільки про сьогоднішній день, а й про завтрашній.

В ЗМІ поширюється інформація, що власник свідомо доводить ЛАЗ до банкрутства. Який зараз фінансовий стан підприємства?

На жаль, в ЗМІ стільки перекрученої і спотвореної інформації, і ви про це добре знаєте, що відразу пригадується вислів: «Не вір очам своїм». Скажіть, який власних вкладаючи великі гроші у свою справу, буде навмисно її руйнувати? Однак сказати, що фінансовий стан підприємства ідеальний - це сказати не правду. Є труднощі, які намагаємось вирішити, та це не означає, що для заводу такий стан смертельний, як хочуть запевнити деякі ЗМІ та «доброзичливці».

Візьміть хоча б недавні події. В деяких газетах, наприклад, у «Високому замку» та «Експресі» була інформація, що середня заробітна плата на підприємстві 350-500 грн., і заборгованість за вересень складає 2,5 млн. грн. при чисельності нібито 1800 чоловік. Маючи такі дані, навіть звичайний школяр може порахувати середню зарплату. За офіційними даними, у вересні вона на ЗКТ становила 1098,9 грн., а в жовтні — 1110,9 грн. Звідси можемо підрахувати, що підприємство за два місяці заборгувало працівникам близько 5 млн. грн. Якщо деякі, так звані «фахівці та експерти», не знають, як порахувати, переш ніж писати, то хоча б звернулись до заводських спеціалістів чи статистичного управління де є вже готові цифри.

Коли завод запустить у серійне виробництво трамвай? На якій стадії зараз знаходяться розробки?

Модель трамвая, розроблену «ЛАЗом», планується презентувати громадськості в 2008 році. Але перед тим , самі прекрасно розумієте, перш ніж запустити будь-яку розробку у серійне виробництво, необхідно виконати ряд умов: випробування, держриймання, сертифікація тощо. Залишилось зовсім обмаль часу, будемо сподіватись, що все відбудеться в заплановані терміни. Можу лише сказати, що це буде трамвай з низьким рівнем підлоги, розроблений в стилі найкращих європейських зразків.

На якій стадії розслідування кримінальної справи по фінансових зловживаннях колишніх посадових осіб ЛАЗу? Коли ця справа дійде до суду?

Зараз продовжується слідство і найближчим часом ми дізнаємось про результати та висновки слідчих.

Довідка ПресТайму

За даними Держкомстату України, заборгованість із виплати зарплатні станом на 1 листопада 2006 року на підприємствах Львівщини становить 34,3 млн. грн.

За даними Колегії Львівської ОДА, на 1 жовтня найбільше заборгували робітникам  такі підприємства: Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут 2 млн. 912 тис. грн., ДП „Полярон” — 3 млн. 896 тис. грн. та ДП „Львівські авіалінії” — 1 млн. 151,8 тис. грн.