І навіть не без долі іронії додає: «Якщо ви хочете починати зі мною розмову зі слова, яке починається на “х” і закінчується на “ло”, я хотів би, щоб ви це сказали 73% українців, які проголосували за це “х…йло”».

Бо навіть попри відсутність політичного досвіду до обрання очільником держави, теперішній Президент, складається враження, досить впевнений у своїх силах та вірить, що може змінити життя українців на краще. І ще у те, що вони йому досі беззаперечно вірять. Принаймні ті 73%.

Хоча й потерпає досить часто через дії своїх соратників: то прессекретарка Мендель «відзначиться», то керівник ОП Богдан щось «зморозить».

То ж чи справді Зеленський може бути впевненим у такій же підтримці українців зараз, як і у день виборів? Що може суттєво вплинути на зміну його рейтингу і чи можуть його вчинки спровокувати реальний Майдан? Про це «Вголос» поцікавився у політичного аналітика Олександра Кочеткова, політтехнолога Ярослава Макітри та кандидата політичних наук Ігоря Петренка.

Чи змінився рейтинг Президента і довіра українців до нього? Чому і на скільки?

Ігор Петренко:

Відповідно до останніх соціологічних даних, рейтинг довіри українців до Зеленського становить 77%. Тобто бачимо, що підтримка Президента серед українців зростає (Володимир Зеленський переміг у другому турі президентських виборів, набравши 73% голосів виборців, - ред.). А якщо казати про те, що цю підтримку можуть похитнути минулі недавні віча, то варто зауважити, що на них вийшли, зокрема, люди із кагорти 24%, яким цей Президент не подобається.

Олександр Кочетков:

Зеленський прийшов до влади із величезним рейтингом, це був час процвітання. Згодом питання «турборежиму» та вирішення питання щодо зняття депутатської недоторканності ще більше підвищили його рейтинг – аж до 77%. Правда, розмови про «нормандський формат» та «формулу Штайнмайєра» дещо його погіршили, однак Зеленський організував величезну прес-конференцію, багато-що пояснив – і якщо ще відбудеться зустріч у «нормандському форматі» й Зеленський зможе донести до суспільства, про що  там домовлялись і переконати його, що немає загрози національної безпеки країни і немає капітуляції, тоді його рейтинг знову буде достатньо високим.

Але, що важливо, на сьогодні рейтинг Зеленського вищий, ніж будь-кого з колишніх президентів України. І саме така підтримка народу дозволяє йому здійснювати достатньо радикальні реформи та дії. Адже суспільство поки-що на боці Зеленського і він має достатньо підтримки, аби діяти вільно.

Ярослав Макітра:

Вищий рівень підтримки президентів був характерним на початках і для попередніх президентів України, зокрема Ющенка і Порошенка. Хоча згодом ця підтримка почала обвалюватись. Зеленський поки не перейшов критичної межі, коли можна сказати, що він у цьому плані відрізняється сильно від Порошенка та Ющенка. Зараз у нього стабільно високий рейтинг підтримки. Проте, думаю, висновки треба буде робити через рік президентства Зеленського.

Які дії та заяви Зеленського можуть спричинити зниження його рейтингу?

Ігор Петренко:

Розчаруватися українці у Зеленському можуть через виявлення якоїсь корупційної схеми, в якій бере участь Президент, через те, що він нечесний. Бо навіть питання Донбасу та «формули Штайнмаєра» не стане тут спусковим механізмом, а от питання ринку землі може. Хоча це питання – у прерогативі Уряду, однак українці все-одно вимагатимуть його вирішення саме від Президента. Та навіть попри те, що Зеленський вже заявляв - іноземцям нашу землю не продаватимуть, однак саме це може стати досить гострою суперечкою, яка точитиметься і у Парламенті, і у суспільстві. Що ж до ситуації щодо Донбасу, то, на мою думку, вона навряд чи сильно впливатиме на рейтинг Президента, оскільки більшість українців хоче припинення війни та кровопролиття. До того ж Зеленський завжди зможе сказати, якщо щось не вдаватиметься, - мовляв, це Уряд не виконав, тому давайте призначимо інший.

Ставлення може змінитися, якщо виникне серйозна криза чи погіршення економічного становища країни

Та хоча зараз Президент і відчуває серйозну підтримку народу, ставлення може змінитися, якщо виникне серйозна криза чи погіршення економічного становища країни. Хоча для більшості суспільства головне те, що зараз воно видихнуло від протистояння «схід-захід», про які вже менше говорять в інформпросторі. Бо ж при Порошенкові такий розподіл був нормою – «розділяй і владарюй», на чому він і тримав свій рейтинг.

Олександр Кочетков:

Будь-яку серйозну помилку Зеленського, наприклад, якщо він не зможе ні про що домовитися під час зустрічі у «нормандському форматі», суспільство сприйме як підігрівання Москві і це відразу спричинить падіння його рейтингу.

Також суспільство очікує на справедливі судово-кримінальні справи щодо знакових осіб минулої влади. Але приводи мають бути не «роздуті» - мають бути професійно розслідувані справи щодо корупції тощо. І якщо такі резонансі розслідування із результатами будуть, відразу рейтинг піде вгору. Також рейтинг Президента зросте, якщо суспільство побачить позитивні рішення Уряду щодо зниження тарифів. Відтак, якщо влада цим двох умов і очікувань не виконає, рейтинг Зеленського почне падати.

Ярослав Макітра:

Якщо Зеленський виконуватиме хоча би дещо з того, що він обіцяв виборцям -збереже свій рейтинг, навіть якщо суттєвого покращення в Україні ніхто не відчує. Зокрема, якщо хоча би знизить тарифи, буде позитивний результат  у домовленостях щодо Донбасу – це і дозволить йому втриматися на плаву. А якщо ми дочекаємося «посадок» і хоча би видимості боротьби з корупцією – тим більше. Якщо ж все залишатиметься так, як є, то чинний рівень підтримки йому важко буде втримати, бо критика через відсутність відповіді на багато актуальних питань обов’язково буде. Однак, думаю, що ще декілька місяців так званого «медового періоду» у Президента є , а вже навесні можна буде робити висновки.

Також, про що не варто забувати: погіршити становище Зеленського може ще й імовірний розкол у президентській фракції. Адже змінюється картина щодо представників його політичної сили, зокрема у регіонах. Тобто бренд «Слуги народу» на місцевих виборах вже сприйматимуть по-іншому і відповідно рівень підтримки буде менший. Та й до певних кандидатур від «Слуги народу» скепсис зростає і це також може вплинути на рейтинг Президента.

Поведінка оточення Зеленського може знизити його рейтинг?

Ігор Петренко:

Є хороший поліцейський – Зеленський, а є поганий – Богдан, в якого і летітиме  все каміння. Тобто, за приказкою: не цар поганий, а бояри

Тут варто врахувати те, що той же керівник Офісу президента Андрій Богдан забирає на себе багато негативу, бо це може бути його завданням. Тобто є хороший поліцейський – Зеленський, а є поганий – Богдан, в якого і летітиме  все каміння. Тобто, за приказкою: не цар поганий, а бояри.

Але перевага Зеленського ще й тому, що він не є професійним політиком, тому досить щирий у тому, що говорить і робить. Зокрема, вірить у те, що можна швидко закінчити війну, у те, що Путін виконуватиме домовленості тощо - і ця щирість подобається українцям.

Олександр Кочетков:

Оточення Президента, звичайно, впливає на його рейтинг, але якщо він час від часу позбавлятиметься від найбільш одіозних фігур, це буде йому лише в плюс.

Та головне, українці довірятимуть Президентові, якщо бачитимуть реальні дії на міжнародній та внутрішньо-політичній арені. І він виконуватиме те, що  обіцяв, а це перш за все мир, справедливість та економічне покращення у країні. Не буде цього, тоді - біда та падіння рейтингу Зеленського.

А щось із вчинків вчинків Президента може спровокувати реальний Майдан?

Олександр Кочетков:

В Україні є щонайменше три групи, які зацікавлені у вуличних протестах. Перші - це реваншисти, які мали стосунок до попередньої влади, які, якщо й не повернутися хочуть, так хоча би продемонструвати, що без них у країні проблеми. Тобто це люди на чолі з Порошенком. Другі – ті, хто заробляє гроші на провокаціях. І треті, реальні патріоти, які голосували за Зеленського, бо були проти Порошенка, але не дуже охоче сприймають його як лідера держави і не хочуть капітуляції перед Росією.

Тому підстави для Майдану є, але розумні дії влади, перш за все комунікація зі суспільством, здатна цю напругу і загрозу зняти. І пресмарафон Зеленського – це і є така спроба зняти напругу і почати спілкуватися зі суспільством. Та на скільки це буде ефективним – побачимо.

Ярослав Макітра:

Поки-що Зеленський не зробив нічого кардинально відмінного від того, що робив його попередник Порошенко, навіть якщо говорити про «формулу Штайнмаєра» чи мінські домовленості – бо це результат правління Порошенка. Але тут важливе інше – риторика: у Зеленського вона інша, ніж була у Порошенка, – миротворча, тому краще сприймається суспільством. Це теж певним чином дозволяє втримувати рейтинг теперішньому Президентові.

Та варто врахувати те, що українці дуже швидко розчаровуються у будь-якій владі і здатні дуже швидко змінювати свою думку – з таким самим завзяттям як за когось агітувати, так і скидатимуть цю людину з посади.

Марія Волошин, «Вголос»