Зокрема, вилучено 2 ноутбуки, 1 жорсткий диск, паперові копії історичних документів із кабінетів науковців. Вилучено відео-свідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009-2010 років – такий результат несанкціонованого обшуку СБУ в кабінетах істориків музею “Тюрма на Лонцького”. Трофеї СБУ повезла до Києва.

Як стверджують у музеї, представники СБУ не показали жодних санкцій на обшук. Документів, що містять «державну таємницю», не знайдено. Проте все вилучене поїхало на «додаткову експертизу» у центральний офіс СБУ. Обшуки проводилися 13 вересня з 17 до 22 год. і 14 вересня з 9 до 11.

Історія тюрми втратила відеозаписи спогадів дисидентів, повстанців, колишніх в’язнів тюрми, що були на жорскому диску і збиралися науковцями протягом 2009—2010 років.

Нагадаємо, що Національний музей «Тюрма на Лонцького» (колишня тюрма КГБ і Гестапо) — це один із двох таких музеїв в Східній Європі. Наприкінці цього року Музей мав відкрити експозицію про переслідування дисидентів.

Крім комп’ютерів та жорсткого диска, вилучено паперові та електронні копії документів про дисидентів (які проходили по так званій справі КГБ «Блок»), накази керівництва МГБ за 1945 р., документів із литовського архіву колишнього КГБ.

Після вилучень науковцям дозволили зайти до кабінетів, де вже не стало багато історичної інформації. Крім того, керівництво СБУ закрило доступ відвідувачів музею «Тюрма на Лонцького» до в’язничного подвір’я, де тільки 22–28 червня 1941 року було розстріляно 1681 особу.

«Ми не могли їм перешкодити. Але попри всілякі вилучення, ми працюватимемо далі», — переконана директор Фонду розвитку музею Лідія Тополевська.