Про це йдеться в її депутатському запиті на адресу прем’єра, секретаря РНБО, голови СБУ, генпрокурора, інформує прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода»

Як зазначає Ірина Сех, при реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Зменшення біологічної загрози в Україні» виконавці з американської сторони – компанія «Блек енд Вітч Спешіал Проджектс Корп.» та виконавці з української сторони – ЗАТ «Макрохім», ТОВ «РК-Центр ЛТД» і ТОВ «Медіамакс» порушили вимоги чинного законодавства України, санітарні та будівельні норми. Це унеможливлює досягнення мети проекту, задекларованої в Угоді від 29 серпня 2005 року між Міністерством оборони Сполучених Штатів Америки та Міністерством охорони здоров’я України стосовно співробітництва у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані при розробці біологічної зброї. Більше того, теперішній стан виконання проекту становить безпосередню загрозу біологічній безпеці України і загалом національній безпеці.

Як відомо, в рамках Угоди в Україні було створено кілька лабораторій особливо небезпечних інфекцій, зокрема на базі Українського науково-дослідного протичумного інституту ім. І.І. Мечнікова в м. Одесі, Кримської Республіканської СЕС МОЗ України в м. Сімферополі, Вінницької обласної СЕС в м. Вінниці, Львівського науково-дослідного інституту епідеміології та гігієни МОЗ України в м. Львові.

«Особливу тривогу викликає факт перевезення на вимогу американської сторони колекції штамів особливо небезпечних патогенів, яка згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1241 від 22.09.2004 р. є національним надбанням, з Центральної СЕС м. Києва до лабораторії Українського науково-дослідного протичумного інституту ім. І.І. Мечнікова в м. Одесі, – йдеться в запиті.

«При реконструкції цієї лабораторії не було вжито належних протисейсмічних заходів. Фактично будівля перебуває в аварійному стані, що загрожує втратою колекції, а також довкіллю та здоров’ю працівників і мешканців міста», – відзначає Сех.

Народний депутат також зазначає, що у Львівській державній лабораторії ветеринарної медицини виявлено численні порушення вимог чинного законодавства України, зокрема проектну документацію не погоджено з Санітарно-епідеміологічною службою, роботи виконувалися за відсутності договору підряду, контроль за якістю, вартістю та обсягом виконаних будівельно-монтажних робіт виконавцями не вівся.

«Систематичне та системне порушення вимог законодавства, норм та правил будівництва в Україні при створенні лабораторій, що працюють з особливо небезпечними інфекціями, ставить під загрозу стан біологічної безпеки держави, становить реальну загрозу здоров’ю персоналу лабораторій та мешканцям міст, де такі лабораторії розміщено, а також загрозу втрати унікальних колекцій штамів, які є національним надбанням України», - йдеться в запиті.

Ірина Сех вимагає перевірити, чи відповідає проект міжнародної технічної допомоги «Зменшення біологічної загрози в Україні» національним інтересам та національній безпеці України, а також забезпечити перевірку відповідності вимогам біологічної безпеки та законності переміщення колекції штамів особливо небезпечних патогенів як наукового об’єкту, що становить національне надбання з Центральної СЕС МОЗ України та розміщення її в лабораторії Українського науково-дослідного протичумного інституту ім. І.І. Мечнікова в м. Одесі, невідкладно вжити заходів для усунення загроз, зумовлених порушеннями українського законодавства при виконанні проекту міжнародної технічної допомоги «Зменшення біологічної загрози в Україні» та притягнення до відповідальності винних.