Про це заявила народний депутат України від ВО «Свобода», голова комітету з питань  екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех, коментуючи підписання угоди стосовно видобутку сланцевого газу  з компанією «Шелл» в Давосі, інформує прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода».

«Виникає питання: угода про розподіл продукції на Юзівській площі – двостороння чи тристороння? Згідно зі ст. 5 Закону України «Про угоди про розподіл продукції», сторонами угоди про розподіл продукції виступають інвестор (інвестори)  і держава в особі Кабінету Міністрів України. У офіційних джерелах йдеться про підписану угоду між корпорацією «Шелл» та ТОВ "Надра Юзівська». Тоді чому угоду підписував Едуард Ставицький – невже він очолює ТОВ "Надра Юзівська»? – зазначає Ірина Сех.

За словами народного депутата, погодження проекту угоди про розподіл продукції на Юзівській площі відбувалося в авральному порядку. За два дні, 16 та 17 січня 2013 року, дві обласні ради – Харківська та Донецька погодили проект угоди, текст якої мав би становити до 400 сторінок. «Як можна за такий короткий час вивчити документ? – наголошує депутат. – Схоже на те, що підписали лише шапку, а зміст документу наповнятимуть пізніше. Про моє припущення може свідчити хоча б те, що уряд своїм рішенням не лише уповноважив міністра енергетики Едуарда Ставицького підписати угоду, але й дозволив йому «вносити в разі потреби до її проекту зміни, що не мають принципового характеру!

У зв’язку з тим, що текст угоди приховано від громадськості, виникає ще одне питання, а чи згідно зі ст. 11 Закону України «Про розподіл продукції» проект угоди, схвалений Донецькою та Харківською обласними радами, а згодом погоджений Кабінетом Міністрів, пройшов обов’язкову державну експертизу з фінансових, правових, природоохоронних та інших питань? Як мені видається, такої експертизи не було. Питання про екологічні ризики виробництва сланцевого газу на Олеській та Юзівській площах давно дискутується у наукових колах. Від експертів, правників та екологів я не чула позитивних висновків у цьому питанні. Виробництво сланцевого газу було неодноразовим предметом дискусії і в стінах Львівської обласної ради. Депутатський корпус неодноразово звертався до Міністерства екології і природних ресурсів, але так і не отримав жодного природоохоронного висновку щодо безпеки виробництва сланцевого газу. Якщо ж така експертиза проведена, то ми би хотіли почути прізвища тих героїв, які своїм розчерком пера поставили під загрозу довкілля та здоров’я українців».

Ірина Сех зазначає, що експерти з екологічного права (група IRG) на замовлення Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)  у 2012 році підготували аналітичну доповідь «Сланцевий газ: Екологічна і нормативно-правова оцінка» стосовно видобування сланцевого газу в Україні. У цьому звіті зазначається, що фахівці-екологи та регулятори  стурбовані та скептично ставляться до здатності виробляти сланцевий газ в Україні в порядку, який відповідає збереженню або поліпшенню якості довкілля.

Експерти з групи IRG вивчили вичерпний перелік можливих несприятливих впливів на землю, повітря, воду, види, що перебувають під загрозою зникнення і природоохоронні території. «Чи враховано пропозиції та висновки закордонних фахівців у галузі екології під час підготовки угоди про розподіл продукції на Юзівській площі – не відомо», – зазначає депутат.