Софія та Бухарест запевняють, що переконали Євросоюз пустити Болгарію та Румунію до Шенгенської зони. Віце-прем'єр і глава МВС Болгарії Цветан Цветанов заявив журналістам, що вже 22 вересня європейська Рада міністрів закордонних справ прийме компромісний варіант приєднання Болгарії та Румунії до Шенгенського простору, пише Мандруй Дешевше

«Сьогодні, коли на порядку денному стоїть прийом Болгарії та Румунії до Шенгенського простору, розглядаються і компромісні варіанти, які можуть задовольнити всі країни - члени ЄС і зможуть дати додаткові гарантії того, що після приєднання до Шенгену жодним чином не будуть створені передумови до збільшення еміграційного тиску на Європу», - зазначає Цветанов.

В аналогічному ключі висловився і румунський колега болгарського міністра Костянтин Траян Ігаш. Він сподівається на те, що 22 вересня «європейські партнери не будуть дискримінувати Софію та Бухарест».

Компромісний варіант приєднання Болгарії та Румунії до Шенгену передбачає, що спочатку в Шенген «увійдуть повітряні та морські кордони». Це означає, що за шенгенськими візами в Болгарію і Румунію будуть пускати лише тих, хто прилетів або приплив. Через якийсь час по Шенгену пускатимуть і через сухопутні кордони двох балканських країн.

До речі, саме так, в два етапи, в Шенген вступала Швейцарія - в грудні 2008 року в Конфедерацію по шенгенській візі дозволили в'їжджати тільки через сухопутні кордони, а в аеропортах стали пускати лише в березні 2009 року.

Болгарія і Румунія прагнуть вступити в Шенген з часу входження в Євросоюз в 2007 році. Однак проти цього активно виступають Німеччина, Франція та Нідерланди, які бояться, що після відкриття кордонів через ці країни хлине потік нелегалів з Молдови, України та інших східних країн.

На наступному тижні Болгарію відвідає міністр внутрішніх справ Німеччини Ганс-Петер Фрідріх. Напередодні його візиту одразу два німецькі видання - Bild і Focus - повідомили, що скоро «Шенген дійде до Чорного моря». Проте в канцелярії глави МВС спростували цю інформацію, заявивши, що «сумніви з приводу приєднання Болгарії до Шенгену залишаються».

«Ми ставимося до цього без захвату і, беручи до уваги [болгарські] звіти, які носять швидше негативний характер, як і раніше сумніваємося в доцільності цього кроку», - заявив прес-секретар глави МВС Йенс Тешку. Втім, він визнав, що остаточне рішення щодо Болгарії та Румунії Берлін прийме тільки після консультацій з Парижем і Амстердамом.

Напередодні міністр внутрішніх справ Болгарії Цветан Цветанов в Брюсселі спробував розвіяти останні страхи європейців щодо приєднання його країни до Шенгену. І декого він таки переконав.

Так, наприклад, активним прихильником приєднання Болгарії до Шенгену стала Угорщина. Президент країни Пал Шмітт на спільній прес-конференції з президентом Болгарії Георгієм Пирвановим заявив, що «Болгарія буде прийнята в Шенген найближчим часом».

В аналогічному ключі висловився і прем'єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер. «Болгарія повинна стати частиною Шенгену найближчим часом», - заявив він після зустрічі з прем'єр-міністром Болгарії у Варні.