Останнім часом Україну сколихнула ціла низка кримінальних новин. У Броварах місцеві перевізники пригадали буремні 90-ті і влаштували справжню перестрілку з вогнепальної зброї посеред білого дня. Поліція, до речі, зовсім не поспішала реагувати на сутичку. У Чопі на КПП «Тиса» обурені перевізники та пасажири здійняли бунт проти працівників митної служби. Дійшло навіть до перекинутого автомобіля поліції. А трішки раніше Україну вразив резонансний випадок на Київщині. У містечку Кагарлик поліцейські побили та зґвалтували 26-річну жінку, вибиваючи із неї зізнання.

Всі ці події пов’язані з однією особою – міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, який вже 7-й рік міцно обіймає свою посаду. Хоч особисто він не брав участь у жодному із вищезгаданих правопорушень, проте і поліція, і прикордонники підпорядковуються йому.

Проте найбільше здивував усіх Володимир Зеленський. Коли, здавалось би, Аваков має нарешті відповісти за свій тривалий непрофесійний бекграунд, Президент України  своїм указом змінив склад Національної ради з питань антикорупційної політики і… одіозний міністр тепер є її учасником.

Щоправда, згодом з’явилась суперечлива інформація, що, мовляв, Зеленський все-таки підтримує відставку міністра. Депутат від “Слуги народу” Євген Шевченко у коментарі українським ЗМІ заявив, що президент вже розглядає двох кандидатів на заміну Авакову.

Особливо активно ця тема обговорюється у соціальних мережах, де сам міністр став героєм шаржів, мемів та коміксів. Хтось вимагає усунення Арсена Авакова з посади, хтось стверджує, що він керує Україною, а хтось просто дивується, чому після всього цього він сам не напише заяву про звільнення.

То яким чином Арсену Авакову вдається триматись на посаді міністра, уникнувши курсу Володимира Зеленського на «нові обличчя», яка його справжня роль в українській політиці та що ще має трапитись, аби його таки звільнили? Про це журналісту ІА «Вголос» розповіли екснардеп і громадський активіст Ігор Луценко, політолог Андрій Міщенко та директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Чому Арсен Аваков зумів втриматись на посаді міністра при зміні влади?

Ігор Луценко:

Арсен Аваков зумів зберегти систему міліції, яка непідконтрольна суспільству і залежить лише від нього особисто. Тобто, колектив керівників, який управляє Національною поліцією, є абсолютно залежним від Авакова через різного роду неформальні зв’язки. Відповідно, заміна міністра передбачає імплементацію нової системи та нового колективу керівників, на що у Володимира Зеленського немає ні розуміння, ні кадрів. Так є навіть сьогодні, а тим більше так було тоді, коли Зеленський приходив до влади.

Другий аспект – це прихильність до Авакова держдепу Сполучених Штатів. Вони такі лояльні тому, що свого часу Аваков допомагав їм освоювати кошти американських платників податків на так званій поліцейській реформі в Україні. Відповідно, з того часу у них збереглися хороші стосунки та довіра.

Андрій Міщенко:

Перший раз Аваков ледве втримався на посаді ще за президентства Петра Порошенка. Тоді уряд фактично був поділений на дві половини за принципом «Яценюк-Порошенко» і відповідно Аваков допрацював до кінця, бо не було ні голосів, ні сили, аби його змістити.

Що стосується сучасного стану речей, то я думаю, що він має стільки сили, що всі «монобільшості» чи уявні права президента, прописані в законі України, просто відпадають. У нас на закон і Конституцію відверто наплювали і вони грають меншу роль, ніж сама фігура міністра МВС, який керує силовим блоком. Нацгвардія, поліція, прикордонники, ДСНС та інші структури Авакова отримують прекрасне фінансування, яке не поступається фінансуванню армії. Тобто людина одноосібно контролює силовий блок. Тому  він настільки увійшов у цю систему, що люди вже жартують, мовляв «Аваков поки не звільняє президента України з посади».

Олег Соскін:

Він має компромат на всіх: на тих, хто при владі, на депутатів, на міністрів,  на кожного бізнесмена, на членів сім’ї і на родичів цих людей

Аваков зумів уникнути оновлення влади тому, що у нього є для цього всі можливості. Це безпрецедентний випадок, адже він, по суті, одноосібно контролює поліцію і Національну гвардію, а отже і всі мережі інформаторів. Аваков є керівником цих структур і він сам призначає людей на посади. Це означає, що він має компромат на всіх: на тих, хто при владі, на депутатів, на міністрів,  на кожного бізнесмена, на членів сім’ї і на родичів цих людей. Маючи такий компромат і сотні тисяч до зубів озброєних (за наш рахунок, між іншим) бійців, він не міг не втриматись на такій посаді. Його ніхто не може зняти, бо він кожному в кабінет приносить «папочку» з компроматом. Вік каже щось типу «може я і поганий, але ж ви не кращі». Тому всі його бояться.

Те саме стосується Зеленського і його оточення. Єрмак, брати Шефіри та інші – вони далеко не «чисті» громадяни. Таке саме було і з Порошенком, а Яценюк взагалі дружить з Аваковим.

Крім того, він має дуже потужні кримінальні зв’язки, у нього є свій «Чорний екскадрон». Аваков може вирішити будь-яке питання з усунення будь-кого, це зовсім не є проблемою для нього.

А ще він контролює багато нелегальних бізнесів. Я думаю, що «під ним» перебуває вся проституція, наркоторгівля, різні бандформування, перевізники, контрабанда та інше . Маючи стільки грошей і криміналітету, він просо став фігурою, яку неможливо так просто зняти.

Яка його справжня роль в українській політиці?

Ігор Луценко:

Я скажу коротко: Арсен Аваков в українській політиці грає роль людини №1 у постачанні послуг безпеки для правлячого класу. Це його основна роль. Тобто, Аваков – це продавець послуг з галузі безпеки для тих, хто може ці послуги оплатити чи запропонувати відповідний бартер.

Андрій Міщенко:

Арсена Авакова не можна однозначно трактувати в плані «позитив і негатив». При Порошенку саме він не дозволив президенту узурпувати владу. Петро Порошенко тоді «підім’яв» навіть прокуратуру, «через коліно» ламав закони, призначав кумів на посади і так далі, але до повної узурпації не дійшло, в тому числі й завдяки Авакову. Тому його роль є доволі непростою.

Усі процеси по зміщенню Авакова відбуватимуться не заради того, щоб змінити систему, а щоб її очолити

Ясна річ, Арсен Аваков, м’яко кажучи, «поклав свою руку» на багато потоків і контролює певні сегменти економіки. Знову ж таки, це не доведено, але про це багато хто говорить і це зрозуміло само по собі. Для того, щоб це стверджувати на 100%, нам необхідні рішення судів. Але з іншого боку ми розуміємо, що багато нелегальних бізнесів у країні не можуть існувати, якщо їх ніхто не «кришує». Грубо кажучи, ми з вами не організуємо якусь нелегальну доставку товарів через кордон, якщо цього не захоче влада. Мова йде про підакцизний товар, контрабанду, казино, вирубку лісу і незаконне видобування бурштину. Крім того, такі самі процеси відбуваються між ОРДЛО та Україною, це усім відомі факти. Зрозуміло, що це все не може відбуватись без участі тих самих силовиків чи прикордонників, які отримують свій відсоток з усіх цих бізнесів.

Тому мені здається, що усі процеси по зміщенню Авакова відбуватимуться не заради того, щоб змінити систему, а щоб її очолити.

Олег Соскін:

Він відіграє просто величезну роль в нашій політиці. Як я вже казав, Аваков має всю інформацію про всіх, купу грошей і сотні тисяч озброєних людей, як легальних, так і нелегальних. Тому він все контролює в нашій державі.

Це він себе ще досить скромно поводить, адже легко міг би піти на захоплення влади, у нього для цього є абсолютно всі можливості. Арсен Аваков просто не хоче цього робити, бо розуміє, що тоді «спокійне життя» закінчиться і йому доведеться за все відповідати. Проте у нього є всі можливості спробувати стати диктатором. Інша справа, що Аваков розуміє, що тоді буде повна міжнародна ізоляція, як з боку Заходу, так і з боку Росії. Тому, на мою думку, він і не йде на це.

На вашу думку, чи реально звільнити Арсена Авакова і що для цього має трапитись?

Ігор Луценко:

Особисто я глибоко сумніваюсь у тому, що Арсена Авакова звільнять з посади міністра внутрішніх справ. Я думаю, що поліцейські й надалі будуть вбивати та ґвалтувати. Ми бачимо, що наше суспільство абсолютно не реагує на це, відповідно Аваков і далі буде сидіти у своєму кріслі. Я думаю, що він і трьох президентів зможе пересидіти, не кажучи вже про різні неприємні поточні моменти.

Андрій Міщенко:

Звільнити когось завжди можливо. Не варто забувати, що ми колись навіть президента Януковича так «звільнили». Чи має таку силу Зеленський? Ні, не має. Що має статись, аби Авакова звільнили? Я вважаю, що вже і так багато що відбулось, щоб він покинув крісло міністра.

Ми розуміємо, що реформа МВС фактично не відбулась, а відбулась зміна «обгортки». Запрацювали різні сервісні центри, швидше почали видавати паспорти, але не змінилась сама структура МВС. Ті люди, які сидять у відділках і безпосередньо відповідають за боротьбу зі злочинністю, залишились із часів «до реформи». Ба більше, дуже багато професіоналів пішло зі своїх посад. Це я точно знаю, бо я 6 років працював у Комітеті законодавчого забезпечення правоохоронних органів.

Крім того, якщо брати до уваги сьогодення, то у Володимира Зеленського просто немає кадрів на цю посаду. Коли ми бачимо, кого президент делегує в уряд та Верховну Раду, ми повинні запитати, кого він бачить на посаді міністра МВС. Однозначно, що це буде людина не з націоналістичного середовища, бо призначити міністром МВС таку людину не спромігся ні Порошенко, ні Зеленський. А зі свого середовища він нікого не має. Тобто, звільнивши Авакова, ми для себе повинні розуміти, хто прийде на його місце. Чи це буде черговий «клоун», як був Денис Малюська, який себе неадекватно поводив на посаді міністра юстиції, чи це буде хтось, кому на вушко буде «шептати» Путін.

Олег Соскін:

Для того, аби звільнити Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ, для початку треба викинути з посади президента Володимира Зеленського і всіх «слуг народу» типу Дмитра Разумкова. Весь цей «цирк» треба забрати від влади, до якої мають прийти кілька нормальних людей. Це мають бути по-справжньому незаплямовані люди, на яких просто не існує жодного компромату. Тоді Авакову зможуть сказати, мовляв, «пора тобі, Арсене, вже поїхати на якісь острови». І тоді, я думаю, можна буде це питання вирішити, оскільки сам Аваков є розумною людиною і він би на це погодився.

А після цього необхідно повністю реформувати всю цю систему. Треба відділити Нацгвардію від МВС і перекинути її на фронт. Друге, що треба зробити, це провести демілітаризацію всього міністерства внутрішніх справ: скоротити поліцію, прийняти закон про вільне володіння зброєю, як у США, і вивести з-під міністра якомога більше підрозділів. Також треба хоча б на 90% ліквідувати цю систему повідомлень та інформаторів і знищити усіх, хто контролює обіг наркотичних речовин, проституцію, ігровий бізнес, торгівлю людськими органами, людьми і так далі. Тоді у нас не буде й «Авакова», він стане зовсім непотрібним.

Роман Гурський, ІА «Вголос».