Поки в Україні досі триває коронавірусний карантин і економіка працює не на повну потужність, чимало українців, вкотре вирушивши за покупками, були неприємно здивовані новими цінниками. Кажуть: ціни на продукти харчування протягом останнього часу знову значно поповзли угору.

До слова, про те, як в Україні з початком карантину багато торгівельних мереж під шумок ажіотажу відразу ж підвищили ціни на продукти, на деякі навіть у рази, «Вголос» писав раніше.

Відтак і тепер «Вголос» поцікавився, чи справді протягом останнього часу ціни на продукти у країні зросли та чи варто хвилюватися, що вони поповзуть угору і до кінця цього року? Про це ми запилали у президента Українського аналітичного центру, економіста Олександра Охріменка, члена Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина та засновника Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка.

Які продукти протягом останнього часу додали у ціні та з чим це пов’язано?

Олександр Охріменко:

Де-факто протягом останнього часу продукти сильно не подорожчали, хіба що стрибнули ціни на тепличні овочі (огірки, перець тощо) через зменшення запасів, тому ті продукти, які безпосередньо пов’язані з сезонним фактором, дорожчають і ще додаватимуть у ціні. Проте зараз навіть сало подорожчало, тим більше попит на нього зростає. А от турбуватися про те, що урожай зібрали не у достатній кількості через карантин навесні, не варто. Урожай цьогоріч хороший, зокрема на овочі.

Олія, про яку зараз теж говорять багато, не сильно подорожчала. Також в Україні кожний рік ціна на крупу зростає, але це пов’язано зі зростанням  собівартості, світових цін тощо. Хоча ціна на олію та борошно поступово зросте, адже закупівельна ціна вища у цьому році, ніж була у минулому.

А от вартість «борщового набору» знизилася: влітку цього року ціни на овочі значно нижчі,  ніж в аналогічний період минулого. Десь більший урожай зібрали, десь люди самі почали вирощувати власну продукцію через карантин, тому і не купують. Також «скинула» у ціні і птиця.

Олег Пендзин:

Насправді не ціни зросли, а ми бідніші стали

Справді, протягом останнього місяця почався рух цін вгору – мінімальну зарплату ж підвищили, тому реалізатори продукції  вже певним чином до цього підготувалися. Хоча, якщо ми глянемо на ціни 2019 року, то на городину і «борщовий набір» ціни зараз нижчі, ніж торік, хоча за вересень і вищі, ніж у  серпні. Те саме можна сказати і щодо м’яса та молока. Нам, до речі, обіцяли значний ріст цін на хліб, однак після «атаки» замість + 25-30% наступного місяця ми вже почули про + 10-11%.

Тому українцям не варто лякатися тим цінам, що є зараз. Тут інше важливо: ми просто стали менше отримувати доходів, і, власне, це співвідношення доходи-ціни і відображається на нашому психологічному стані. Насправді не ціни зросли, а ми бідніші стали.

Хоча зараз нам обіцяють зростання цін до кінця року, але поживемо-побачимо, адже ціна на ринку у нас формується, виходячи зі співвідношення попиту-пропозиції. Ми й так 50% свого доходу віддаємо на продукти, тому навряд чи щось сильно буде дорожчати.

Що може подорожчати до кінця року?

Олександр Охріменко:

Загалом цього року ціни на продукти значно нижчі,  ніж були минулого року через показник інфляції (хоча, забігаючи наперед, наступного року ситуація зміниться). Інфляція цьогоріч буде десь на рівні 4%, а минулоріч була 8%. А от наступного року може прискоритись – «стрибнути» теж десь до 8% – і результати ми відчуємо десь наприкінці року. (В Україні оптимальний показник рівня інфляції на рівні 4-5%).

А цьогоріч ціни невисокі через те, що влітку досить суттєво їх знизили, зокрема на м’ясо та навіть яйця. А от з часом може трохи подорожчати молоко, а також і молочні продукти.

Також карантин призвів до того, що частина українців почала значно менше купувати імпортні товари – аж на 17% менше, ніж минулого року. Через карантин українці відклали можливі дорогі покупки, тих же смартфонів, на наступний рік. І до кінця року продажі імпорту падатимуть, бо немає сенсу мережам завозити новий товар,  якщо вони не продали попередню партію. Але найгірше в тому, що у людей немає грошей його купити.

При цьому варто пам’ятати: зараз на ціни впливає карантин, адже поки він триває, економіка нормально не працює. А коливання курсу долара на зростання цін не впливає.

Олег Пендзин:

До кінця року ціни зростуть мінімум на 5-6%

До кінця року ціни зростуть мінімум на 5-6%, на деякі – і до 7%, недарма ж Уряд  намалював ріст інфляції до 11,5% до кінця року (зараз є 4%).  Хліб може подорожчати на 10-12%, адже ціна на зерно пішла вгору; за м’ясо також  доведеться викладати більше.

Якщо говорити про купівлю імпортних товарів, то на них зараз ціна в магазинах вже закладена відповідно до курсу 30 грн за долар – наші імпортери вже врахували валютні ризики на товар, аби «не прогоріти», тому навряд чи змінюватимуть ціну принаймні до кінці цього року. Та й американська валюта до кінця 2020 року вище 29 грн за одиницю валюти не стрибне.

Олексій Дорошенко:

Ціни на овочі зараз взагалі нижчі, ніж на початку цього року. Та все ж, попри те, що стрибка вартості немає, ціни на продукти таки поступово зростають і саме на останній квартал 2020 року припаде найбільше зростання цін за рік на продукти харчування.

Нагадаю, загалом упродовж І-ІІ кварталу цього року на ціни впливав здебільшого карантин, а зараз – зростання світових цін та девальвація гривні.

Тому варто готуватися, що вже зараз ціни на продукти зростатимуть поступово. Наприклад, ціни на хліб зростатимуть і цього, і наступного року, адже зросла світова ціна, – десь на 1,2-15,% за місяць. Наступного року вартість хліба також зростатиме. Вартість молока та молочних продуктів теж збільшиться. А от овочі зараз не демонструють тенденції до зростання, тому не мали би додати у ціні і до кінця цього року.

Загалом найближчим часом суттєвого подорожчання продуктів не буде.

До слова

За даними Державної служби статистики, оприлюдненими 9 жовтня, споживчі ціни в Україні у вересні 2020 року порівняно з серпнем зросли на 0,5%. А інфляція з початку року склала 1,7%. (У річному вимірі (до вересня 2019 року) інфляція сповільнилася до 2,3% з 2,5% в серпні 2020 року).

Продукти харчування в Україні у вересні подешевшали на 0,7%. Найбільше подешевшали фрукти – на 8,9% і овочі – на 7,0%. При цьому яйця подорожчали на 7,3%.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 0,6%, на одяг і взуття – піднялися на 7,9%. Житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива подорожчали на 3,6% (у тому числі газ подорожчав на 18,4%).

Предмети домашнього вжитку і побутова техніка піднялися в ціні на 0,2%, охорона здоров’я подорожчала на 0,4%, транспорт подорожчав на 0,5% (у т.ч. ціни на паливо зросли на 0,6%), ціни на зв’язок не змінилися, на відпочинок і культуру – знизилися на 0,6%, освіта подорожчала на 11,0%, ресторани і готелі подешевшали на 0,7%.

Марія Волошин, ІА «Вголос»