Локдаун – слово, яке ми останнім часом постійно чуємо і читаємо у ЗМІ. 9 грудня на черговому засіданні КМУ було прийнято постанову «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Так, посилені умови карантину в нашій державі вводяться, як і люблять українці – «після свят», а саме із 8 по 24 січня.

У цей період українці зіткнуться із багатьма заборонами та обмеженнями. Зокрема, згідно тексту документу, забороняється:

 1. перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
 2. перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні;
 3. самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації;
 4. проведення масових (культурних, у тому числі концертів, спортивних, соціальних, рекламних тощо) заходів за участю більш як 20 осіб (у разі проведення заходів за участю до 20 осіб організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра);
 5. діяльність культових споруд та приміщень, облаштованих для молитовних потреб, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів з розрахунку одна особа на 5 кв. метрів споруди чи приміщення; проведення релігійних заходів на відкритому повітрі, під час яких не забезпечено дотримання дистанції 1,5 метра між присутніми;
 6. приймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури з наповненістю кінозалів або залів понад 50 відсотків місць (розміщення здійснюється з вільним місцем поруч, спереду та позаду) у кожному окремому кінозалі або залі;
 7. робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і діяльності після 23-ї години 31 грудня 2020 р. до 1-ї години 1 січня 2021 р.;
 8. діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких:
 • не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менш як 1,5 метра;
 • не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або – респіраторами, що закривають ніс та рот, та не здійснюється належний контроль за їх використанням;
 • обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
 • не забезпечується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни);
 1. діяльність спортивних залів, фітнес-центрів, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 20 кв. метрів загальної площі приміщення;
 2. відвідування закладів освіти здобувачами освіти групами кількістю більш як 20 осіб, крім закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти.

Також рекомендовано суб’єктам господарювання на період дії карантину внести (у разі потреби) зміни до режимів їх роботи з метою встановлення початку роботи о 9-й, 10-й годині чи більш пізній час. Зокрема, встановити початок роботи о 10-й годині або більш пізній час та час пріоритетного обслуговування з 10-ї до 12-ї години або з більш пізнього часу протягом двох годин громадян похилого віку та осіб з інвалідністю для суб’єктів господарювання, які провадять свою діяльність у таких видах економічної діяльності:

 • оптова та роздрібна торгівля;
 • ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів;
 • поштова та кур’єрська діяльність;
 • тимчасове розміщення та організація харчування;
 • страхова діяльність;
 • надання соціальної допомоги;
 • мистецтво, спорт, розваги та відпочинок.

За таких умов нам буде доволі складно не «поїхати мізками» у «чотирьох стінах»: закриють ресторани, театри, музеї та клуби. Тому «Вголос» визначив найкращі варіанти, як можна з користю використати час посиленого карантину, та у які кошти обійдеться таке дозвілля. Ба більше, ми розповімо, які подорожі в межах держави будуть доступні українцям та за яких умов можна перетнути кордон під час локдауну.

Спорт удома

Якщо ви не уявляєте свого життя без спорту, а спортивні та тренажерні зали не працюють під час локдауну, то можна ним зайнятись, не виходячи за межі власного помешкання. Це також може бути хорошим стартом, аби почати займатись спортом, якщо ви давно хотіли спробувати, але не мали достатньо часу. По-перше, це корисно, по-друге, так ви зможете тримати у формі власне тіло і здоров’я.

Тут є дуже багато різноманітних варіантів: воркаут за допомогою ваги власного тіла, скакалка, йога, фітнес, підтягування на турніку, штанга, гантелі, еспандери і навіть шведська стінка. Все залежить від того, яким групам м’язів ви хочете давати навантаження і наскільки «товстий» ваш гаманець.

Найпростіше – це воркаут із вагою свого тіла, для якого вам потрібен лише килимок для фітнесу. Його ціна починається від 100 гривень, а замінити його можна іншим м’яким килимом. Тут у пригоді вам стануть відеоуроки різних інструкторів, які ви можете безкоштовно знайти у соцмережі Youtube. Мінімальна ціна такого спорту – від нуля (якщо у вас є каремат або ж ви маєте, чим його замінити) до 100 гривень (мінімальна вартість такого килимка).

Якщо ж ваші сусіди вас зрозуміють або ж ви живете на першому поверсі, то ще одним непоганим варіантом може стати скакалка. Її ціна коливається від 40 грн. до 800 грн. Тобто, найдешевший варіант – 40 гривень і спорт з’являється у вашому житті.

На карантині можна займатись спортом

Йог та фітнес схожі на вищезгаданий воркаут, оскільки тут вам теж не потрібний додатковий інвентар. Тому нагадаємо: мінімальна ціна килимка для йоги та фітнесу становить близько 100 гривень.

Якщо ви хочете не лише скинути вагу чи просто тримати тіло у формі, а підкачати м’язи, то вам стане у пригоді «пристрій» турнік-бруси-прес. На ньому можна підтягуватись, віджиматись і качати м’язи живота. Найпростіша така конструкція коштує близько 420 грн., а найдорожча – 1600. Якщо ваші фінансові можливості не обмежені, то є ще варіант із цілою шведською стінкою, ціна якої починається від 2800 грн., а найдорожчі екземпляри вартують понад 6000 гривень.

Також, доволі популярним спортивним інвентарем є різного роду еспандери та резинки, розтягуючи які ви теж можете прокачати м’язи. Мінімальна вартість однієї такої стрічки – 62 гривні. Мінімальна ціна набору резинок різної щільності – 300 грн.

Якщо ви захоплюєтесь важкою атлетикою, то вам необхідна штанга і гантелі, які часто можна придбати у комплекті. Вони коштують від 2200 грн. і аж до 30000 гривень. Оптимальний варіант – близько 6000 грн. Додайте до цього вартість лавки для жиму, яка обійдеться вам щонайменше у 1500 гривень. Тому мінімальна ціна такого задоволення становить 3800 грн.

Домашній кінотеатр

Якщо ви любите кінематограф, а карантин «закрив» кінотеатри, то тут також є свої переваги. Такий стан речей дає вам можливість подивитись усе, що ви відкладали у «довгу шухляду» за відносно невеликі гроші. В Україні діє близько 15-ти платформ, які можуть стати вам у пригоді. Важливо зазначити, що мова піде виключно про легальні сайти, які коштують грошей. Тому, як би сильно вам не подобався капітан Джек Горобець, про «піратство» ми не говоримо.

Так, різні інтернет-провайдери або ж онлайн-кінотеатри пропонують свої послуги, які відрізняються умовами і цінами. Тут мова йде як про суто українські платформи, так і про міжнародні, які надають свої послуги на території нашої держави.

Українські кінотеатри пропонують різні варіанти передоплати, які передбачають різну кількість каналів та фільмів. Ви можете платити 80-197 грн./міс.; 79-159 грн./міс.; 49-299 грн./міс. Деякі платформи пропонують оплачувати конкретні фільми, ціна яких становить 50 гривень за кіно або від 20 до 100 гривень за один фільм. Цікаво, що при передплаті пакету послуг будь-якого із провайдерів, ви зможете дивитись багато телеканалів, не витрачаючи додаткових коштів.

Міжнародні онлайн-кінотеатри мають дещо інші ціни та умови. Тут все залежить від якості зображення та кількості пристроїв, які можуть транслювати фільми одночасно. Ціна підписки – від 25 грн./міс. (але фільми тут треба купувати окремо і їхня ціна коливається від 50 грн. до кількох сотень). Так, за умовами відомої платформи, за 7,99 євро на місяць ви зможете дивитись фільми лише з одного ґаджету і не у HD-якості. За 11,99 євро – 4 ґаджети і доступ до усіх стрічок. Інший провайдер, орієнтований не так на фільми, як на телепередачі, надає свої послуги за 5,99 євро на місяць.

Проблемою міжнародних платформ є те, що не всі фільми та передачі продубльовані українською мовою.

Онлайн-бібліотеки

Більшість онлайн-бібліотек в Україні є або безкоштовними, або надають доступ до великої кількості книжок безоплатно. Для цього інколи треба пройти просту процедуру реєстрації або просто підтвердити, що ви «не робот», ввівши код із зображення. Крім того, не є проблемою безкоштовно скачати ту чи іншу книгу на різних сайтах.

Якщо ж ви хочете підтримати мистецтво, яке ви любите, грошима, то купити книги різних жанрів можна за різними цінами. Так, роман «1984» Джорджа Оруелла можна купити за 120 гривень, «Біле Ікло» Джека Лондона коштує 437 гривень, а, наприклад, «Митний кодекс України» ви можете придбати за 105 грн.

До вартості цих книг, якщо ви їх купуєте у твердій палітурці, слід додавати вартість доставки.

Навчання

Із введенням карантину у березні 2020-го року, багато різних фірм та сайтів відкрили доступ до різного роду навчальних курсів на безоплатних умовах. Так, наприклад, тренінги, які раніше коштували від 500 грн. до 1000 доларів США зараз можна пройти безкоштовно.

Що стосується платних навчань, то сьогодні можна вивчити іноземну мову, мову програмування чи пройти тренінг з онлайн-торгівлі, сидячи вдома біля свого комп’ютера. Ціни тут коливаються і залежать від актуальності теми, затребуваності галузі та авторитету автора того чи іншого курсу навчання. Здобувати знання можна від 200 грн./год. до кількох тисяч доларів за весь курс.

Крім того, багато тематичних сайтів надають послуги «змішано». Тобто, частина курсів є доступною безкоштовно, а за інші треба платити. На усіх таких інтернет-ресурсах необхідно пройти нескладну процедуру реєстрації.

Подорожі в межах України

Якщо у вас є автомобіль, то для вас відкривається можливість подорожувати Україною. Оскільки замки та музеї не працюють під час локдауну, то про них не йтиметься. Береги України також омивають два моря, проте наш клімат не дозволяє засмагати посеред лютого, тому й моря ми оминемо.

Проте не морем єдиним багата природа України. Лижі, сноуборди, канатні дороги, засніжені вершини і справжня гірська романтика – це те, що можна знайти у Карпатах. Найбільший гірський хребет України відомий багатьма своїми курортами. Буковель, Яремче, Ворохта та Славське – головні із них. Саме їх ми і розглянемо.

Буковель

Проживання на території однієї із найдорожчих відпочинкових зон України вам обійдеться у різну ціну. Це залежить від готелю, кількості зірочок Мішлена та умов відпочинку. Мінімальна вартість ночі для двох дорослих та однієї дитини віком до 12-ти років становить 1500 гривень. Максимальна – 35000 грн. Оптимальні варіанти – 2500 – 4000 тисячі гривень. Паркінг коштує 150 грн. за ніч. Прокат одного сноуборду або пари лиж коштує 250 грн., шолом – ще 60. Один раз скористатись підйомником можна за 170 грн., а за пів дня треба заплатити 470 гривень.

Тобто, мінімальна ціна відпочинку на один день для трьох осіб (якщо лише раз піднятись на гору підйомником) буде коштувати 3090 гривень. Це без урахування харчування. Максимальну ціну курорту встановлюєте лише ви і ваші фінансові можливості.

Яремче

Вартість проживання двох дорослих та однієї дитини у Яремче бере початок від 450 гривень за ніч. Тут йдеться як про приватний сектор, так і про готелі. Максимальна ціна – 6210 гривень, а середній варіант обійдеться у 1000 – 2000 грн. Паркінг переважно включений у вартість житла. Ціна користування лижними трасами тут стартує від 30 грн. Прокат лижного спорядження вартує приблизно 120-200 грн. на день, сноуборд – 150-250 грн., сани – 70-100грн., окуляри – 30грн., а за абонемент на весь день доведеться заплатити близько 500 гривень за кожну особу.

Звідси й висновок, що мінімальна вартість відпочинку для сім’ї із трьох людей буде коштувати близько 930 гривень.

Відпочинок у Яремче – куди поїхати в Україні

Ворохта

За одну ніч для трьох людей тут доведеться заплатити від 1200 гривень до семи і навіть 16-ти тисяч гривень. Оптимально – 2000-3000 тис. грн. Паркінг тут також входить у цю ціну. Один підйом коштує 10 грн., але є абонементи за 180 грн. за 20 підйомів та 550 грн. за 50 підйомів. Користування трасою – 30 грн. Прокат лижного спорядження вартує 130-280 грн., сноуборд – 180-250 грн., костюм – 200-300 грн., куртка або штани – 130-180 грн., шолом – 70-120 грн., а за санки треба заплатити 80-150 гривень.

Найдешевший день відпочинку для трьох осіб обійдеться тут у приблизно 3030 гривень. Це за умови, що у вас є свій лижний костюм і вам не треба брати на прокат ні куртки, ні штанів.

Славське

Приватний сектор у Славському готовий прийняти вас від 200 гривень за одну особу, тобто за ночівлю трьох людей треба заплатити 600 гривень. Готелі пропонують свої послуги від 800 грн. до 6000 грн. за добу. Паркінг переважно включений. Якщо ви хочете піднятись на вершини, аби «просто подивитись», тобто без спорядження, то це вам обійдеться у 250 гривень за дорослого і 150 за дитину. Якщо ж ви віддаєте перевагу активному відпочинку, то за день катання (абонемент) ви маєте заплатити від 300 грн. до 750 грн. Прокат лижного комплекту коштує 150-200 грн., сноуборд – 150 грн., шолом – 50 грн., інструктор – 200 грн.

Тобто, якщо ви маєте власне спорядження і вам не потрібні послуги інструктора, найдешевший день відпочинку у Славському вам обійдеться у 1500 гривень. Якщо ви братимете на прокат спорядження та наймете інструктора, то вартість зросте до 2550 гривень за день.

Подорожі за кордон

У Державній прикордонній службі України прогнозують, що кордони не закриються під час локдауну, який розпочнеться 8 січня 2021 року. Таку думку висловив начальник управління організації прикордонного контролю Державної прикордонної служби генерал-майор Юрій Лисюк. «Наразі інформації про закриття пунктів пропуску під час жорсткого карантину у нас немає. Я думаю, що вони закриватись не будуть. Й іноземці, які в’їхали на територію України, можуть виїхати спокійно», сказав він. Це означає, що поїхати в іншу країну стане можливо для українців, проте не все так просто.

Пандемічна ситуація, пов’язана із коронавірусом, не є однаковою у всіх країнах. Зрозуміло, що й умови перетину кордонів із різними державами також є різними.

Так, Албанія, Болгарія, Єгипет, Сербія, США, Чорногорія — дозволяють в’їзд без будь-яких обмежень та тестування.

Для того, щоб потрапити на Багамські острови,  необхідно отримати дозвіл на сторінці агентства подорожей Багамських Островів. По прибуттю показати результати негативного тесту, якому не більше ніж 10 днів.

Якщо ви хочете полетіти в Туніс, то на вас чекає ПЛР-тестування по прибуттю та карантин від 7 до 14 днів.

При перетині кордону з Туреччиною українці проходитимуть медогляд. Якщо виникнуть симптоми COVID-19, необхідно здати безкоштовний ПЛР-тест. Для в’їзду в країну потрібен також страховий поліс на COVID-19.

Відпочинок під час лоудауну – куди поїхати

У Хорватії необхідно буде показати негативний результат ПЛР-тесту, зроблений протягом останніх 48 годин до виїзду. Якщо без тестування – обов’язкова 14-денна самоізоляція.

Також, для українців відкрили кордон наступні країни: Північна Македонія, Білорусь, Велика Британія, Мексика, Республіка Корея, Ірак, Іран, Афганістан, Південний Судан, Ефіопія, Сомалі, Кенія, Замбія, Танзанія, Бурунді, Сейшельські острови, Ліван, Словенія, Об’єднані Арабські Емірати, Ірландія, Мальдіви, Антигуа і Барбуда, Еквадор, Ямайка, Камбоджа, Коморські острови, Пакистан, Пуерто-Ріко, Сент-Люсія, Йорданія, Колумбія, Нігерія, Гана, Бахрейн, Перу, Пакистан, Сан-Томе, Прінсипі, Уганда і ЦАР.

Який би варіант дозвілля під час локдауну ви не обрали, не забувайте про правила карантину: вдягайте маски так, щоб вони закривали рот і ніс, використовуйте антисептики і головне – дотримуйтесь соціальної дистанції у 1,5 – 2 метри.

Роман Гурський, ІА «Вголос»