В Україні через світову пандемію коронавірусу вже найближчим часом можуть запровадити режим «надзвичайного стану». При цьому премєр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Кабмін уже готує законопроект, за яким в умовах надзвичайного стану усі повноваження передадуть президенту Володимиру Зеленському.

У яких країнах вже діє надзвичайний стан

Режим «надзвичайного стану» ввело багато країн Європи, серед яких: : Італія, Словаччина, Чехія, Ісландія, Естонія, Іспанія, Румунія, Польща, Сербія, Латвія, Болгарія, Швейцарія, Казахстан, США.

Що передбачає закон про надзвичайний стан

Введення надзвичайного стану в Україні регулюється законом "Про  правовий режим надзвичайного стану".

У ньому йдеться про те, що надзвичайний стан вводиться указом президента та повинен бути проголосованим Верховною Радою протягом двох днів.

Надзвичайний стан вводиться на місяць з можливістю його продовження.

Він передбачає такі основні пункти:

 • встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
 • обмеження руху транспорту та його огляд;
 • посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
 • заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
 • заборона страйків;
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

Крім того, для боротьби з епідемією ймовірно введуть і додаткові заходи протиепідеміологічного характеру, а це:

 • тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарного або тимчасового житла;
 • тимчасова заборона будівництва нових, розширення діючих підприємств та інших об’єктів, діяльність яких не пов’язана з ліквідацією надзвичайної ситуації або забезпеченням життєдіяльності населення та аварійно-рятувальних формувань;
 • встановлення карантину та проведення інших обов’язкових санітарних та протиепідемічних заходів;
 • запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності;
 • мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат;
 • зміна режиму роботи підприємств усіх форм власності, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції;
 • усунення від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану, та покладення тимчасового виконання їх обов’язків на інших.

Що таке надзвичайна ситуація?

Разом з тим, говорячи про коронавірус, фахівці закликають владу не до введення надзвичайного стану, а радше – надзвичайної ситуації, котра вже діє у Житомирській, Київській та Чернівецькій областях.

В умовах надзвичайної ситуації люди повинні:

 • дотримуватись правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях. Почитати правила можна тут, але вони здебільшого стосуються стихійних лих, аварій, катастроф і тероризму.
 • до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;
 • дотримуватися режимів захисту від епідемії, радіації тощо.

Чи потрібен надзвичайний стан в Україні та які він матиме наслідки для економіки та державної влади? Про це ІА «Вголос» поспілкувався із директором Інституту трансформації суспільства Олегом Соскіним, політологом Володимиром Волею  та економістом Олександром Охріменком.

Чи потрібно в Україні вводити режим «надзвичайного стану?

Володимир Воля:

В Україні потрібно запроваджувати режим «надзвичайного стану». У тому вигляді карантинні заходи, котрі зараз здійснюються – це виглядає для багатьох, як просто порада, котрою можна знехтувати. Люди можуть ходити на роботу, пересуватися транспортом і їм нічого за це не буде. На карантині люди повинні сидіти вдома, для них це не повинно бути відпусткою чи ще чимось. Карантин, як і надзвичайна ситуація, – це заходи, прив’язані до якоїсь локальної епідеміологічної частини країни. Тобто його запроваджують у певному районі чи населеному пункті. Те саме із надзвичайною ситуацією - наприклад, її запроваджують у випадку вибуху на якомусь підприємстві.

Натомість введення карантину по всій території України підпадає під дію закону Про надзвичайний стан. Звичайно, не варто застосовувати геть усі заходи, про які йдеться у цьому законі. Але там є пункти про необхідність введення його по всій території України. І ситуація із коронавірусом під нього якраз підпадає.

Карантин – це лише поради, а правових підстав для покарання за його порушення у нас немає

Він необхідний для того, щоб заходи були ефективнішими і всі підприємства припинили свою роботу. Без задіяння цього закону немає підстав, щоб керівники підприємств зупиняли процес. Бо карантин – це лише поради, а правових підстав для покарання за його порушення у нас немає. Ми не можемо запровадити патрулі на вулицях, які б просили людей повернутись у приміщення. Ті закони, які прийняті, не створюють правового режиму для цього.

Олег Соскін:

Як на мене, надзвичайний стан нам нічого не дасть. Потрібно рухатись по шляху Великобританії. Там Джонсон не ввів навіть карантину і тим більше, він, як у нас Шмигаль, не передає королеві Єлизаветі своїх повноважень. Аналогічна ситуація і у Нідерландах. Погодьтесь, це – не відсталі країни. Там влада заговорила про вироблення колективного імунітету, давши своїм громадянам важливі вказівки та застереження. Зокрема, у Нідерландах спрогнозували, щоб боротися карантином з коронавірусом, на це може піти рік. І що на весь рік закривати країну?

Щодо смертності від коронавірусу, то є важливий нюанс: в Італії середня тривалість життя майже 80 років. А помирають саме старші люди із хронічними хворобами. Саме тому і смертність від цієї недуги така висока. В Україні, як на мене, аж надто панічні настрої.

На момент «надзвичайного стану» прем’єр-міністр Шмигаль запропонував передати Зеленському всі повноваження. Це безпечно?

Олег Соскін:

Заяви Шмигаля свідчать про те, що в умовах небезпеки він не хоче нести якусь відповідальність. Він хоче зняти із себе усю відповідальність за поширення коронавірусу в Україні, а тим часом проводити оборудки спільно з його шефом Рінатом Ахметовим.

Передача повноти влади в одні руки – це дуже небезпечний вчинок, бо у нас війна на Донбасі, що вони по цьому питанні понаприймають? Це може закінчитись і диктатурою.

Володимир Воля:

Є певний алгоритм для введення в дію закону про особливий стан. Це – указ президента, де будуть перелічені окремі пункти, які вживаються на території України і впродовж двох днів Верховна Рада це ухвалює.

Як на мене, не потрібен окремий закон, щоб передати усю владу президенту. Ймовірно він некоректно висловився.

Тобто Верховна Рада повинна засідати, не можна давати в одні руки усю повноту влади. Парламент не може сказати президенту: роби, що хочеш, а ми самоусуваємось. Бо це – порушення Конституції. Роботу Ради в умовах надзвичайного стану не припиняють.

Введення надзвичайного стану вплине якось на економіку?

Олександр Охріменко:

В умовах надзвичайного стану наша економіка, важливі підприємства зупиняться

Після пандемії коронавірусу Україну очікують величезні проблеми в секторі економіки. У нас і зараз в умовах карантину та і без нього проблем було досить. А далі все буде ускладнюватися. Бо в умовах надзвичайного стану наша економіка, важливі підприємства зупиняться. Як наслідок - ніхто не працює, усі перебувають у стані краху.

Після дій влади, яка вирішила боротись із коронавірусом не заходами безпеки, а закриттям усього, у нас почнеться карколомний обвал економіки. Згодом влада зрозуміє усі наслідки своїх дій. Уже ні для кого не стане несподіванкою, що до кінця року наш ВВП суттєво впаде. Для того, щоб усе відновити до теперішнього рівня, нам знадобиться три роки.

P.S.

У Сербії влада ввела жорсткі обмеження в умовах надзвичайного стану: з 8 вечора до 5 ранку ніхто не може бути на вулиці, окрім працівників спеціалізованих структур та тих, хто має роботу в третю зміну.

З 18 березня у всіх містах заборонено виходити на вулицю особам, старшим 65 років, а в сільській місцевості особам старше 70 років.

Сербська армія взяла під свій контроль всі прикордонні переходи, усі міграційні центри та всі лікарні.

В Італії, де також діє закон про надзвичайний стан, без потреби усім заборонено виходити з дому. За порушення – штраф 200 євро. Також заборонено пересуватися між містами без дозволу місцевої влади.

Марія Бойко, «Вголос»