Однак, аби без проблем потрапити у аудиторію та сісти на своє місце (його номер має обов’язково співпадати із номером, який вказаний у перепустці-запрошенні) потрібно ретельно підготуватися. Перш за все усі учасники ЗНО мають дізнатися, де, в якому місті, навчальному закладі вони виконуватимуть завдання з обраного предмета. Ця інформація є у запрошенні-перепустці, які всі зареєстровані отримали поштою. У разі втрати чи неотримання запрошення-перепустки, кожен має можливість видрукувати його з інформаційної сторінки учасника ЗНО з сайту УЦОЯО чи ЛРЦОЯО, вказавши № сертифіката та пін-код.

Варто зазначити, що цього року в центрах оцінювання якості вирішили допомогти абітурієнтам і створили карти, на яких позначені пункти тестування із маршрутами, як туди доїжджати.

У Львівській області таких пунктів є 71: в мм. Львів, Дрогобич, Стрий, Самбір, Червоноград, Броди, Жовква, Новояворівськ.

Директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк пояснила, що на великі тестування, до прикладу, українська мова, задіяні усі пункти, а от тестування з хімії (це перший тест – 3 червня) абітурієнти Львівщини зможуть написати тільки у обласному центрі та Дрогобичі.

Зважаючи на це, варто наперед вивчити розклад автобусів, визначити маршрут у місті, яким найкраще доїхати до пункту тестування тощо. Адже з’явитися у заклад, де проводитимуть ЗНО, рекомендують хоча б до 10.30, бо прихід на тестування о 10.51 – це вже запізнення, а в кожному ПТ над завданнями працюватимуть від 220 до 310 абітурієнтів.

«Прийти у пункт тестування ми запрошуємо у 10.00, оскільки пропуск туди розпочнеться о 10.15. Не треба приходити всім о десятій п'ятнадцять, бо пункти тестування – це навчальні заклади, де буде розміщено від 220 до 350 охочих написати тести. Зрозуміло, що коли 250 людей прийде під двері о 10.15, то будуть корки і проблеми, буде певна напруга. Пропуск закінчується о 10.50, і 35 хвилин – цілком достатньо, аби пропустити 300 людей», – пояснила Лариса Середяк.

Варто наголосити, що перескладання тесту можливе тільки за поважних причин, підтверджених документально. До прикладу, якщо людина застрягне у ліфті, їй потрібно буде взяти довідку із ЖЕКу.

Якщо план доїзду (головне – вчасного) до пунктів пропуску абітурієнт вже склав, варто подбати про те, що він візьме із собою в аудиторію для тестування. Цих речей не так багато: сертифікат (який кожен отримав при реєстрації), паспорт (оригінал власного, а не копію, і в жодному випадку – не паспорт батьків), запрошення-перепустку (саме тут вказано, у який пункт тестування має прийти людина). Також учасники ЗНО повинні мати 1-2 ручки з чорнилами чорного кольору (гелеві, капілярні) і можна одну маленьку пляшечку води.

Не дозволяють під час тестування користуватися калькулятором, олівцями та гумкою.

В жодному випадку в аудиторію, де писатимуть тести, не можна заносити мобільних чи зчитувальних пристроїв. Якщо працівник ДСО (а вони будуть у кожному пункті тестування) знайде у абітурієнта мобільний телефон, людину позбавлять права продовжувати писати тест. У випадку, якщо цей тест – українська мова, потенційний студент втрачає можливість цього року вступити до ВНЗ, адже наявність сертифіката ЗНО з цього предмета є обов’язковою при вступі в будь-який заклад.

Ще один важливий момент: цього року центри оцінювання освіти впровадили технологічну перерву: вже після початку тестування в аудиторії будуть заходити уповноважена людина, відповідальний за пункт тестування та працівник Державної служби охорони. Ця перерва триватиме 2-3 хвилин: працівник ДСО перевірить учасників тестування металошукачем, відповідальний за ПТ перевірить наявність людей на своїх місцях, а відповідальна особа проставить печатки у спеціальних паспортах людей. Час технологічної перерви запишуть на дошці і його додадуть до загального часу тестування.

«Обшук абітурієнтів металошукачем – це вимушений захід. Справа в тому, що технології у нас розвиваються, студенти стають лінивіші, а багато хто вважає, що зараз усе можна купити, навіть питання і правильні відповіді у системі ЗНО. Щоб унеможливити це і розвіяти сумніви скептиків, ми запровадили таку міру», – пояснила Лариса Середяк.

Вона каже, що кожного року знаходять люди, які «забувають» про телефон, по якому «спілкуються лише з мамою», і відповідно втрачають право на результат у Зовнішньому незалежному оцінюванні.

Ще один важливий момент, на який радять звернути увагу абітурієнтам, – оцінка в ЗНО є рейтинговою. Тобто кількість правильних відповідей однієї людини порівнюють із відповідями іншої і складають певний рейтинг. Тому учасників тестування просять звертати увагу не лише на свої тестові зошити, але й на те, що відбувається у аудиторії, і у випадку порушення правил, говорити про це інструкторам.

Якщо абітурієнт вчасно добрався до пункту тестування, успішно зайшов у аудиторію, зайняв своє місце і не злякався перевірки металошукачем, то він вже зробив половину справи. Далі йому залишається просто зосередитись і вдало написати тести.

У визначений час свій результат можна буде побачити на інформаційній сторінці учасника ЗНО. А якщо виникають сумніви щодо правильності визначення результату роботи, можна подати заяву в Апеляційну комісію УЦОЯО протягом трьох днів з моменту оголошення результатів. Робота буде перевірена вдруге і результат МОЖЕ бути змінено.

Нагадаємо, основна сесія ЗНО відбувається з 3 по 27 червня. Цього року ВНЗ прийматимуть сертифікати із результатами тестування за 2008-2013 роки. Абітурієнти можуть подавати документи у 3 вищі навчальні заклади, а всередині ВНЗ – на три факультети.

Для участі у ЗНО в Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти цьогоріч зареєструвалися більше 18 тисяч абітурієнтів із Львівської області.