Цього тижня в Брюсселі відбувся саміт Україна-ЄС, під час якого активно обговорювали економічні угоди та подальшу співпрацю між Європою та Україною.

Також президент України здійснив робочий візит у Велику Британію, де були укладені угоди про військове співробітництво.

Наскільки цей візит президента Зеленського в Європу був вдалим та чого вдалось досягнути, з’ясовував ІА Вголос.

Війна на Донбасі

Під час саміту активно обговорювалась війна на Донбасі. Так, за словами члена Тристоронньої контактної групи Леоніда Кравчука, у ЄС вперше заговорили про те, що у війні на Донбасі винна виключно Росія. З цим частково не погоджується політолог-міжнародник Володимир Воля. Він відзначає, що позиція ЄС ніколи особливо не змінювалась.

«Якщо говорити про війну на Донбасі, то зараз буде багато інтерпретацій. Позиція ЄС була незмінною, її лише часто інтерпретують різні політики, залежно від того, як їм вигідно. За великим рахунком ЄС, коли говорив про відповідальність Росії за війну на Донбасі, то йшлось про те, що РФ підтримує бойовиків, фінансує та контролює їх. А тому Європа і визнала, що відповідальність за війну на Донбасі лежить на Росії.

Цей саміт важливий тим, що це визнання того, що відбувся акт агресії проти України. За нормами міжнародного права Росія не може нікого фінансувати на території України, бо це – втручання у наші внутрішні справи. Тим більше, коли з російського боку на Донбас відправляють військових радників та найманців, надають зброю і фінансування. А тому і в ЄС говорять, що зовнішні сили повинні піти з Донбасу задля врегулювання там ситуації», – наголосив міжнародний експерт Володимир Воля.

Саміт Україна-ЄС

Керівник центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко ж наголошує, що у ЄС фактично визнали, що через Росію немає миру в Україні.

«У Європі також висловились про підтримку зусиль України в переговорах щодо мирного врегулювання війни на Донбасі, а також прозвучала підтримка української позиції по Криму. У ЄС вважають, що наша влада робить все можливе для миру в Україні», – наголосив Фесенко.

Чи знімуть санкції з Росії?

У Європейському союзі запевнили, що санкції з Росії не будуть зняті до тих пір, поки агресор не поверне українські території.

«Саміт Україна-ЄС був важливим і з точки зору внутрішньополітичних дискусій всередині України. Бо у нас час від часу з’являються новини про те, що Європа готова зняти з Росії санкції.

Цього разу було наголошено, що ніхто нічого не зніматиме, доки Росія не припинить робити те, що вона робить в Україні», – сказав політолог-міжнародник Володимир Воля.

Чи заберуть в України безвіз?  

Попри скандали та чутки Європейський союз наразі не припинятиме з Україною дію безвізового режиму. Політолог Володимир Фесенко вважає це одним із досягнень української делегації.

«Як на мене, то саміт Україна-ЄС на цей раз став для нас успішним. Найголовніше, що до цього саміту в Україні було багато чуток про те, що нас позбавлять безвізу та зупиниться європейська інтеграція. Виявилось, що цього не буде: ніхто нічого не скасовує, а навпаки у спільній заяві за підсумками саміту було підтверджено, що безвіз зберігається і після завершення епідемії він буде відновлений у повному обсязі», -пояснив Фесенко.

Міжнародний експерт Володимир Воля додає, що європейські політики остаточно пояснили, що українці і надалі матимуть можливості користуватися безвізом.

«Євросоюз розставив крапки над «і» щодо майбутнього безвізу. Нам чітко відповіли, що цього не буде».

Економічні угоди

Якщо політична частина саміту «Україна-ЄС» була успішною, то в економічній спостерігаються провали, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

«Економічна частина була провальна. Україна підписала угоди на невелику суму коштів, а це 390 мільйонів євро. При цьому не була підписана, хоча попередньо була погоджена, програма підтримки інфраструктури Приазов’я, по якій передбачалось 500 мільйонів євро інвестицій та 500 мільйонів євро кредитів для України. Ті невеличкі програми на 390 мільйонів євро – це швидше технічна підтримка України, ніж серйозна економічна допомога. Для порівняння, на подібному саміті ЄС та країн східних Балкан, сумарне населення яких 13 мільйонів людей, ЄС виділив їм 9 мільярдів євро. Нам в 30 разів менше.

Також поки не було підписано та окреслено терміни промислового безвізу та не затверджена програма про вільний авіаційний простір. Також поки не зрозуміла доля траншу ЄС для України», – пояснив економіст.

Натомість політолог Володимир Фесенко наголосив, що перемогою можна вважати домовленості про зміни до угоди про асоціацію.

«Серед досягнень цього саміту, а він був швидше робочим, то це відзначають навіть критики Зеленського, Європейський союз погодився на необхідності оновлення угоди про асоціацію. Це нам потрібно для того, щоб розширювати наші квоти на європейському ринку. І дійсно, цю угоду потрібно модернізувати, бо її текст готувався ще під час президентства Януковича. З того часу багато чого змінилося.

І головне – нашій продукції потрібно розширювати присутність на європейських ринках. І важливим досягненням була згода Євросоюзу на початок перемовин про промисловий безвіз», – додав Фесенко.

За словами міжнародника Володимира Волі, обговорення змін умов про асоціацію це –  тривалий процес.

«Насправді в плані співробітництва проривних речей не було. Підписали угоди про кредити та фінансування ЄБРР реконструкції адміністративних будівель в Україні. Ось ці всі слова та тези про відкрите небо та промисловий безвіз – це реалістичні речі та і потрібні. Проте поки вони не реалізовуватимуться.

Щодо удосконалення угоди про асоціацію із ЄС, то це зараз подають, як перемогу Зеленського. Але насправді у ЄС ніхто не відкидав можливості перегляду її. Зараз просто запустили процедуру підготовки, а сам перегляд – це доволі не близька перспектива», – наголосив експерт.

Військове співробітництво

Важливим у плані військового партнерства для України був візит української делегації у Велику Британію.

«Я вважаю, що візит Зеленського в Європу та у Велику Британію був дуже успішним. Тут нашій делегації вдалось отримати більше конкретики та конструктивну, ніж це було раніше.

З точки зору співпраці у військовому секторі вкрай важливим був візит Зеленського у Велику Британію. Цей великий геополітичний гравець продемонстрував зацікавленість у стабільності в Україні та в нашій безпеці.

Також був підписаний Меморандум у військово-технічній галузі. А це – фактично взяття Великобританією на себе зобов’язань щодо будівництва майбутнього флоту України, бо його сьогодні в нас фактично немає. Також Британія виділить нам кошти на побудову новітніх катерів та розробку структури флоту. А я нагадаю, що ця країна має дуже великий світовий досвід щодо будівництва флоту, оскільки це – морська держава.

І найголовніше – у нас тепер є політичне підґрунтя для подальшої співпраці України та Великої Британії. Це я маю на увазі зустріч принца Вільяма, ймовірно майбутнього британського монарха, та президента Зеленського. Це дуже знакова зустріч, яка свідчить, що ця країна готова до співпраці з Україною», – пояснив військовий експерт Олег Жданов.

Погоджується із цим і політолог-міжнародник Володимир Воля, оскільки Велика Британія вже скоро вийде із ЄС, Україні потрібно буде напряму співпрацювати із цією державою.

«Візит в Британію виглядає робочим, оскільки очікується вихід Британії із ЄС. І якщо раніше ми з британцями співпрацювали через Брюссель, то тепер будемо напряму. І щоб правову прогалину врегулювати, ми почали підписувати угоди про співпрацю», – наголосив Воля.

Вакцина від коронавірусу

«Європейський союз під час саміту також підтвердив, що Україна отримає вакцину від коронавірусу, коли вона буде масово розповсюджуватися. Це – дуже важливий момент задля підтримки нашої країни», – наголосив Володимир Фесенко.

Чого вимагає ЄС від України

Крім обіцянок та підтримки, ЄС висунув Україні також і вимоги задля подальшої співпраці.

«Європейський союз висунув для України кілька умов, які нашій владі буде тяжко виконати. А це – боротьба з корупцією, яку Україна зараз успішно провалює», – сказав економіст Андрій Новак.

Володимир Воля додає, що Європа вимагатиме від Зеленського також й судової реформи.

«У ЄС також вимагають від нас реформи судової системи та посилення боротьби з корупцією. Це – наші хронічні проблеми. У цьому в нас немає ніякого прогресу. А тому в ЄС на цьому постійно роблять акцент. Плюс там висловили певні застереження з приводу збереження незалежності Нацбанку та антикорупційних органів», – додав експерт.

Марія Бойко, «Вголос»