Сьогодні, 8 серпня, діти з Жовківського району ознайомлювались із давньою технікою малярства у селі Стара Скварява. Організували цей проект працівники музею «Староскварявський іконостас ХV – XVIII ст.», який є філією Львівського музею історії релігії, а також за підтримки доброчинців – громадської діячки з Торонто Христини Цукровської та місцевого приватного підприємця Романа Демчини.

Учасниками літньої школи стали 12 дітей шкільного віку зі здібностями до малювання. Один раз на тиждень діти збираються в приміщенні Староскварявської сільської ради і протягом декількох годин змальовують ікону на липовій дошці, користуючись натуральними фарбами, які самі змішують. За взірець організатори проекту запропонували взяти ікону XV століття.

 «Ми приїхали у село на запрошення львівського музею історії та релігії для проведення літньої школи. Приїжджаємо сюди один раз на тиждень і кілька годин працюємо з дітьми, навчаючи їх іконопису. Писатимемо ікону протягом одного місяця, поетапно, використовуючи середньовічну техніку яєчної темпери. Діти самостійно роблять емульсію з натуральних пігментів і наносять фарбу на липові дошки. Дітей дуже зацікавив процес писання ікон, адже вони самостійно замішують фарби, розводять емульсію, наносять на дерево, моделюють лик. Така робота навчає бути терпеливим та акуратним», – розповідає викладачка з УКУ Юлія Кузь.

Для писання ікони учасники могли вибрати один із двох взірців ікон XV століття – Архангела Михаїла або Гавриїла. «Це еталонні ікони західноукраїнського іконопису середньовіччя, тому саме з них ми починаємо навчати іконопису», – зазначає Юлія.

«Іконопис – набагато важча праця, ніж малювання картин на полотні, бо потрібно знати правила та техніки нанесення фарб на дерево. Спочатку процес може нагадувати етап розмальовки, але на третій день ми розпочинаємо наводити рисунок, моделювати одяг та висвітлювати обличчя, які є складнішими етапами. Для того, щоб написати ікону потрібно приблизно 5 днів», – описує процес створення ікони один із викладачів.

Львівський музей історії та релігії активно працює в сільських філіях і свою увагу спрямував на розвиток талантів дітей. Продовженням культурного проекту стане реставрація хрестів біля старої церкви та закінчиться відкриттям елітного театру у селі Стара Скварява.

«Вартість культурного проекту 10 тисяч гривень, що включає витрати на матеріали та навчання дітей. Соціальний проект коштуватиме 20 тисяч – це кошти львівської фундації, які підуть на реставрацію та створення кінотеатру», – розповідає Зоряна Білик, заступник директора з музейного розвитку львівського музею історії релігії.

Заняття в іконописній школі триватимуть упродовж літніх канікул 24 серпня відбудеться виставка робіт художників у філії львівського музею історії релігії в селі Стара Скварява. Це приміщення – одне з найдавніших пам’яток народної архітектури, дерев’яна церква святого Архистратига Михайла 1508 року з унікальним іконостасом ХV – XVIII ст.

Нагадаємо, торік у цьому селі відбулася «Літня дитяча гончарна школа» , де юні учасники мали можливість навчитися ліпити із глини гончарні вироби.

Фото Вікторії Боруцької.