Насправді, на таких умовах договір укладають лише в кіно – для більшої драматичності. Однак вже тоді на Заході застосування шлюбного договору було явищем звичайним. В Україні поняття шлюбного договору (далі – договору) з’явилось відносно недавно, років 10 тому. Хоча українській національній традиції така форма шлюбної угоди не є притаманною. Можливо саме тому договір, який так широко використовують на Заході, в нас залишається незатребуваним.

Судова практика показує, що в судах першої інстанції найчастіше перебувають в провадженні справи, які стосуються розірвання шлюбу, стягнення аліментів та поділ майна подружжя. Тому не буде зайвим молодим парам зважитись на укладення договору, який в майбутньому може зекономити час та зберегти стосунки. Укладення шлюбного договору, процедура, яка не вимагає багато часу, а гарантія впевненості супроводжуватиме упродовж всього подружнього життя.

Що стосується українського законодавства, яке регулює укладення договору, основним документом тут є Сімейний кодекс (далі – Кодекс), а саме його 10 глава.

Що таке шлюбний договір?

Перш за все це документ, який є чинним упродовж всього життя подружжя. Важливо пам’ятати, що не все можна застерегти шлюбним договором, позаяк відповідно до ст. 93 Кодексу – договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються майнові обов’язки та права. Тому не варто вписувати у зміст договору, до прикладу, правила особистих відносин.

Зміст шлюбного договору

Текст шлюбного договору може містити такі норми:
– загальний термін його дії;
– майно, яке дружина чи чоловік передає для використання на спільні потреби сім’ї;
– правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з одруженням;
– використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб;
– можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу;
– установлення за майном, набутим за час шлюбу, статусу спільної часткової власності або особистої приватної власності кожного з них;
– будь-які інші умови щодо правового режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства;
– можливість проживання у житловому приміщенні, яке належить одному з них чи є їхньою спільною власністю;
– порядок користування житловим приміщенням.

Такий перелік не є вичерпним і може бути доповнений іншими положеннями, які стосуються майнових прав. Що стосується порядку користування приміщенням, то такий порядок прописується у випадку, коли один з подружжя переселяється жити до іншого. Цікаво, що договір може скасувати виплату аліментів, якщо в ньому буде прописана норма, яка заміняє таку виплату (наприклад – одноразова грошова допомога).

Коли укладати?

Укласти його можна і перед реєстрацією шлюбу, і в період спільного проживання. Але змушувати укладати шлюбний договір ніхто не має права, шлюбний контракт – справа виключно добровільна. У випадку укладання договору до реєстрації шлюбу, він набирає законної сили в день реєстрації. Також перебуваючи в подружньому житті, ви в будь-який момент можете укласти договір, який набирає законної сили з дня нотаріального завірення.

Вартість

Можливо, це і є відповіддю на проблему незатребуваності такого договору. Адже вартість послуги з підготовки шлюбного контракту залежить від розмірів майна, охопленого умовами цього договору. А оскільки укладають контракт, здебільшого стосовно нерухомого майна, то коштувати контракт може і 500 грн., і 10 тис. грн.

Основні «плюси»

Якщо так станеться, що у вас виникне спір, стосовно вашого майна чи навіть сплати аліментів з вашою дружиною чи чоловіком, договір стане альтернативою судовій тяганині. У договорі можна прописати деякі норми інакше, ніж в Кодексі. До прикладу норму статті 62 Кодексу в якій йдеться про поділ майна сторони можуть змінити на свій лад. Але найголовніше необхідно пам’ятати, що при укладенні шлюбного контракту відповідно до вимог статті 93 Сімейного кодексу України цей договір не повинен погіршувати матеріальне становище жодного з подружжя.