Одразу після візиту Володимира Зеленського у Велику Британію деякі українські ЗМІ поширили інформацію про те що президент мав зустріч із керівником британської розвідки МІ-6 Річардом Муром.

За їх даними, це все проходило у режимі секретності, оскільки на розмову з керівником МІ-6 не допустили жодного працівника Офісу президента. Як наслідок, ЗМІ зробили висновки про те, що в оточенні президента є багато російських агентів.

Згодом інформацію про зустріч підтвердив і сам президент Зеленський. Проте він наголосив, що мова йшла не про російських шпигунів у його оточенні, а про національну безпеку України та про ЗМІ, які фінансуються країною-агресором.

«Зі всього обсягу питань із нашої довгої двогодинної зустрічі більшість становила інформація про допомогу й захист нашого суверенітету й територіальної цілісності. Деталі я не можу розповсюджувати.

Вони сказали, що у нас велика проблема з тим, що ЗМІ фінансуються не тільки українцями. Що в Україні, на жаль, багато з тих телеканалів, які ми з вами знаємо, фінансуються різними групами», – пояснив Зеленський.

Наскільки важливою є зустріч президента України із керівником британської розвідки та чи можуть бути в оточенні Володимира Зеленського російські шпигуни? Про це ІА Вголос поспілкувався із генерал-майором Служби безпеки України, колишнім заступником голови СБУ Віктором Ягуном, полковником запасу, екс-працівником Генштабу ЗСУ Олегом Ждановим, політичним аналітиком Олександром Кочетковим та кандидатом політичних наук, міжнародником Юрієм Олійником.

Наскільки важливою є зустріч президента Зеленського із керівником МІ-6?

Юрій Олійник:  

Налагоджувати партнерські стосунки із Великою Британією потрібно. Зеленський – це чи не єдиний український президент, з яким зустрічаються подібні посадовці. І ця зустріч – це налагодження відносин між розвідками, що є для нас дуже важливим, бо, можливо, і дійсно почнеться очищення України від російської агентури. Адже країни НАТО мають добрий досвід боротьби із російськими шпигунами.

«Західні спецслужби завжди інформували наших президентів»

Що означає така зустріч?

Олександр Кочетков:

По-перше, щось подібне відбувається із кожним нашим президентом, окрім Кравчука, який не встиг покерувати Україною. Мається на увазі те, що західні спецслужби завжди інформували наших президентів про те, що в його оточенні є люди, які займались неподобствами. Але зазвичай це стосувалось корупційних схем великого масштабу. Тобто зазвичай повідомлялось, що є певний чиновник, який буквально «гребе гроші не лопатою, а бульдозером».

А от те, на що зараз натякають інформовані особи – це вперше в історії України. І мова тут ймовірно йде про те, що в найближчому оточенні президента є люди, які мають інше геополітичне позиціонування, ніж це декларує президент. От раніше такого просто не могло бути. Тобто поруч із президентом не було людини, яка вважає, що потрібно йти в іншому напрямку, ніж це проголошує глава держави. Тобто це або президент нам розказує казки, а має іншу позицію, або взагалі її немає. А відтак, іноземці вважають, що позиція оточення президента є небезпечною для України, а Зеленський не може домогтися, щоб поруч з ним були однодумці, а не ті, що мають протилежні ідеї. Ця ситуація із зустріччю Зеленського з керівником МІ6 Річардом Муром – надзвичайна. Бо такого ще не було, щоб мова йшла про геополітичне позиціонування.

Олег Жданов:

Те, що зустріч Зеленського із керівником МІ-6 справді відбулася, навіть немає сумнівів. Справа у тому, що зазвичай голова розвідки будь якої країни може зустрічатись лише з іноземними лідерами країн-партнерів або держав, в яких зацікавлена дана країна за дорученням власного керівництва. Тобто це – або прем’єр-міністр, або президент.

Чи могла британська розвідка вказати на російських шпигунів у владі?

Олег Жданов:

Я думаю, що говорили саме про витік інформації із Офісу президента. А це саме те, про що в першу чергу повідомили ЗМІ. Оскільки після публікації інформації президент почав одразу виправдовуватися. Бо зазвичай він не реагує на інформаційні вкиди чи заяви, що лунають в ЗМІ.

Що стосується наявності людей, які можуть забезпечувати цей витік інформації, то яскравий приклад –  Андрій Єрмак. По-перше, його батько та мати – це професійні розвідники, які працюють в одній організації – Головне розвідувальне управління Збройних сил Російської Федерації. Його батько дружить із шефом зовнішньої розвідки Росії та живе у Москві. Ну як ви думаєте, син міг вирости автономно від батьків та стати великим патріотом? До речі, Єрмак народився у місті Ленінград, це у теперішній Росії. Проте в офіційній біографії чомусь пише, що він народився у Києві.

Ще одна чоловік (наразі ще не з близького оточення президента, але саме у його лабораторіях «Євролаб» Зеленський свого часу здавав аналізи) – Андрій Пальчевський. Він – офіцер Головного розвідувального управління РФ, у 80-х роках був членом дорадчої групи президента Куби Фіделя Кастро. До речі, «Євролаб» Пальчевського функціонує ще й у Москві. От це те, що лежить на поверхні.

А тому керівництво Великої Британії розуміє, що будь яке слово Зеленського, сказане в Офісі президента або на міжнародних зустрічах вже через кілька годин знатимуть у Москві. Ось це їх обурює. І, як на мене, британці висловили свою позицію та вимагали від Зеленського визначитись, з ким він та на чиєму боці. До речі, друге питання на цьому всеукраїнському опитуванні про вільну економічну зону на окупованому Донбасі – це вже насторожує, бо саме цю ідею активно пропихає Путін.  І у мене є побоювання, що Зеленський вибрав не Україну.

«Не зі всіма керівниками держав зустрічається керівник МІ-6»

Віктор Ягун:

По-перше, ситуація із зустріччю президента Зеленського у Великобританії із МІ-6 виглядає приблизно так само, як істерія довкола фото, що Зеленський їсть на фронті, а поруч з ним сидять нібито «голодні військові». Тобто ми маємо лише інформацію про зустріч. А все решту – це домисли журналістів. Бо на цій зустрічі було дуже обмежене коло осіб. І я не вірю, що британська розвідка «злила» інформацію про зустріч виданню «Дзеркало тижня» чи навіть, що смішніше, на цій зустрічі сидів таємний кореспондент цього видання.

По-друге, чомусь, коли говорить президент, йому ніхто не вірить. А тому в нас є достеменний факт, що Зеленський зустрічався із керівником МІ-6. І це – дуже позитивний факт. Це – екстраординарна ситуація, тому що не зі всіма керівниками держав зустрічається керівник МІ-6. а тут зустріч відбулась. І якщо вірити офіційному коментарю президента, то там було обговорено питання інформаційної протидії російській загрозі, ситуації на сході та боротьбі із фейками у ЗМІ. Також наші партнери надали інформацію про фінансування деяких ЗМІ не з українських джерел.

І це основне, на чому варто робити акцент. Але у нас є журналісти, які частково отримують кошти не з України та не із Заходу, тому саме вони і «роздули» цю ситуацію довкола зустрічі, щоб не акцентувати питання на тому, що нас найбільше цікавить. Йдеться про те, що окремі ЗМІ фінансуються нашим ворогом та продукують фейки, які погано впливають на ситуацію в Україні та країнах-партнерах.

А теоретично в оточенні президента України можуть бути іноземні шпигуни? 

Віктор Ягун:

Щодо наявності агентури в оточенні президента – це беззаперечний факт у тому плані, що її не може не бути. При цьому вона працює не лише на ворога, а й на наших друзів. Бо спецслужба, яка себе поважає, намагатиметься отримати інформацію з перших джерел. І справді такі люди становлять небезпеку. СБУ повинна їх виявляти. І судячи з того, що раніше викрили перекладача Гройсмана, наші спецслужби працювали. Як це відбувається зараз – я не можу коментувати.

Як мав би відреагувати президент на повідомлення від британської розвідки?

Олександр Кочетков:

Подібна інформація потребує дуже жорстокої та рішучої реакції. Правильно було б, щоб ще до повернення із Великої Британії, президент зробив кадрові висновки. Він мав написати указ про звільнення тої особи, проти якої є підтверджена інформація, що стосується співпраці з Росією.

Це б показало, що Зеленський орієнтується на наших західних партнерів.

Але він вчинив зовсім по-іншому. В мене таке враження, що ми так і не дізнаємось, про кого конкретно йшла мова. На жаль, Зеленський, маючи навіть якусь інформацію щодо неправомірних діянь свого оточення, і далі вважає, що це,мовляв,  не головне і продовжує орієнтуватись на свої дружні та родинні стосунки.

Марія Бойко, «Вголос»