Пропозиція скоротити тривалість робочого тижня викладена в проекті закону « Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» (№3104).

Авторами законопроекту стали опозиційні депутати від ВО «Батьківщина» Андрій Павловський та Олександр Турчинов. На думку авторів проекту, тривалість робочого дня не повинна перевищувати 8 годин. І хоча відповідно до норм чинного законодавства, в Україні така практика запроваджена, депутати наполягають переглянути цю норму з урахуванням певних деталей.На думку вчених, робочий день не повинен перевищувати 8 годин, а у разі перевищення цієї межі знижується працездатність і настає перевтома. Крім того, парламентарі додають ще такий важливий фактор – як час на дорогу.

Виснажлива дорога в задушливому, переповненому людьми громадському транспорті до місця роботи на початку робочого дня й додому в його кінці, як правило, в години пік, коли в містах на дорогах затори, часто відбирає 2—3 год. законного відпочинку», — йдеться в пояснювальній записці.

Такий дискомфорт повинен позначитись на нормах Кодексу законів про працю, і тому, наголошують нардепи, тривалість робочого тижня має бути скорочена як мінімум на 2 години.

«Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 38 год. на тиждень», — пропонують опозиціонери прописати в ст.50 КЗпП. Також в документі згадується про світовий досвід тривалості робочого тижня. За  інформацією нардепів, в Японії, встановлено 36-годинний робочий тиждень, у скандинавських країнах — 36—38-годинний.

Опозиціонери – не перші

Опозиціонери далеко не перші, хто ініціює питання про зменшення робочого часу. У 2012 році окремі профспілкові організації запропонували визначити робочий тиждень у межах 35 год. В тому випадку, доцільність такого скорочення обгрунтовувалася тим, що підприємствам доведеться збільшувати штат працівників, а значить, удасться зменшити кількість безробітних. Автором такої ініціативи був депутат Антон Яценко. 

Однак, як виявилось тоді, зменшення робочого часу можна запровадити лише для ефективних економік. Як виявилося згодом, заповітного приросту ВВП так і не відбулось – ініціативу вирішили залишити на «кращі часи».

Очевидно, що нинішні умови далеко не оптимальні для скорочення робочого тижня. До того ж продуктивність праці в нашій країні — одна з найнижчих в Європі й, за деякими даними, у 5 разів поступається американській. Тому без модернізації виробництва навряд чи можна очікувати, що кількість робочих годин можна буде скоротити без ризику для благополуччя держави.

Трудовий кодекс – альтернатива влади

У 2007 році, з «легкої руки» представників теперішньої провладної партії, було запропоновано проект закону про внесення змін до чинного КЗпП. Тоді законопроект дійшов до другого читання, але викликав хвилю обурення серед робітників та профспілкових організацій. І хоча виправдання 48 робочим годинам ініціатори законопроекту знайшли, мовляв, 40 год. на тиждень — надто мало для тих, хто працює за вахтовим методом чи сезонно в сільському господарстві. Однак згодом від цих пропозицій усе ж вирішили відмовитись.Правонаступником документу за 2007 рік є документ №2902. Так, наприкінці травня в парламенті було зареєстровано проект Трудового кодексу, внесений «регіоналами» Ярославом Сухим і Олександром Стояном.

«Проект має визначити основні засади й механізми реалізації трудових прав і гарантій працівників, створення належних умов праці та забезпечення захисту інтересів працівників і роботодавців в умовах ринкової економіки», — обгрунтували нардепи необхідність прийняття нового акта.

Норми нового кодексу є багато в чому дублюючими нормами вже згаданого документу і тому не виключено, що проект нового кодексу викликатиме ще чимало суперечок.

Лесик А.Й.