Всередині президентської партії «Слуга народу» одразу після виборів був помітний ідеологічний дисонанс: одні – були учасниками Революції Гідності та сповідують проукраїнську ідеологію, інші – обожнюють українофобів Шарія та Портнова і роблять усе, щоб дискредитувати українських ветеранів, волонтерів та Небесну сотню. Нардепи Зеленського із перших днів існування партії обзивають одне одного у соціальних мережах то «слугами Сороса», то «слугами Коломойського», алкоголіками, наркоманами та д#білами.

А після того,  як голова Офісу президента Андрій Єрмак погодився на прямі перемовини з бойовиками, депутати від СН пішли на відверту конфронтацію. Так, було зібрано 55 підписів «слуг», котрі відверто заявили, що вони проти подібного сценарію, а скандального Сергія Сівохо потрібно звільнити за його «платформу примирення» та заяви про «громадянську війну». Не допомогла навіть термінова зустріч Єрмака із «слугами».

Відтак, у конфлікт втрутився сам Зеленський. Він одразу після інтерв’ю нардепа Гео Лероса, у якому депутат вкотре пояснив, що Єрмак у Мінську «зливає» Україну, звільнив того з посади позаштатного радника.

Наразі, за даними політологів, партія «Слуга народу» в умовах пандемії коронавірусу відмовляється збиратися та голосувати за те, що пропонує Зеленський.

Чи це означає крах монобільшості в українському Парламенті та що буде далі?

Про це ІА «Вголос» поспілкувалось із політологом, директором соціологічної служби «Український барометр» Віктором Небоженком, політтехнологом Ярославом Макітрою та політологами Кирилом Молчановим та Володимиром Волею.

Що означає бунт в «Слузі народу»?

Ярослав Макітра:

Фракція «Слуга народу» завжди була строкатою, у них немає одної чіткої ідеологічної лінії. У членів цієї політичної сили постійно були такі теми, які призводили до розколу всередині партії. Проте раніше ті теми, які їх розколюють, ніхто не виносив на загальне обговорення. Вони або не вносились у Парламент, або вирішувались кулуарно. Проте зараз з’явилось дуже болюче ідеологічне питання: прямі перемовини з бойовиками. А нагадаю, ця ідея належить куму Путіна Віктору Медведчуку. А тому вже зараз депутати себе показали. Це все у подальшому може лише загостритись: вже зараз ми маємо проблеми із боротьбою з коронавірусом і все це сумарно може спрацювати проти влади.

Віктор Небоженко:

Зараз виділяються ті, хто хочуть залишитися у політиці та мати якесь майбутнє

Ідеологічно такої партії, як «Слуга народу», немає, а тому нема чому розпадатися. Зараз мова йде про формування власних політичних поглядів у частині депутатів. У цих людей є спільні погляди, а у інших їх немає - вони просто функціонери, які роблять те, що їм сказали «хазяї фракції». Зараз виділяються ті, хто хочуть залишитися у політиці та мати якесь майбутнє. Вони цим демаршем показали президенту, що він повинен був їм сказати, що він планував робити і узгодити із ними свої дії. Окрім того, вони, сповідуючи проукраїнську позицію, не хочуть бути відповідальними за домовленості з бойовиками. Ці 55 людей не хочуть бути маріонетками, вони прагнуть стати таки депутатами, які вважають, що прямі домовленості з бойовиками – це удар  по престижу та статусу України у світі. Ймовірно у них є свій план, вони хочуть щось робити, але їм не дають.

Володимир Воля:

Серед причин, чому фракція може розвалитися, можуть бути і певні, поки ще не відомі нам елементи з приводу того, як Офіс президента збирається врегульовувати конфлікт на Донбасі, як він тактично та стратегічно діятиме. Поки що коронавірус відсунув тему нормандських переговорів на другий план, усі ізолюються один від одного, щоб зменшити швидкість поширення коронавірусу. Але тема домовленостей з бойовиками все ж залишається як ніколи актуальною. Бо ми побачили, що попри запевнення Єрмака та його тиск на партію, у «Слузі народу» все ж таки викристалізовується доволі стійка група народних депутатів, котрі виступають проти тих форматів, котрі пропонує Єрмак.

Як за таких умов працюватиме Парламент?

Володимир Воля:

На мій погляд, Зеленський змушений буде рахуватися із думкою цих людей, котрі не згодні з Єрмаком.

Кирило Молчанов:

Оскільки Зеленський йде практично тими самими кроками, що і Порошенко, то у майбутньому його фракція у Верховній Раді робитиме те саме, що і фракція Петра Порошенка у минулому скликанні Парламенту. Тоді формально була коаліція БПП та «Народний фронт», їх було десь 215-220 людей. Вони для голосування підтягували представників інших партій. Те саме буде і зараз.

До «Слуги народу» підтягуватимуть групу нардепа Шахова «Довіра». Ми вже бачили, що за звільнення генерального прокурора Руслана Рябошапку голосувала партія «Опозиційна платформа «За життя». А тому на початкових етапах до голосування підтягуватимуться подібні політичні сили. Питання, доки це триватиме.

Єрмак продовжить гнути свою лінію?

Кирило Молчанов:

Єрмак продовжить гнути свою лінію, оскільки в Офісі президента розуміють, що ключовою обіцянкою Зеленського є мир на Донбасі. І наша влада на фоні феєричних провалів у економіці після коронавірусу ймовірно піде на вагомі поступки у переговорах з Росією та її бойовиками на Донбасі, щоб добитися «швидкого миру». Також Зеленський переконаний, що без «миру на Донбасі» у нього почне швидко падати рейтинг.

Проте тут так склалося, що велика частина фракції «Слуга народу» не поділяє подібних цінностей. Для них важливим є все таки проукраїнський вектор у внутрішній та зовнішній політиці. І Зеленський, і Єрмак розуміють, що впровадження «мінських угод» призведе до розпаду «Слуги народу». І, як на мене, в Офісі президента погодяться радше на розпад партії та дотискатимуть це питання. І у цьому в них вже є соратники – це «Опозиційна платформа-За життя» - ці радо підтримають Зеленського-Єрмака.

Володимир Воля:

Є два сценарії розвитку подій у майбутньому. Перший – влітку Андрій Єрмак піде у відставку. Другий – через рік відбудуться нові дострокові парламентські вибори. При цьому, як на мене, саме наступної весни пройдуть і чергові місцеві вибори.

Зараз не Донбас, а коронавірус може докорінно змінити розклади в українській політиці

І зараз складно визначити по якому сценарію піде Зеленський. Як на мене, то вони рівнозначні. Хоча зараз проти Єрмака грає ситуація із коронавірусом, бо багато в чому саме він несе відповідальність за багато рішень під час карантину. Зеленський сам не працює, він наймає людей, котрі мають вирішувати ті проблеми, які він вважає пріоритетними. І зараз виглядає так, що ідея Єрмака про консультативну раду із ОРДЛО спровокувала розкол партії «Слуга народу». Йому ж і відгукнуться результати боротьби з коронавірусом. Бо лінія цих кроків з карантином – це шлях повторення помилок Італії. Тобто зараз не Донбас, а коронавірус може докорінно змінити розклади в українській політиці.

Ярослав Макітра:

Гра Єрмака із «Мінськими домовленостями» може закінчитись формуванням депутатської групи всередині самої партії. Може дійти і до демаршу цих депутатів та виходу з партії.  Зараз ті депутати, які виступають проти ідей Єрмака, є у виграші, бо на це все впливає ситуація із коронавірусом. До цих людей тепер можуть і приєднатися інші депутати від «Слуги народу», які мають нейтральну позицію, проте невдоволені керівництвом партії.

Зеленський раніше погрожував депутатам достроковими виборами. Це зараз можливо?

Кирило Мочанов:

Дострокові вибори в умовах пандемії коронавірусу неможливі, але от восени у випадку загострення ситуації у Верховній Раді та владі вони можуть відбутися.

Володимир Воля:

Дострокові парламентські вибори можуть відбутися з багатьох причин. В тому числі і через те, наскільки успішно чи неуспішно впорається влада із епідемією коронавірусу в Україні. Так, ми бачили, що у міру того, як ми віддаляємось від попередніх парламентських виборів, у порядку денному постає все більше проблем, яких неможливо не вирішувати і дійсно ми бачимо, як фрагментується пропрезидентська парламентська більшість. Тому вибори можуть бути навесні 2021 року. Причому і парламентські і місцеві одночасно.

Марія Бойко, «Вголос»