День весняного рівнодення є важливою віхою зміни сезонів, адже це й астрономічний початок весни, інформує прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України.

20-21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними.
Весняне і осіннє рівнодення вважаються астрономічним початком відповідних пір року. Проміжок між двома однойменними рівноденнями називається тропічним роком, яким і прийнято вимірбювати час. 
Тропічний рік становить приблизно 365,2422 сонячних діб, тому рівнодення припадає на різний час діб, пересуваючись вперед щоразу майже на 6 годин. 
Юліанський рік має 365 і 1/4 діб. Вставний день високосного року повертає рівнодення на колишнє число року, але тропічний рік трохи менший, ніж юліанський, тому рівнодення насправді повільно відступає за числами юліанського календаря. 
У григоріанському ж літочисленні через пропуск трьох днів у 400 років рівнодення майже нерухоме (григоріанський рік в середньому становить 365,2425 діб). 
З прадавніх часів весняне рівнодення вважали великим святом, а в першу неділю після настання рівнодення у слов’ян святкувся Велик-день – «великий день», – сонячне свято, час, коли день перемагає ніч («великий день»), весна – зиму, так і починається новий рік за сонячним календарем. 
З цим днем пов’язано багато прикмет:

-  Рівнодення з давніх часів вважається магічним святом, а тому навіть думки людини у цей день можуть мати сильний вплив на подальшу долю. Тому наші предки вірили, що в цей день потрібно думати тільки про хороше, щоб у прийдешньому році було все тільки хороше і добре.

- Якщо на свято видалася тепла погода, то заморозків можна вже і не чекати.

-  Яка погода буде в цей день, така буде і наступні 40 днів.

-  А ось сумувати в день весняного рівнодення не можна у жодному разі, інакше так і проїдеш цей рік у зневірі і нещасно. Вважалося, чим радісніше і веселіше пройде цей день, тим краще пройде і весь рік.

Оскільки це свято вважається ще й магічним, то ворожіння у цей день набували особливого значення, адже бвважалося, що добрі і злі сили зрівнюються.  До прикладу, у цей день пекли млинці, і якщо перший млинець грудкою, то дівчата вірили, що вийдуть заміж вже у цьому році.

Коли дівчина хотіла дізнатися, якої статі буде її перша дитина, то вона стежила за тим, хто візьме перший млинець зі святкового столу. Якщо чоловік, то потрібно чекати хлопчика, і відповідно - якщо жінка, то дівчинка.

Багато дівчата вірили, що саме цієї ночі сни будуть віщими. Перед сном зазвичай багато ворожили на чоловіка – клали під подушку два тузи (пікового і бубнового), трефовую десятку, ключ, кільце (тільки не обручку), скоринку хліба, гілку верби і шматочок пирога. Всі предмети необхідно було загорнути у білу хустку. Вранці дівчата віщували майбутнє залежного від того, що наснилося вночі:

-якщо кільце, то скоро буде весілля;

- якщо яка-небудь карта пікової масті, то до біди;

- якщо ключ, то до успіху в роботі;

- якщо пиріг або тістечка, то скоро буде удача і радість;

- якщо хліб, то до успіху на роботі;

- якщо будь-яка рослина, то це до хорошим несподіваним новин;

- якщо бубнова карта, то чекайте збагачення;

- якщо трефова карта, то чекайте переїзду.

 

«Вголос»