Праведна Єлизавета, за переказами, була двоюрідною сестрою Діви Марії . Разом з чоловіком вона жила в Хевроні. Подружжя досягло похилого віку, але дітей не мали.

Одного разу Захарію з'явився архангел Гавриїл і повідомив, що в нього скоро народиться син Іван. Священик не повірив цій новині, тому Бог покарав його і відібрав дар мови.  Здатність говорити повернулася до Захарія тільки в день народження сина.

Під час масового вбивства немовлят Єлизавета з Іваном ховалися в пустелі. У цей час Захарія схопили і вимагали сказати, де перебуває його дружина і син. Однак священик нічого не сказав, тому його вбили просто в храмі.

За однією з легенд , Єлизавета померла через 40 днів життя в пустелі, а Івана вигодував ангел.

За переказами, Єлизавета перша передбачила своїй двоюрідній сестрі Марії народження Спасителя. Тому в народі день пам'яті батьків Іоанна Хрестителя вважався відповідним для передбачень і ворожби . Дівчата зазвичай ворожили на судженого, намагаючись дізнатися свою долю.

На Захарія і Єлизавету було також прийнято виганяти березовими віниками лихоманку.

В цей день також визначали, якою буде зима, дивлячись на горобину : якщо її листя вже пожовкло, значить зима прийде рано і буде холодною , а якщо на дереві бачили багато ягід, чекали на дощову осінь .

Джерело: Calend.ru