Дуже страшне кіно

Нагадаємо, що 11 вересня цього року юрба обурених лівійців узяла штурмом генеральне консульство США в місті Бенгазі. В результаті нападу загинуло четверо співробітників дипмісії, в тому числі посол США в Лівії Крістофер Стівенс.

Того ж дня близько двох тисяч єгиптян оточили посольство США в Єгипті, кілька людей увірвалися на територію посольства, зірвали американський прапор і підняли чорне знамено з написом арабською: «Немає Бога, крім Аллаха, і Мохаммед – пророк його». Далі хвиля протестів прокотилася майже всіма мусульманськими країнами.

Причиною обурення стала демонстрація в інтернеті фільму «Невинність мусульман», в якому іслам називається «раковою пухлиною», пророк Мохаммед вступає в безладні статеві зв’язки, говорить про вбивства дітей і називає осла «першою мусульманською твариною». І це ще далеко не всі образливі для мусульман моменти.

За офіційними повідомленнями, продюсером фільму був єгипетський християнин-копт Накула Басела Накула, який спочатку видавав себе за ізраїльського підприємця та фінансиста, який проживає в США. Накула користувався псевдонімом Сем Бейсіль. У фінансуванні та продюсуванні фільму також узяв участь відомий американський пастор Террі Джонс зі штату Флорида, який раніше «прославився» публічним спаленням Корану. Режисером, за деякими даними, був 65-річний автор еротичних фільмів Алан Робертс (справжнє ім’я Роберт Браунелл). Чи справді це так – невідомо, режисер переховується і не відповідає на телефонні дзвінки.

Зйомки фільму «Невинність мусульман» закінчилися у 2011 році, і лише у липні 2012 року автор завантажив його уривки до мережі Youtube. Однак загальну увагу мусульманського світу він привернув лише після того, як був перекладений на арабську.

Морська піхота проти «арабської весни»

Збентежені Сполучені Штати відреагували звично – десантом морської піхоти. Наразі, щоправда, лише планованим. Коли, куди конкретно і скільки вояків можуть бути скеровані «для захисту американських інтересів», міністр оборони США повідомляти відмовився.

Проте й без того очевидно, що йдеться насамперед про арабські країни Близького Сходу і Північної Африки, якими прокотилася хвиля «арабської весни». Вже зараз очевидно, що сподівання Білого дому (якого багато хто вважає основними підбурювачами революцій в арабських країнах) на створення мережі «ручних режимів» провалилися.

В охоплених анархією та економічною кризою Тунісі, Лівії, Єгипті та Ємені, які ще не відсапалися від кривавих громадянських воєн, усе більшої популярності набирають радикальні ісламісти.

За таких умов поява скандального фільму «Невинність мусульман» може розглядатися, як стратегічний хід американських спецслужб, які в такий спосіб розраховували (і їм це цілком вдалося) спровокувати арабський світ на прояви насильства. Останні, своєю чергою, стали вкрай зручним приводом «посилити військову присутність США для захисту американських інтересів».

Хочеш виграти вибори – виграй маленьку війну

Деякі експерти кажуть, що арабські заворушення, що спалахнули всього за два місяці до виборів президента США, можуть серйозно нашкодити Бараку Обамі, який претендує на переобрання. Його опоненти республіканці отримали прекрасну нагоду розкритикувати зовнішню політику нинішньої американської адміністрації й звинувачувати президента в нерішучості.

«Багато аналітиків запитують, чи достатньо Барак Обама зробив для становлення демократичного суспільства в країнах «арабської весни» і чи добре були продумані всі питання безпеки в цьому регіоні», – зазначає The New York Times.

«Після того як Обама знищив бін Ладена, Каддафі, не допустив загострення з Іраном, могло видатися, що він повністю контролює ситуацію. Тепер же Обама – це майже друге пришестя Джиммі Картера», – заявив The New York Times експерт «American Enterprise Institute» і співробітник президентської адміністрації часів Джорджа Буша Майкл Рубін.

Нагадаємо, що під час президентства Картера в листопаді 1979 року в Тегерані було захоплено посольство США. Кілька десятків людей провели в полоні більше року. Звільнити заручників вдалося лише з приходом до влади Рональда Рейгана. На думку багатьох американських аналітиків, саме цей дипломатичний провал завадив Картеру піти на другий термін.

Ставати «другим Картером» Обамі, судячи з усього, не хочеться. Не наважуючись атакувати потужний Іран чи лізти в сирійську м’ясорубку, чинний американський президент цілком може зважитися на маленьку переможну війну. Скажімо, в Лівії чи Ємені, де ще минулого тижня висадилися групи по 50 «морських котиків» з елітного підрозділу спеціального призначення ВМС США. «Ми повинні бути готові на той випадок, якщо протести вийдуть з-під контролю», – пояснив цей десант Леон Панетта.

«Вивести» їх з-під контролю американцям – раз плюнути. Так само як і «завести» назад за допомогою того самого спецназу. В цьому випадку Барак Обама з м’якого і не здатного захистити американські інтереси президента перетворюється на рішучого кандидата на другий президентський термін.

За матеріалами: inosmi.ru, golos-ameriki.ru, newsru.com.ua, ria.ru

Фото: militarynewsnetwork.com