Цим законопроектом нардепи пропонують внести зміни до низки положень діючого закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», які, на їх думку, сьогодні не відповідають усталеним демократичним нормам.

По-перше, законопроект передбачає надання статусу суб’єктів виборчого процесу офіційним спостерігачам від громадських організацій, у статутних документах яких передбачені питання виборчого процесу, в тому числі і місцевим громадським організаціям, які раніше були повністю усунені від процесу місцевих виборів. Пропонується передбачити норму закону, за якою всі громадські організації, статутні документи яких відповідають вимогам закону і які звернуться до ЦВК з відповідним клопотанням, зможуть мати офіційних спостерігачів на місцевих виборах.

По-друге, опозиціонери пропонують «ввести прозорий механізм формування дільничних виборчих комісій». Для цього проектом закону пропонується, як це було раніше передбачено і у законі України «Про вибори народних депутатів України», що до складу дільничної виборчої комісії обов’язково будуть включені представники місцевих організацій політичних партій, які мають депутатські фракції у ВРУ, а решта членів комісії будуть визначатися не за суб’єктивним рішенням територіальної виборчої комісії, а за результатами жеребкування у порядку, визначеному ЦВК, з числа усіх кандидатур, поданих суб’єктами виборчого процесу.

По-третє, парламентарі пропонують вилучити дискримінуючу норму про те, що розміщення агітаційних матеріалів дозволяється тільки у тих місцях, які визначені місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Натомість законопроект вичерпно визначає всі місця, на яких розміщення передвиборчої агітації заборонено, зокрема, об’єкти культурної спадщини, приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, будівлі та приміщення вокзалів, аеропортів, метрополітену тощо.

Також пропонується ввести норму, якою забороняється здійснення благодійницької діяльності у вигляді надання матеріальної допомоги фізичним особам на весь період виборчого процесу.

Законопроектом пропонується повністю скасувати положення, відповідно до яких підставою для скасування реєстрації кандидата у депутати або кандидата на посаду міського, сільського, селищного голови територіальною виборчою комісією є повторне порушення законодавства про вибори.

«Така норма закону створювала можливість для тиску на кандидатів, надавала можливість територіальній виборчій комісії впливати на результат виборів шляхом усунення кандидата, що перемагає. Це суперечило усім усталеним демократичним нормам, до речі, Законом України «Про вибори народних депутатів України» також не передбачено такої підстави для скасування реєстрації», – констатують ініціатори проекту закону.

Пропонується вилучити норму щодо обов’язкового проведення чергових місцевих виборів одночасно на всій території України, а проводити вибори тільки у зв'язку із закінченням визначеного Конституцією України строку повноважень депутатів відповідних рад, сільських, селищних, міських голів.

Крім того, положення законопроекту уточнюють процедуру складання списків дільничними виборчими комісіями для голосування поза територією виборчої дільниці та деякі інші суперечливі норми чинного закону.