Про це розповів відомий український журналіст і публіцист Віталій Портніков під час презентації своїх книжок в рамках Форуму видавців у Львові.

Для того, щоб створити державу, на думку журналіста, необхідна спільна культурна історична ідентичність, а не бажання досягнути економічних і соціальних успіхів. Натомість сьогодні українське суспільство фактично існує в дусі конкуренції цих двох ідей.

«У нас є величезна частина України, яка усвідомлює, що країна створена для того, щоб зберігалося те українське, що в них є. Інша величезна частина людей щиро впевнені, що це немає значення. Насправді, головна проблема полягає в тому, що ці дві частини цивілізації є різними». В разі усвідомлення існування цих частин і домовленості між ними, можна буде говорити про подальшу побудову держави.

На думку Віталія Портнікова, очевидно, що «справа не в мові, як не дивно це прозвучить».

Журналіст навів приклад далекої Ірландії, де англійською мовою розмовляють приблизно 96-97% населення. І тільки 3-4% населення спілкуються рідною ірландською мовою.

«Так сталося, але ж ніхто з них не вважає англійську рідною. Ірландець розмовляє нею навіть в побуті. Він дуже погано знає мову свого народу, але усвідомлює, що мову, яка не є мовою його сімейного вжитку, треба розвивати і підтримувати. І тому там є держава», - зауважив Портніков.

Що ж стосується України, то, як вважає журналіст, в нас навіть нема єдиної думки щодо цього питання. Хоча, на відміну від Ірландії, в нас є величезна частина людей, які все ж таки спілкуються українською мовою.

«Є країни з двомовним, двокультурним уявленням про світ. І вони домовляються тільки тому, що там живуть різні етноси, один з яких не претендує на цивілізаційний простір іншого. А в нас ситуація, коли одна частина країни хоче, щоб вся країна була такою, як вона сама. У Львові було б краще, якби Дніпропетровськ і Донецьк були такими як Галичина, україномовними. Тоді це і буде Україна. Але важливо, що люди в Дніпропетровську і Донецьку, теж хочуть, щоб ця інша Україна була такою як їхня Україна. Що простіше говори російською і від цього Україна гірше не стає», - пояснив журналіст.

До того моменту, як ці дві частина не усвідомлять, що їх поки що все ж таки дві, і що вони не можуть нав’язати один одному думку про цивілізаційний простір, не буде ніякого шляху до реальної побудови української ідеї як такої, вважає Портніков.